Joko kaduttaa?

Anonyymi-ap

Äänestää Orpon persukoslitio tupeksimaan Suomen asiat? Marinin jälkeen nää töpöt jatkaa tupeksintaa!

14

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä Jukka
      Salkkari
      kommentoi
      alatyyliin itseään parempia.
      Jukka on looseri ja pelkkä haitta
      sanoi äitinsä.
      - Sdp -

    • Anonyymi

      Vuosikymmenet vallankahvassa roikkunut kokoomus on tuhonnut koko maan!

      • Anonyymi

        90-luvun laman alku kokoomuksen ollessa päättämässä. Ahon hallitus ei saanut kuin sutta ja sekundaa aikaiseksi. Kataisen kaudella pörssikriisin kohdalla päin helvettiä menneettoimenpiteet (ja demareista onnettomin, eli Urpilainen ikävä kyllä vv. ministerinä) Sipilän kaudella luottoluokitus laski ja nyt jälleen Orpon kaudella. Kansalaisten olisi aika tehdä oikeat johtopäätökset ja haistattaa pitkä paskat oikeistohallituksille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        90-luvun laman alku kokoomuksen ollessa päättämässä. Ahon hallitus ei saanut kuin sutta ja sekundaa aikaiseksi. Kataisen kaudella pörssikriisin kohdalla päin helvettiä menneettoimenpiteet (ja demareista onnettomin, eli Urpilainen ikävä kyllä vv. ministerinä) Sipilän kaudella luottoluokitus laski ja nyt jälleen Orpon kaudella. Kansalaisten olisi aika tehdä oikeat johtopäätökset ja haistattaa pitkä paskat oikeistohallituksille.

        Suomessa on lama-aikoina aina toimittu toisin kuin Euroopassa.
        90 luvulla Suomi tuki pankkeja muu Eurooppa tuki työttömyyttä. Arvatkaa kenen lama oli syvin ja kesti pisimpään?
        Oikein Suomen.
        Suomen päättäjät jatkaa samaa linjaa vuosikymmenestä toiseen koska näin on aina tehty.
        Orpo aloitti eduskunnassa 2008 javelan otto alko 2008 niin eihän se tiedä muuta käytäntöä kuin ottaa velkaa.
        Samoin yritystuet niitä jaettu miljardeja vuosien aikana ja tyhmästi, ulkomaalaiselle kaivosyhtiölle maksettiin takaisin kaivaus luvat 143 miljoonaa tukena kun muut maat laskuttavat kovan hinnan kaivausluvasta.
        Nyt yritystuet 2 miljardia vuodessa niitä ei leikata vaikka asiantuntijat ja tutkijat sanovat ettei pidä automaattisesti maksaa yritystukia samoille yrityksille. Lisätään tuhon vielä maataloustuet 2.4 miljardia niitä orpo nosti ja pinta-ala lisäsi 90 hehtaarilta 150 hehtaariin melkoinen lisäys isojen maatilojen tilipussiin ja pienemmät maatilat alko vuokraamaan naapureilta peltoja. Iisalmella vanha pariskunta viljelee heinää-> nostaa 20 000e korvauksen -> naapuri korjaa heinät ja myy ne eteenpäin kun ovat hänelle ylimäärästä. Toimii.
        Tarvittas iso muutos että tyhjä rahan jakaminen loppus kun eduskunnassa 74 eri rahatuen jako pistettä eri ministeriöt, toimikunnat, edustajat, virkamiehet...74 tukia yrityksille, ry, yhdistykset... miljoonia ja miljoonia. Ite luin sivulla 70 väsyin muutamasta tuhannesta 4 miljoonaan oli saajia. Näihin kuuluu myös ne eduskunnan jakamat lisä joulurahaa.


    • Anonyymi

      Joo uskoin valheet. Kaikki valheet. En uskonut enkä äänestänyt Marinia mitättömän koulutuksen takia - valtiotieteiden maisterin koulutus filosofiaa, politiikan historiaa, esseiden kirjoittamista eikä ole läsnäolo pakkoa 2 vuotta ylioppilas pohjalta.
      Ei riittävä koulutus ministerin työhön ja budjettien tekemiseen.
      Muuten sama koulutus orpolla ja purralla ja onkin tiedossa.
      Yritystuet 2 miljardia vuodessa myös Enso saa 17.7 miljoonaa tukea vaikka on RUOTSALAINEN firma.
      Pois rahat / palvelut kansalta ja lisää tukea yrityksille niin tuohon vielä 2.4 miljardia maataloustukea.

    • Anonyymi

      Johan luotoluokituskin alenee!
      Siellä tiellä,törpöt! Ukrainaan miljardeja ja aseisiin?

    • Anonyymi

      Marinin aikana liityttiin Natoon ja alettiin tukemaan Ukrainaa.

      • Anonyymi

        Jakorasiamarini lupasi hävittäjiäkin?


      • Anonyymi

        Jokainen merkittävä puolue oli Natoon liittymisen kannalla. Tuskin oltaisi liitytty Natoon, ellei itänaapurin natzikääpiö olisi menettänyt järkeään ja aloittanut hyökkäyssotaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jokainen merkittävä puolue oli Natoon liittymisen kannalla. Tuskin oltaisi liitytty Natoon, ellei itänaapurin natzikääpiö olisi menettänyt järkeään ja aloittanut hyökkäyssotaa.

        Sodan syy Bidevaari ja nato!


    • Anonyymi

      Persuja äänestäneet eivät ottaneet Kokoomuksen voittoa huomioon. Hyvin on Kokoomus onnistunut hyödyntämään persuja omien tavoitteidensa edistämiseen.

    • Anonyymi

      miski perussuomalaiset on edelleen hallituskessa, vaikka vaalit oli ja perussuomalaiset sai rökäletappiot.
      Eikö niille pitäisi antaa kenkää, edelleen ovat hallitusksessa, kuten Purra.
      Mitä ne vaalseissa valitut kansanedustajat tekee, niidenhän pitäisi olla töissä eduskuntatalossa, kun sinne valittiin.

      • Anonyymi

        Siski


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      21
      3327
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2692
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      211
      2234
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1471
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1379
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1211
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1174
    Aihe