PSÖKÖPAATIT EI TUNNE EMPATIAA.Tottunneet ottamaan vaan,eihän nosta eläkkeitä,kun ei niitä makseta.SUVI LIDEN ESIM...MIKÄ ROSVO.MINISTERINÄ EI SAAMUT MITÄÄN HYVÄÄ AIKAAN.NYT NOSTAA KYMMENIÄ VUOSIA SOPEUTUMIS RAHAA.TUOHON AHNEUTEENKO NE SOPEUTUU.Lisäksi noita kroonisesti ahneita on paljon muita.
ELÄKE KATTO PITÄIS OLLA JO.
Anonyymi-ap
15248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sopeutusrahan pitää lopettaa kokonaan ja kaikilta!
Eikö työttömyyskortisto ja TE-keskus ole oikeita paikkoja kun työt loppuu.
Ei me muutkaan saada sopeutusrahaa kun saadaan kenkää.
Ja eikö näillä kansanedustajilla ole ammatti josta lähtevät "kansan"edustajaksi? Miksi eivät palaa ammattiinsa.
Olen ihmetellyt koko sopeutusrahaa. Mihin heitä sopeutetaan?
Ovatko niin irtaantuneita normaali elämästä, että tarvitsevat sopeutusta,?
Ei muuta kuin ilmoittautuminen työnhakijaksi ja muutama työhakemus viikossa. Sitähän ex-työministerikin vaati.
ovat niin rikollisia,eivät ilkeä hakeutua normaaliin työhön..tarvitsevat turva miehet ympärilleen,valtakunnan pää psyköpaatit,suojelemaan vielä niiden ahneutta..ovat häpeäksi.
Mitä hyötyä eläkekatosta olisi?
Golf radan sai aikaan Valtion rahoilla OULUUN
Nyt olis takaisin maksun aika voi maksaa myös osissa sopeutumisrahoilla
Mitä eläkekatto hyödyttäisi?
Mitä hyötyä eläkekatosta tai eläkepalkkakatosta olisi?
Ylisuuret eläkkeet, Hyvä Veli -järjestelmään perustavat. Ovat Suomessa mahdolliset - toisin kuin monissa muissa EU-maissa.
Kansaneläkeellä (takuueläke) on kyllä Suomessa katto, ja se eläke on hyvin hyvin pieni.
Lisää useiden maiden eläkekatoista tästä linkistä.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010910892.html
Tulevaisuudessa pelkona on se, että kun väestö nopeasti ikääntyy, niin eläkkeitä joudutaan leikkaamaan alle toimeentulorajan.
Eläke-eroja ei siis pitäisi kasvattaa, vaan kaventaa.
Kun esimerkiksi Postin pääjohtajan palkka on 176-kertainen verrattuna postinkantajan palkkaan, niin paljonko luulet työeläkkeidensä eron olevan?
Takuueläke on nykyään niin pieni, että yhä useammat pienituloiset eläkeläiset ovat Suomessa joutuneet leipäjonoon. Se ei ole oikein pitkän ja raskaan työrupeaman tehneitä eläkeläisiä kohtaan.
Jos eläke on pienempi, niin eläkemaksut ovat myös pienempiä. Ne, jolla on isot eläkkeet, ovat itse maksaneet isot eläkemaksut ja ne, joilla on pienet eläkkeet, ovat maksaneet pienet eläkemaksut.
Eläkekertymä on kaikille sama ja suhteessa palkaan ja eläkemaksuun.
Jos eläkekertymää pienennetään, pienenevät myös eläkkeet ja eläkemaksut. Se ei kuitenkaan vaikuta jo kertyneisiin eläkkeisiin, joista on maksut jo maksettu.
Koska eläkerahoja saa käyttää vain eläkkeisiin, niin ei koskaan tule sellaista tilannetta, että rikas maksaisi muiden eläkkeitä eikä myöskään sellaista, jossa köyhä maksaisi muiden eläkkeet.
Jos siis kuvittelit, että eläkekatolla saisi kupattua lisää rahaa rikkailta, nii se ei onnistu sillä keinolla. Rikkaille vain jäisi enemmän rahaa sijoituiksiin ja yksilöllisiin eläkkeisiin. Se ei köyhää hyödytä mitenkään.
Ja koska olet vaikkapa sopimus-omaishoitajana ei työeläkkeesi kartu juuri mitään vaikkapa olisit vuosikymmeniä ollut hoitamassa läheistäsi nälkäpalkalla.
Suomen politiikka täysin härskin korruptoitumisen meininkiä, rikkaille veroedut, matkakorvausedut, puhelin ja ravintoedut, työaikana ei tarvitse edes olla työpaikalla
Vaan tuloja päällekkäisistä istunnoista, kuinka tämä mahdollista?
Jos politiikkojen työssä tulee harmituksia niin haetaan muutaman kuukauden saikut.
Sopetuttamis rahat on törkeä teko, tavis Reino kun 40 vuoden jälkeen jää työttömäksi joutuu tekemään työ hakuja ja turvaa saa huonosti palkkaan verrattuna.
Lisää varmasti löytyy vaikka mitä näitä herrojen kotkotuksia ja väärinkäytöksiä, ei ole moraalia vaan mulle kaikki mentaliteetti.
Olet työtön koska elätkuten kuvittelet rikkaiden elävän.
Oikeasti rikas on siellä työpaikkalla aamulla katsomassa saavutkio paikalle vai et.
ROISTOT ASUU EDUSKUNNASSA kansalaiset on ajettu tuloissa alas,Saa Kokoomus maksaa laskut muutto auto kuorma Ruotsiin missä on rahaa ja töistä saa myös
pois ottaa ja heti,jälki perintänä ..krooninen ahneus on vakava sairaus.psyköpaatit ei tunne empatiaa,
Mitähän aloittaja kuvittelee eläkekatolla saavutettavan 😁
eihän ne hautaan sitä ahneetkaan rahaa mukanaan saa.rikastuttavat vaan perikuntaa.
eivät edes puhu eläkekatosta..