Hei,
auttaisiko joku hölmöläistä. Yritykseni omistaa liiketilan, jossa olemme itse toimineet. Nyt muutamme eri paikkaan, mutta kiinteistö säilyy yrityksen omistuksessa.
Kiinteistöön on tulossa vuokralainen, mutta nyt itselle iski tenkkapoo. Pitääkö vuokraan lisätä alv. vai ei? Vuokralainen on myös yrittäjä ja sopimus tehty yrityksen nimiin.
Yritykseni ei ole kiinteistö alv:ssä vai mikä perhana se olikaan.
Vuokrasta alvia?
8
203
Vastaukset
- Anonyymi
Totta kai alv lisätään esim 500e kk + alvi. Näin minä tekisin ja sähkö ja vesi erikseen.
- Anonyymi
Hyvin meni, onneksi kokemuksen syvä rintaääni tässäkin puhuu
- Anonyymi
"Kiinteistön tai liikehuoneiston myynnistä tai vuokrauksesta ei lähtökohtaisesti makseta arvonlisäveroa, ei silloinkaan, jos myyjä tai vuokranantaja olisi arvonlisäverovelvollinen muusta liiketoiminnastaan. Vuokraustoiminnasta voi kuitenkin hakeutua erikseen arvonlisäverovelvolliseksi."
Eli käsitykseni mukaan, mikäli vuokranantaja ei ole hakeutunut arvonlisäverovelvolliseksi kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta ei silloin vuokraan lisätä alvia. Vaikka yritys on alv. rekisterissä päätoimialallaan.
Mikä hakeutuu alvilliseen rekisteriin verottajan ohjeiden mukaan lisätään vuokraan arvonlisävero. Tällöin myös vuokrantaja saa alvit pois vastikkeista. - Anonyymi
"1.2 Veroton kiinteistön käyttöoikeuden luovutus
Kiinteistön myynti sekä maanvuokraoikeuden, huoneenvuokraoikeuden, rasiteoikeuden tai muun niihin verrattavan kiinteistöön kohdistuvan oikeuden luovuttaminen on arvonlisäverotonta (AVL 27 § 1 mom.)."
"1.3 Verollinen kiinteistön käyttöoikeuden luovutus
Vaikka AVL 27 §:n mukainen kiinteistön käyttöoikeuden luovuttaminen on pääsääntöisesti arvonlisäverotonta, siitä on mahdollista hakeutua edellytysten täyttyessä verovelvolliseksi.
Kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta on hakeuduttava aina erikseen arvonlisäverovelvolliseksi, vaikka käyttöoikeuden luovuttaja olisi jo harjoittamastaan liiketoiminnasta arvonlisäverovelvollinen. Vastaavasti kiinteistön käyttöoikeuden luovuttamisesta arvonlisäverovelvolliseksi hakeutuneen on erikseen rekisteröidyttävä arvonlisäverovelvolliseksi, jos hän ryhtyy harjoittamaan muuta arvonlisäverollista liiketoimintaa.
Hakeutumisen jälkeen kiinteistön käyttöoikeuden luovuttaja suorittaa hakeutumisen kohteena olevien tilojen vuokrista tai vastikkeista arvonlisäveroa ja saa vähentää tätä toimintaa varten tehtyjen hankintojen sisältämät arvonlisäverot. Siltä osin, kun hakeutumisen edellytykset eivät täyty, kiinteistön käyttöoikeuden luovuttaja ei voi periä vuokrista tai vastikkeista arvonlisäveroa. Näin on esimerkiksi asumiseen käytettävien huoneistojen vuokrauksen osalta.
Vuokralainen saa vähentää vuokran sisältämän arvonlisäveron siltä osin, kun hän käyttää tiloja vähennykseen oikeuttavassa toiminnassaan. Keskinäisen kiinteistöosakeyhtiön osakas saa vähentää vastikkeen sisältämän veron täysimääräisesti, jos osakas veloittaa vuokran hakeutumisen perusteella kokonaan verollisena, vaikka hänen loppukäyttäjänä tiloissa olevan vuokralaisensa toiminta ei olisi kokonaan verollista. Verolliseen vuokraustoimintaan kohdistuvien hankintojen arvonlisäverot eivät näin ollen muodostu osakkaan kustannukseksi."
Näin sanoo verottaja kaikessa viisaudessaan. Päivitetty 2025 alkuvuodesta - Anonyymi
Aina alvi pitäkää maksa siksi se URPO Eiku OrPO nosti sen 25.5%
- Anonyymi
Aika paljon on sellaisia asioita, joissa on alv0. Ja lisäksi on muitakin alv-kantoja kuin perustaso.
Esim. terveyden- ja sairaanhoitopalvelun myynti on alv0.
Ja kuten keskustelussa todettu, useimmat vuokrasopimukset ovat alv0. - Anonyymi
Eikö se pitäisi olla onnellinen, jos ei tarvitse maksaa alvia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö se pitäisi olla onnellinen, jos ei tarvitse maksaa alvia?
Kunhan vuokralainen on alvivelvollinen, vuokraan mahdollisesti sisältyvä alv ei pitäisi olla mikään ongelma. Sen saa vähentää niin kuin muidenkin liiketoimintaan liittyvien kulujen alvin.
Jos yrityksen kassa ei kestä alvin läpikuljetusta, ongelma on jossain muualla kuin alvissa.
Alvivelvottoman yrityksen kannattaa vuokrata toimitila, jonka vuokraan ei sisälly alvia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822432Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839641Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467612Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886408SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896103Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485102HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174755Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074484Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo962204Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k861489