Poliisi sakotti skuuttijuoppoja

Anonyymi-ap

Poliisi määräsi sähköpotkulautailua rajoittavan lain ensimmäisen kuukauden aikana 190 liikennevirhemaksua päihtymyksestä. Kuljettajat saivat yli 0,5 promillen päihtymyksestä 200 euron liikennevirhemaksun. Luvussa ovat kevyen sähköajoneuvon kuljettajat, joista lähes kaikki ajoivat sähköpotkulaudalla eli skuutilla.

Suomessa tuli voimaan 17. kesäkuuta laki, joka toi käyttöön liikennevirhemaksun humalassa skuuttia ajaville. Laki myös määräsi, että alle 15-vuotiaat eivät saa enää ajaa skuuteilla.

5

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis vain 190 koko Suomessa!
      Jo Joensuussa saisi tuon 190 kokoon helposti ja nopeasti jos vain vaivauduttaisiin valvomaan.

      • Anonyymi

        Totta, kansalaisen silmiin tilanne näkyy kaaoksena ja hallitsemattomana liikenneanarkiana jota virkavalta ei vaivaudu valvomaan vaan tilanne saa jatkua kuten jatkuu. Kenen tehtävä näitä on valvoa ja laittaa suitsiin jos ei poliisin? Pitääkö perustaa kansalaispartioita nuijimaan laudoilla perseileviä nuijapäitä?


    • Anonyymi

      Miksi joensuussa ei lauta-apinoita valvo ja sakota kukaan, häh!!!???

      • Anonyymi

        Police doesn't give a fuck jos lyhyesti. Tai no siis... aika vähän. Ku oliks niitä vaan vähän yli kolmekymmentä jotka sai sakot tai muun rangaistuksen (ne ketkä yrittivät karkuun sai varmaan putkaa). Jos sitäkään.


    • Anonyymi

      Ja muutenkin ihan paskat festarit oli. Sanon vaa ku eihän muuten niitä skuuttijuoppoja olis niin paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6734
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4552
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      29
      3496
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      3047
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1915
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1620
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1616
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1543
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1409
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1350
    Aihe