Romunkerääjää vainotaan

Turhaa meuhkaamista ja yksityisasioihin puuttumista. Omalla tontillaan säilyttää tavaroitaan niin saisi jo valittaminen loppua. Ei haittaa kenellekään ja näyttää luontokin yhteiseloaan aarteiden kanssa.
7386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jaha, oletko sukulainen? Mitä jos raivaisitte ne öljyä vuotavat romut?

Äänestä

En ole sukulainen enkä muutenkaan tunne. Ei sieltä mitään öljyjä vuoda. Enemmän ne liikenteessä kulkevat autot ja traktorit öljyä valuttaa ja tupruttaa kuin paikoillaan olevat.
Hyvin näyttää sammalet ja muu kasvillisuus ja ötökät siellä pärjäävän. Joillakin pakkomielle on siivouttaa kaikki ja alkaa suu vaahdossa leikata nurmikkoa, ja juuri sellaiset ihmiset ylittävät kulutuksellaan maapallon kestokyvyn jo helmikuussa. Alottaisivat siivoamisen omista tavoistaan.

Äänestä
  • Kiinnostavaa, että käytät sanaa "romu" jo otsikossa. Öljy valuu pohjavesiin ja siitä naapureille. Maaperä pilaantuu pysyvästi ties minkä kemikaalien takia.

    Äänestä

Ulkopuoliset voivat määritellä tavaran romuksi mutta omistajalla on tavaroihin eri näkemys ja tarkoitus. Se mikä on toisen mielestä romu tai jäte onkin jonkun toisen mielestä jos ei nyt aarre, niin ainakin kunnostettavissa ja kierrätettävissä oleva.
Se on kyllä mielenkiintoista että yksityinen omaisuus olkoon se sitten auto tai jokin kone muuttuukin käyttämättömänä ulkopuolisen naapurin tai kunnan tai kaupungin mielestä romuksi ja omistajan päätäntävalta hallitsemastaan omaisuudesta siirtyy pakkotoimin muulle taholle kuin omistajalle.
Jos ostaa uuden sähköauton ja jättää sen kuusen alle seisomaan syystä tai toisesta, niin kertokaa se määritelmä milloin siitä tulee naapurille tai kunnalle romuauto ?

Äänestä
  • Kyllä se sähköauto on romu jo tehtaalta lähtiessä!

    Äänestä

  • Hitsauskonetehdashan tunkee romua päivittäin, miksi niitä pitää viedä muualle riesaksi kun ne voisi viedä suoraan tuotantolinjalta kierrätykseen? Tulisi ihmisille vähemmän mielipahaa kun yrittävät näillä tehdä töitä, ainoa mikä näillä palaa on sulakkeet, mutta niitäkään ei ole varastossa ja jos jostain löytyykin ei " merkkihuolto osaa niitä vaihtaa.

    Äänestä

No se jäi mainitsematta. Ympäristöpalkinto sille kun säästää vanhan auton vaikka huononkin. Piipertäjät vaatii kestotuotteet kierrätykseen ja tilalle kertakäyttöpaskaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Turhaa meuhkaamista ja yksityisasioihin puuttumista. Omalla tontillaan säilyttää tavaroitaan niin saisi jo valittaminen loppua. Ei haittaa kenellekään ja näyttää luontokin yhteiseloaan aarteiden kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu