Yhteiskunta
Maahanmuutto
IL: Vasemmistoliitto vaikenee valtuutettunsa Venäjä-tempauksesta
Anonyymi-ap
2025-07-26 11:42:03
IL: Vasemmistoliitto vaikenee valtuutettunsa Venäjä-tempauksesta
Matti Lepistö
Julkaistu 26.07.2025 | 09:57
Päivitetty 26.07.2025 | 10:03
Itäraja, Politiikka
Paikallispoliitikko järjestää itärajan avaamista vaativan kulkueen.
Vasemmistoliiton puoluejohto vaikenee paikallispoliitikkonsa uudesta Venäjä-tempauksesta, kertoo Iltalehti.
Etelä-Karjalan hyvinvointialueen vasemmistoliiton aluevaltuutettu Ekaterina (Katja) Marova on järjestämässä loppukesällä Rajat auki -kulkuetta, jonka tavoitteena on itärajan avaaminen.
Toinen kulkueen järjestäjistä on Ivan Deviatkin, joka erotettiin aiemmin Lappeenrannan vasemmistoliiton valtuustoryhmästä ja sitä ennen SPD:n kunta- ja aluevaalien ehdokaslistoilta.
Marova on myös vasemmistoliiton paikallisyhdistyksen ensimmäinen varapuheenjohtaja. Etelä-Karjalan vasemmiston puheenjohtaja Max Mört kommentoi IL:lle lyhyesti tekstiviestillä Marovan osallistumista rajasulkumarssiin.
– Ymmärrykseni mukaan mielenosoitus ei ole venäjämielinen vaan koskee nimenomaan rajasulkua ja sen jatkoa, Mört viestittää.
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ja puoluesihteeri Anna Mäkipää eivät vastanneet IL:n yhteydenottoihin.
PS. ei pelota hallitsematon maahanmuutto juu
Minja Koskela ja puoluesihteeri Anna Mäkipää eivät vastanneet IL:n yhteydenottoihin.
6
147
Vastaukset
- Anonyymi
miksi ihmiset äänestää vasemmistoliittoa?
- Anonyymi
Huumeissa ja raiskaaminen
Itslam - Anonyymi
Vasemmistoliittoa äänestävät vanhojen kommunistien kakarat. Heillä on jäänyt katkeruus suomea kohtaan, joka pitää tuhota tai ainakin yrittää. Neuvostoliiton hajottua kommunistit soluttautuivat uusiksi puolueiksi, mutta aate on sama. Punavihreät ovat isänmaamme vihollisia. Ongelmia on joka tasolla missä nämä komuliinit ovat mukana, olipa kyse kyläseurasta tai tiekunnista.
- Anonyymi
Ei tääläistä pitäis olla,he vahongoittavat meitä.
Vasemmistoliitto on sairas täysin sairas !
SDP Afgaani varapuheenjohtjana,Islam mielinen..ei hyvää tiedä?
Miten on väärää vaikusta Suomessa paljon ja ei hyvää !
(myös vihreät) - Anonyymi
Vasemmistoliitto on ajatuksiltaan ja teoiltaan yhtä sairas kuin puheenjohtajansa. Sinisilmäistä punalipun heiluttajia koko ryhmä.
- Anonyymi
eivät, koska eivät ymmärtäneet mistä oli kysymys, taliaivoja kun ovat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116237Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43778MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676