Ei minusta koskaan maisteria tullut!

🏊🩱👀 kandin papereihin piti tyytyä. Uin monta kertaa päivässä kun asuimme Kymijoen vierellä Mutta en vain kyennyt hyppäämään uimamaisterin korkeudelta.

6

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä jos hipsteri tuli, siihen tyytyminen täällä.

    • Mä muistan ton uimakirja. Se jaettiin kyllä kaikille. Mä en saanu ees sitä perusmerkkiä. Jotkut sai kandin, en muista ketään maisteria. Tai no oli joku, mutta se ui jossain kilpatasolla. Ei ollu ees mukana näissä perusjutuista. Onkohan toi uimakirja vielä? Mä kävin uimakoulun apparalla. Siis Ahvenistolla, mutta ne oli kylmiä kesiä sillon ja niin oli vedetkin.

      • En muistanut uimakirjaa. Ei mun poika ainakaan saanut uimakirjaa vaikka käytin sitä uimakoulussa. Meidän uimakoulu oli pienellä järvellä jossa vesi oli niin tummaa ettei ollut kiva sukeltaa. Eikä siellä mitään korokkeita ollut sukellukseen. Uimakokeeseen meidät vietiin bussilla Kotkan uimahalliin. Ensimmäisen ja viimeisen kerran hyppäsin kandikorkeudesta joka oli jotain 3m. Saatiin joku merkki joka laitettiin uikkareihin. Kyllä meillä jotkut sai sen maisterimerkinkin.


    • Mitä mainioin päivä lähteä kertakäyttögrillin kanssa piknikille! Täytyy mun tyytyä arkihommiin, kun en osaa muualla olla yksin kuin kotona. Eilen ripottelin kanelia pihan muurahaispesiin. Kiva nähdä onko tepsinyt.

    • Aloituksen idea syntyi, kun ihmettelin viimeaikaisia hukkumisia ja miten Suomessa uintitaito on vähentynyt. Vain 55% kuudesluokkalaisista osaa uida. Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton mukaan Suomi on kärkisijoilla hukkumisten suhteen. He ovat julkaisseet omilla sivuillaan ihmisille ohjeita vesillä käyttäytymisestä. Se ei ole mitään rakettitiedettä. Avovesiuinnista sanotaan näin:
      "Vinkit turvalliseen avovesiuintiin
      - Arvioi oma uimataitosi rehellisesti ja ui sen mukaisesti.
      - Ui aina kaverin kanssa.
      - Kerro aina läheisillesi, mihin menet uimaan sekä kuinka kauan olet suunnitellut uivasi.
      - Märkäpuku kelluttaa hieman ja estää lämmönhukkaa, mutta se ei ole pelastusväline tai
      kelluke.
      - Ui aina rannan suuntaisesti.
      - Tutki reittisi ja valmistaudu hätätilanteeseen. Miten toimit, jos saat esimerkiksi krampin
      tai loukkaannut? Miten toimit, jos kaverillesi käy jotain? Sopikaa säännöt yhdessä ja
      opetelkaa perusensiaputaidot sekä pelastautumisohjeet.
      - Pidä mukanasi kännykkää vesitiiviissä pussissa.
      - Varmista ennen hyppäämistä, että pinnan alla ei piile vaaraa. Tunne pohja alueella, jossa
      uit.
      - Ota huomioon vallitsevat olosuhteet: Ukkosella ei ole turvallista uida. Kylmä vesi taas
      kangistaa ja väsyttää nopeasti. Se voi aiheuttaa jopa hypotermian. Tuulinen sää
      aiheuttaa aallokkoa, joka tekee uimisesta raskasta. Myös virtaukset saattavat rasittaa
      taipaleella."

      https://viisaastivesilla.fi/vesilla/avovesiuinti/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2406
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      65
      1860
    3. 154
      1433
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1247
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1211
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      945
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      884
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      842
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      43
      815
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      813
    Aihe