Lakkojen tappiot korvataan tehostamisen avulla, työntekijät kärsivät lakoista.

Anonyymi-ap

Kolme vuotta sitten Paperiliitto ja Teollisuusliitto lakkoilivat 112 päivää UPM:n tehtailla. Viime vuonna Teollisuusliitto ja AKT sulkivat satamat neljäksi viikoksi. Se johti tehtaiden alasajoihin, joista myös UPM kärsi miljoonatappiot. Työntekijät eivät hyötyneet lakoista mitään. Päinvastoin.

UPM korvaa lakkojen takia syntyneitä tappioita tehostamalla toimintaansa: Kaukaan paperitehdas suljetaan ja tuotanto keskitetään Suomessa Raumalle.

Arvostettu professori ennakoi, että Suomeen ei koskaan tulla rakentamaan uusia paperikoneita. Mahdolliset panostukset tulevat siis muualle.

Ammattiliittolaiset ovat kummallista porukkaa.

14

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SDP ja LaitaVasemmisto - Käskytti AY-MAFIAA ja se pani Duunarit Lakkoon

      Ja -LikaisenTyön -eli Lakon -teki Duunarit ja -Mitä jä Duunareille - ?

      -esim ; -Kaukaan PaperiTehdas Lopetetaan ja tulee Satoja Työttömiä - !

      - Eikä mitään VASTUUTA ota - SDP eikä Vasemmistoliitto eikä AY-MAFIA -!

      - siis - SDP -on- Sortaa Duunareita Puolue ry . - ja Vassarit samoin - !

    • Anonyymi

      vähennetään työntekijöitä ja lopuksi on vain koneita ne ei lakkoile

    • Anonyymi

      Olisitte kuunnelleet kun Wahlroos kertoi jo ajat sitten...

      • Anonyymi

        Niin nalle kuin puuterinenä olivat vain oman etunsa ajajia.
        Umpilla johtajia ja päälliköitä enempi kuin työntekijöitä.
        Jos ennen on pärjätty 4 työntekijää 1 insinööri on
        nyt 4 työntekijää ja 8 insinööriä.
        Mihin ne rahat sitten valuukaan tehtailta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin nalle kuin puuterinenä olivat vain oman etunsa ajajia.
        Umpilla johtajia ja päälliköitä enempi kuin työntekijöitä.
        Jos ennen on pärjätty 4 työntekijää 1 insinööri on
        nyt 4 työntekijää ja 8 insinööriä.
        Mihin ne rahat sitten valuukaan tehtailta.

        Lisää lakkoilua vaan, jotta työntekijät saavat sen, mitä haluavat; työttömyyden ja idioottien tehtaat ulkomaille!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisää lakkoilua vaan, jotta työntekijät saavat sen, mitä haluavat; työttömyyden ja idioottien tehtaat ulkomaille!

        Paperituotannon ylikapasiteetti ei johdu lakkoilusta, persuhyvä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paperituotannon ylikapasiteetti ei johdu lakkoilusta, persuhyvä.

        Sannan mukaan paperithtaat ovat kannattavia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sannan mukaan paperithtaat ovat kannattavia.

        Niin, eivät ne tappiollisia ole olleet.


    • Anonyymi

      Persuoikeistolainen syyttää duunaria aina. Kai persu silti ymmärtää, että työntekijät ovat ammattiliitot perustaneet.
      -
      Muutoksen syyksi yhtiö kertoo graafisten paperien markkinoiden rakenteellisen ylikapasiteetin. Digitalisaation myötä päällystetyn aikakauslehtipaperin kysyntä on laskenut reilusti. UPM:n tarkoituksena on myös vahvistaa pitkän aikavälin kilpailukykyä paperiliiketoiminnassa.

      Siirtämällä päällystetyn aikakauslehtipaperin tuotannon Lappeenrannasta Raumalle yhtiö pyrkii optimoimaan tuotantoaan ja parantamaan kustannustehokkuutta erityisesti tuotannossa ja logistiikassa.

      • Anonyymi

        UPM:n sellun, sahatavaran ja biopolttoaineiden tuotanto sekä tutkimus- ja kehitystoiminta UPM Kaukaan tehtaalla jatkuvat ennallaan.


      • Anonyymi

        UPM:lla ja kilpailijoilla on Euroopassa 1,1 miljoonan tonnin ylikapasiteetti päällystetyssä aikakauslehtipaperissa.

        – Jos tämä suunnitelma toteutuu, Euroopan kysynnän ylikapasiteetista sulaa pois 300 000 tonnia pois. Eli vielä jää 800 000 tonnia ylikapasiteettia aikakauslehtipaperiin, kertoo Hermonen.

        Vuositasolla muutos toisi noin 23 miljoonan euron säästöt.


    • Anonyymi

      Arvostetut professorit on kummallista porukkaa

      • Anonyymi

        Aloittaja on nummallinen. Kehitteleejuttuja omien agendojena pohjalta. Osaavatko oikeistolaiset yleensäkään koskaan puhua totta,?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittaja on nummallinen. Kehitteleejuttuja omien agendojena pohjalta. Osaavatko oikeistolaiset yleensäkään koskaan puhua totta,?

        Annetaan TAAS umpille se 43 miljoonaa tukea
        että se pärjää ja voi jakaa osingot omistajille.
        Voi TAAS katsoa minne sitten lappu luukulle
        että tukirahat saadaan paremmin yksille ja samoille
        osakkeenomistajille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      52
      5650
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      55
      5625
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      103
      4449
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3863
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3763
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      131
      3472
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3280
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2926
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2709
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      48
      2569
    Aihe