https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/6cb72885-93ac-4e49-bfae-deaab0bdd6ff
Paavo Väyrynen odotti toimittajia paikalle – Pettyi
Paavo Väyrynen yrittää samaa temppua kuin 10 vuotta sitten.
Paavo Väyrynen kuvattuna keskustan puoluekokouksessa Lappeenrannassa kesäkuussa 2022. Elle Laitila
Tekijän kuva
Mika Koskinen
Eilen klo 19:31
Puoluepolitiikan 2023 jättänyt, urallaan pääasiassa keskustaa edustanut Paavo Väyrynen valittaa saamaansa mediakohtelua.
Väyrynen järjesti viime keskiviikkona Helsingissä keskustakirjasto Oodissa yleisötilaisuuden, jossa hän esitteli uuden kansalaisaloitteensa kansanäänestyksen järjestämiseksi Suomen jäsenyydestä euroalueessa.
– Puoli tuntia ennen yleisötilaisuutta kutsuin Oodiin tiedotusvälineiden edustajat. Ketään ei tullut paikalle. Kokemus oli sama kuin kahden viimeisen kirjani julkistamistilaisuuksissa vuosina 2022 ja 2024, Väyrynen kirjoittaa tiedotteessaan.
Väyrynen kertoo, että Oodin ”runsaslukuisen yleisön” joukossa oli hänen ilokseen myös ”arvostettu pitkän linjan journalisti” Tarmo Ropponen, joka toimi pitkään Ylen tv-uutisissa ja uransa loppuvaiheessa yli 20 vuoden ajan sen politiikan toimituksen esimiehenä.
– Ropponen käytti tilaisuudessa kaksi puheenvuoroakin. Tilaisuuden lopussa hän arveli, että kansalaisaloite ylittäisi uutiskynnyksen. Hän evästi minua sanomalla, että en saisi olla liian pessimisti, Väyrynen kirjoittaa.
– Seuraavana päivänä lähetimme aloitteesta tiedotusvälineille vielä tiedotteen, jossa kerrottiin sen saaneen jo ensimmäisen päivän aikana yli 1 000 tukijaa. Uutiskynnys ei ylittynyt missään tiedotusvälineessä, Väyrynen jatkaa.
Iltalehden nykyinen käytäntö on, että kansalaisaloitteista uutisoidaan vasta sitten, kun 50 000 allekirjoittajan raja on ylitetty.
Toinen yritys
Väyrynen teki edellisen kansalaisaloitteensa samasta asiasta 10 vuotta sitten. Sen allekirjoitti yli 53 000 kansalaista. Eduskunta otti aloitteen käsiteltäväkseen.
Aloite ei kuitenkaan johtanut kansanäänestyksen järjestämiseen.
– Keväällä 2016 aloitetta käsiteltiin talousvaliokunnassa, joka antoi siitä mietintönsä. Perustuslakivaliokunta järjesti julkisen kuulemistilaisuuden. Kun perustuslakivaliokunta ryhtyi syksyllä 2016 käsittelemään aloitetta, sille ehdittiin jo valmistella mietintöluonnos, Väyrynen kirjoittaa.
Valiokunta päätti kuitenkin, että mietintöä ei laadita.
– Tämä tapahtui poliittisin perustein. Valiokunnan perussuomalaiset jäsenet eivät halunneet päästää aloitetta täysistunnon äänestykseen, josta pääministeri Juha Sipilä (kesk) oli tehnyt hallituspuolueiden välisen luottamuskysymyksen, Väyrynen kirjoittaa.
Väyrysen mukaan näiden kahden kansalaisaloitteen tekeminen on ollut erityisen perusteltua sen vuoksi, että Suomi liittyi euroalueeseen perustuslain määräyksistä poiketen ja ilman kansanäänestystä.
Paavo Väyrynen odotti toimittajia paikalle, pettyi
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Koska ilmoittaa siirtymisestään Perussuomalaisiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432211Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22984Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685