Ei minusta koskaan maisteria tullut!

🏊🩱👀 kandin papereihin piti tyytyä. Uin monta kertaa päivässä kun asuimme Kymijoen vierellä Mutta en vain kyennyt hyppäämään uimamaisterin korkeudelta.

5

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä jos hipsteri tuli, siihen tyytyminen täällä.

    • Mä muistan ton uimakirja. Se jaettiin kyllä kaikille. Mä en saanu ees sitä perusmerkkiä. Jotkut sai kandin, en muista ketään maisteria. Tai no oli joku, mutta se ui jossain kilpatasolla. Ei ollu ees mukana näissä perusjutuista. Onkohan toi uimakirja vielä? Mä kävin uimakoulun apparalla. Siis Ahvenistolla, mutta ne oli kylmiä kesiä sillon ja niin oli vedetkin.

      • En muistanut uimakirjaa. Ei mun poika ainakaan saanut uimakirjaa vaikka käytin sitä uimakoulussa. Meidän uimakoulu oli pienellä järvellä jossa vesi oli niin tummaa ettei ollut kiva sukeltaa. Eikä siellä mitään korokkeita ollut sukellukseen. Uimakokeeseen meidät vietiin bussilla Kotkan uimahalliin. Ensimmäisen ja viimeisen kerran hyppäsin kandikorkeudesta joka oli jotain 3m. Saatiin joku merkki joka laitettiin uikkareihin. Kyllä meillä jotkut sai sen maisterimerkinkin.


    • Mitä mainioin päivä lähteä kertakäyttögrillin kanssa piknikille! Täytyy mun tyytyä arkihommiin, kun en osaa muualla olla yksin kuin kotona. Eilen ripottelin kanelia pihan muurahaispesiin. Kiva nähdä onko tepsinyt.

    • Aloituksen idea syntyi, kun ihmettelin viimeaikaisia hukkumisia ja miten Suomessa uintitaito on vähentynyt. Vain 55% kuudesluokkalaisista osaa uida. Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton mukaan Suomi on kärkisijoilla hukkumisten suhteen. He ovat julkaisseet omilla sivuillaan ihmisille ohjeita vesillä käyttäytymisestä. Se ei ole mitään rakettitiedettä. Avovesiuinnista sanotaan näin:
      "Vinkit turvalliseen avovesiuintiin
      - Arvioi oma uimataitosi rehellisesti ja ui sen mukaisesti.
      - Ui aina kaverin kanssa.
      - Kerro aina läheisillesi, mihin menet uimaan sekä kuinka kauan olet suunnitellut uivasi.
      - Märkäpuku kelluttaa hieman ja estää lämmönhukkaa, mutta se ei ole pelastusväline tai
      kelluke.
      - Ui aina rannan suuntaisesti.
      - Tutki reittisi ja valmistaudu hätätilanteeseen. Miten toimit, jos saat esimerkiksi krampin
      tai loukkaannut? Miten toimit, jos kaverillesi käy jotain? Sopikaa säännöt yhdessä ja
      opetelkaa perusensiaputaidot sekä pelastautumisohjeet.
      - Pidä mukanasi kännykkää vesitiiviissä pussissa.
      - Varmista ennen hyppäämistä, että pinnan alla ei piile vaaraa. Tunne pohja alueella, jossa
      uit.
      - Ota huomioon vallitsevat olosuhteet: Ukkosella ei ole turvallista uida. Kylmä vesi taas
      kangistaa ja väsyttää nopeasti. Se voi aiheuttaa jopa hypotermian. Tuulinen sää
      aiheuttaa aallokkoa, joka tekee uimisesta raskasta. Myös virtaukset saattavat rasittaa
      taipaleella."

      https://viisaastivesilla.fi/vesilla/avovesiuinti/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      79
      4634
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      50
      3852
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2591
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2051
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1799
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1735
    7. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1607
    8. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1521
    9. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      16
      1394
    10. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      12
      1339
    Aihe