Kauanpa kesti rikollinen toiminta

Anonyymi-ap

Turun hovioikeus on antanut Suomen oloissa harvinaisen rangaistuksen. Hovioikeus tuomitsi kala-alan laitostoimijan seitsemän kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

Salolaismiehen laitos toimi elintarvikevalvonnan ulkopuolella noin kuuden vuoden ajan. Tilat ja toimintatavat olivat puutteellisia ja aiheuttivat terveysvaaraa.

Lisäksi tuotteiden jäljitettävyys on ollut erittäin vaikeaa tai jopa mahdotonta.

Hovioikeus rinnasti tekotavan myrkyttämiseen.

Ruokavirasto on kertonut aiemmin, että vankeusrangaistukset elintarvikeketjun rikollisuudessa ovat suhteellisen harvinaisia. Usein rikoksista selviää sakoilla.

Sen takia hovioikeuden tuomiota voidaan pitää melko epätavallisena Suomessa.

Tiloja oli käytetty kalan käsittelyyn ja ne olivat olleet pesemättömät ja pinttyneessä liassa. Hovioikeuden mukaan oli selvää, että kalaa oli käsitelty tiloissa pitkän aikaa vuosien 2015–2021 välillä.

Kiinteistöllä käsiteltyjä kalatuotteita on päätynyt tekoaikana arviolta tuhansille ihmisille syötäväksi.

Ruokaviraston hovioikeudelle antamassa lausunnossa yhtäkään kiinteistön toimitiloissa valmistettua tai pakattua tuotetta ei olisi saanut myydä toisille elintarvikealan toimijoille tai saattaa markkinoille kuluttajien saataville.

Ruokaviraston mukaan tiloja tulisi pestä päivittäin, sillä kalatuotteiden valmistus- ja säilytysolosuhteet vaativat erittäin suurta huolellisuutta.

Vaarana on erityisesti listeria, joka voi aiheuttaa perusterveellekin henkilölle maha-suolikanavan oireita, kuten kuumeisen ripulitaudin.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

        "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
        Maailman menoa
        376
        8333
      2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

        Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
        Maailman menoa
        169
        2704
      3. Oletko samaa mieltä

        Että on parempi olla erillään?
        Ikävä
        76
        978
      4. Kuka pistetty kylmäksi

        Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
        Kajaani
        12
        960
      5. Sylikkäin.

        Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
        Ikävä
        60
        873
      6. Postilaatikoista

        Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
        Kihniö
        25
        856
      7. Nainen arvaa kuka

        En ikävä kyllä elä enää pitkään
        Ikävä
        55
        843
      8. Sano nyt kiertääkö

        Huhut meistä tai jostain muusta?
        Ikävä
        64
        822
      9. Mietin että

        Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
        Ikävä
        46
        796
      10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

        "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
        Maailman menoa
        72
        752
      Aihe