Koska täältä häipyy viestit jos laittaa suoran linkin, niin laittakaapa tämä kuukkeliin: "bussi kääntyi satasta ajaneen mikon eteen valtatiellä".
Iltalehdessä siis videonpätkä Koiviston Auton tollosta bussikuskista. Kyllä evp-pussikuskina hävettää moinen tollo bussin ratissa. Rekkari ZOH-270, Onnibus-teippaus.
Iltalehdessä siis videonpätkä Koiviston Auton tollosta bussikuskista. Kyllä evp-pussikuskina hävettää moinen tollo bussin ratissa. Rekkari ZOH-270, Onnibus-teippaus.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Onnibus on YLISTETTY liikennöitsijä!
Paunun rykimäräähkät olivat toistuvasti ojassa ja koko lafka ajautuikin pikku hiljaa ojasta allikkoon (SUOHON! MUAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!
BUOOHOHOHOHOHOHOHOHOHOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!
MUAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!
BUOOHOHOHOHOHOHOHOHOHOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!
MUAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!
BUOOHOHOHOHOHOHOHOHOHOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!) !
MUAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!
BUOOHOHOHOHOHOHOHOHOHOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!
MUAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!
BUOOHOHOHOHOHOHOHOHOHOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!
MUAAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!
BUOOHOHOHOHOHOHOHOHOHOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!
Tässä linkki vielä Iltalehden uutiseen https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/028b0f40-6a97-43a7-adef-37a45f4f8579
Hyvin tyypillistä Onnibus-toimintaa. Ei yllätä millään tavalla. Usein nämä saadaan näyttämään paljon todellista pahemmilta kun kuvaava auto ajaa ylinopeudella aivan bussin takapuskuiin kiinni ja tekee sitten lukkojarrutuksen kuin ei olisi bussia aikaisemmin "huomannutkaan". Onnibus siis törttöilee enemmän kuin muut, mutta usein näitä tilanteita maallikot hieman liioittelevat.
Melkoista törttöilyä:
https://www.kmvlehti.fi/uutiset/art-2000006810410.html
Jospa bussikuski käsitti auton valojen vilkutuksen, ei varoitukseksi, vaan kehotukseksi bussille lähteä liikkeelle? On aina kohteliasta antaa joukkoliikenteelle etusija.
Eiköhän tuon vastaantulevan liikenteen vasemmalle kääntyvien kaistan kautta ohittaneen auton rekisterinumero olisi ollut tarpeellisempi tänne laitettavaksi.
Kyllähän bussi työntyy tielle harkitsemattomasti ja oudon verkkaisesti, ehkä vaihde ei mennyt päälle tms. Joka tapauksessa bussikuskin moka ja jos tilanne oli oikeasti tuo, että vasemmalta tuli vain kaksi autoa ja sen jälkeen tyhjä baana, niin ei voi kuin ihmetellä.
Videon lähettäneelläkin tuntuu kuitenkin olevan aikaa vilkutella valoja ja jarruttaa vasta turhan
lähellä, eli pientä dramatisointia.
Kolmas tomppeli on tuo auto joka ohittaa nämä autot rikkoen aika montaa liikennesääntöä.
Eli liikenteen kerma oli sattunut samaan risteykseen.
Toki kaikille sattuu arviointivirheitä ja katse jää joskus katveeseen.
Miksihän se Mikko päästeli satasta kahdeksankympin rajoitusalueella?
Nää ”kuvaajat” on kyl parhaita tolloja, seurannu muutamia niin yksi keino heillä on saada klippejä ajaa itse kovaa, tehdä jotain ihmeellisiä peliliikkeitä ja sitten kun sattuu toinen samanlainen kulkija niin kuvata se ja jakaa se video sit iltapäivälehtiin.
Voi tätä videon määrää mitä tulee päivittäin liikenteestä, joskus molemmilta tulee video missä kuvattu toisiaan.
Ehkä joskus perustan kanavan jonne vien nämä
Parooni ajoi kännissä
Aijaa? Se olikin sitten itse Capmanin johtaja ratissa. Aika tiukat resurssit on sitten.
Olen ehkä itsekin päätynyt videolle, käännyin pihatieltäni "törkeästi" toisen auton eteen, alkoi helvetillinen tööttäily, valojen vilkuttelu, jne, raivon vallassa se toinen sitten ohitti minut liikenteenjakajan väärältä puolen, ehkä jopa keskariakin näytettiin, jos kuvasi niin varmaankin "sensuroi" videostaan omat virheensä ?
Alkutilanne : Näin kyllä auton lähestyvän noin 200 metrin päässä ja oletin 40-rajoitusalueella ehtiväni alta pois, vaan eihän sitä oikein ehdi kun toinen kurvailee tilanteessa yli 100 km/h, näin niitä mahtavia "Tollo ajoi törkeästi eteen" videoita syntyy.
Paunu ajoi kännissä