🏊🩱👀 kandin papereihin piti tyytyä. Uin monta kertaa päivässä kun asuimme Kymijoen vierellä Mutta en vain kyennyt hyppäämään uimamaisterin korkeudelta.
Ei minusta koskaan maisteria tullut!
6
238
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä jos hipsteri tuli, siihen tyytyminen täällä.
Mä muistan ton uimakirja. Se jaettiin kyllä kaikille. Mä en saanu ees sitä perusmerkkiä. Jotkut sai kandin, en muista ketään maisteria. Tai no oli joku, mutta se ui jossain kilpatasolla. Ei ollu ees mukana näissä perusjutuista. Onkohan toi uimakirja vielä? Mä kävin uimakoulun apparalla. Siis Ahvenistolla, mutta ne oli kylmiä kesiä sillon ja niin oli vedetkin.
En muistanut uimakirjaa. Ei mun poika ainakaan saanut uimakirjaa vaikka käytin sitä uimakoulussa. Meidän uimakoulu oli pienellä järvellä jossa vesi oli niin tummaa ettei ollut kiva sukeltaa. Eikä siellä mitään korokkeita ollut sukellukseen. Uimakokeeseen meidät vietiin bussilla Kotkan uimahalliin. Ensimmäisen ja viimeisen kerran hyppäsin kandikorkeudesta joka oli jotain 3m. Saatiin joku merkki joka laitettiin uikkareihin. Kyllä meillä jotkut sai sen maisterimerkinkin.
Mitä mainioin päivä lähteä kertakäyttögrillin kanssa piknikille! Täytyy mun tyytyä arkihommiin, kun en osaa muualla olla yksin kuin kotona. Eilen ripottelin kanelia pihan muurahaispesiin. Kiva nähdä onko tepsinyt.
Aloituksen idea syntyi, kun ihmettelin viimeaikaisia hukkumisia ja miten Suomessa uintitaito on vähentynyt. Vain 55% kuudesluokkalaisista osaa uida. Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton mukaan Suomi on kärkisijoilla hukkumisten suhteen. He ovat julkaisseet omilla sivuillaan ihmisille ohjeita vesillä käyttäytymisestä. Se ei ole mitään rakettitiedettä. Avovesiuinnista sanotaan näin:
"Vinkit turvalliseen avovesiuintiin
- Arvioi oma uimataitosi rehellisesti ja ui sen mukaisesti.
- Ui aina kaverin kanssa.
- Kerro aina läheisillesi, mihin menet uimaan sekä kuinka kauan olet suunnitellut uivasi.
- Märkäpuku kelluttaa hieman ja estää lämmönhukkaa, mutta se ei ole pelastusväline tai
kelluke.
- Ui aina rannan suuntaisesti.
- Tutki reittisi ja valmistaudu hätätilanteeseen. Miten toimit, jos saat esimerkiksi krampin
tai loukkaannut? Miten toimit, jos kaverillesi käy jotain? Sopikaa säännöt yhdessä ja
opetelkaa perusensiaputaidot sekä pelastautumisohjeet.
- Pidä mukanasi kännykkää vesitiiviissä pussissa.
- Varmista ennen hyppäämistä, että pinnan alla ei piile vaaraa. Tunne pohja alueella, jossa
uit.
- Ota huomioon vallitsevat olosuhteet: Ukkosella ei ole turvallista uida. Kylmä vesi taas
kangistaa ja väsyttää nopeasti. Se voi aiheuttaa jopa hypotermian. Tuulinen sää
aiheuttaa aallokkoa, joka tekee uimisesta raskasta. Myös virtaukset saattavat rasittaa
taipaleella."
https://viisaastivesilla.fi/vesilla/avovesiuinti/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6822637Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311326- 1121205
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki121175Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2461064- 93985
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k105939Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?102898Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50779- 64761
