Ylituotanto hiekka-akkuun

Anonyymi-ap

TM 13/2025 ja tuotapa pitää tuumata miten omaan käyttöön tekisi missä muodossa. Ylituotantoa on niin monta kwtä että hirvittää. Hiekka kun ei kiehu eikä jäädy kun on kuivaa kaikki joten se ongelma on ratkaistu ei jää kuin miljoona muuta pulmaa.. Halvoin keinoin kuumuus talteen. On tämä aurinkoenergian ylituotanto tuskallista.

12

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhtä tuskalliselta vaikuttaa näiden turhien aloitusten tehtailu!!!

      • Anonyymi

        "Yhtä tuskalliselta vaikuttaa näiden turhien aloitusten tehtailu!!!"
        Koeta antaa jotain rakentavaa tämmöiseen projektiin,kiitos.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Yhtä tuskalliselta vaikuttaa näiden turhien aloitusten tehtailu!!!"
        Koeta antaa jotain rakentavaa tämmöiseen projektiin,kiitos.

        Aloitusvalittjam valitus on turhankin turhw Paa

        Kokoomusken tarkoittamaa työperäistä maahan muuttoa.

        Lopputulos sinun berorahasi annetaan näille kaikille ja ne ostaa kauppiaalta ja kauppias saa sinun rahasi vaikka et menee kaupaan olenkaan kun olet niin köyhä

        Mamut Kustaan rikkaille mikjonääreille mys yritystuetkin sinun pussistaan

        Duunarit maksaa kaikimbeeoissaan rikkaat vaan loisii kun rahaa tulee tekemättä mitää


        ÄänestäKaikki kokoomus Hallituksen leikkaukset ovat kohdistuneet kaikista pienituloismppiin ja edut taas suRituloisille miljonääri ole ei sulle. Pikkupomo
        Mutta kokoomus han on monimiljonäärien etujärjes

        KOKOOMUS .MAAMME HYVINVOINNIN TÄYSTUHO
        Tämä teksti on tuotettu tekoälyn , Suomi 24 toimittajan tarkistama tiivistelmäJopa Virolaiset kyselee onko Suomi Poro tyhmä kun äänestää Kokoomusta ja Orpoa


        Näin Punavuoresta kun asiaa katselee ja verovaroilla elelee ei ole ollut tyhmää äänestää Kokoomusta.
        Mutta Jakomäessä on varmaan tilanne aivan toinen.Suomessa on ollut historian suurin työttömien määrä huhtikuussa 2025, jolloin työttömiä oli 326 400 HS.fi:n mukaan. Tilastokeskuksen mukaan maaliskuussa 2025 työttömiä oli 285 000 (±24 000) Tilastokeskuksen mukaan.


      • Anonyymi

        Miten aloitus liittyy turhiin aurinko paneeleihin jotka ei toimi Suojanen talvessa jolloin sähköö kuluu paljon


    • Anonyymi

      https://kuntalehti.fi/uutiset/tekniikka/maailman-suurin-hiekka-akku-kaynnistyi-pornaisten-kunta-on-ollut-alusta-alkaen-projektin-tukena/

      Ehdotuksia tekniikasta omakotitalo luokan varaajaan.

      • Anonyymi

        Hiekka-akku pitää eristää sekä päältä, kaikilta sivuilta ja alta jos haluaa toimivan. Alta eristäminen on hankalinta, ensin pitää kaivaa akun kokoinen (ja syvyinen) monttu joka eristetään ensin.
        Jo muinoin 70-luvulla oli Keravalla rivitaloalue jossa kokeiltiin aurinkolämmön varastointia maahan. Ei tullut mitään koska varastoitu lämpö levisi sivuille ja alaspäin kun eristyksiä ei ollut. Alueelle piti rakentaa kaukolämpö jälkikäteen.


      • Anonyymi

        Taitaa olla niin, että juuri omakotitalo - kokoluokassa tässä ei ole järkeä. Sinne pitäisi ensin rakentaa se melko iso hyvin eristetty hiekka-akku ja systeemi jolla lämpö sinne työnnetään. Sitten systeemi jolla (talvella) saadaan lämpö ulos, eli siis käytännössä maalämpöjarjestelmä.
        Tulee niin järkyttävät investoinnit, että taitaa se takaisinmaksuaika vähän venyä.


    • Anonyymi

      Koeta antaa jotain rakentavaa tämmöiseen projektiin,kiitos.

      Näihin turhiin ja epäonnistumaan tuomittuihin ikiliikkujaa vastaaviin projekteihin osallistuminen on lähinnä palstan turhaa aktivointia...

    • Anonyymi

      Vesivaraaja on pientalon kokoluokassa ylivoimainen lämmönvarausmateriaali. Lämpöpumppuihin siirtymisen myötä vanhoja yölämmöllä tai puulla lämmitettäviä isoja varaajia on purettu ja puretaan yhä pois sillä varaajan viemä tila halutaan muuhun käyttöön. Lämpöpumppujen kanssa ison varaajan antama säästö on minimaalinen kun vettä ei kannata lämmittää kovinkaan kuumaksi lämpöpumppauksen hyötysuhteen heikkenemisen takia eikä välttämättä varaajan lisääntyvästä lämpövuodostakaan ole hyötyä. Tämä omien aurinkosähköpaneelien liikatuotto on niin tuore ilmiö etteivät markkinavoimat ole siihen heränneet muutoin kuin tarjoamalla "älypalveluita", joista tahkota kuukausiveloituksella tuottoa.

      Yksi ratkaisu voisivat olla maahan lokasäiliöiden tapaan upotettavat varaajat. Sellaista ei ole näkynyt ensimmäistäkään. Muistaakseni joku yritti paikalla koottavan säiliön kanssa, vaan ei tainnut oikein edetä markkinointiinkaan asti tuo tuote ennen kuin poistui kuvioista. Sitä ennen oli joitakin vuosia tarjolla todella pieni muovinen maahan asennettavaksi tarkoitettu energiavaraaja (suurinkin malli reippaasti alle 1000 l), joka oli hyvin kallis. Jollain 10 000 litraisella jo jonkun aikaa lämmittäisi hyvin eristettyä taloa.

    • Anonyymi

      Hiekka voisi toimia lämmönvaraajana pientalon mittakaavassa siten, että lattian alla olisi muutama metri hiekkaa ja hiekkapatjan alaosaa lämmitettäisiin liikasähköllä ja lattiaa suoraan vain tarvittaessa. Siis siten ettei itse lattian alla olisi lämmöneristystä vaan hiekkapatjan alla. Olisi yksinkertainen järjestelmä.

      • Anonyymi

        Hiekka pitäisi eristää reunoilta ja alta jotta lämpö ei karkaisi. Ei ole ihan halpaa jos eristetään kunnolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hiekka pitäisi eristää reunoilta ja alta jotta lämpö ei karkaisi. Ei ole ihan halpaa jos eristetään kunnolla.

        Totta. Tosin kuvailemani rakenne muistuttaa etäisesti rossipohjaa, jossa ryömintätilan tilalla olisi hiekkatäyttö ja kyllähän nuo nykyaikaiset rossipohjat eristetään kauttaaltaan, kevyemmin ryömintätilan pohjasta ja paksummin lattian alta eli periaatteessa samoilla eristeillä voisi mennä. Tosaaltaan säästäisi sillä ettei tarvittaisi ontelolaattoja tai puisia lattiankannattajia kun lattia voitaisiin valaa suoraan hiekkapatjan päälle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      15
      2940
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2537
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1403
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1330
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1211
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      969
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      863
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      796
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      27
      635
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      606
    Aihe