Persujen mussolinistinen hyökkäily päin Yleä jatkuu...........

Anonyymi-ap

"Teemu Keskisarja hyökkäsi Yleä vastaan – Suursyömäri-vertaus räjäytti salin!"

https://www.youtube.com/watch?v=NyPtDXCOMlo

Lehdistönvapauden murentaminen näkyy olevan selkeä persujen tavoite. PS:n pommimieshän siitä jo kirjoitteli persujen hallitustaipaleen alkaessa.

"Sarastuksessa julkaistu haastattelu ei ole ensimmäinen jossa Meretvuo avaa näkemyksiään. Hän on verrattain ahkera kirjoittaja ja pelkästään parin viime kuukauden ajalta löytyy lukuisia julkaistuja kirjoituksia.

Heinäkuussa julkaistu kirjoitus on otsikoitu: ”Liberaalista demokratiasta on päästävä yli” ja siinä Meretvuo julistaa nykyjärjestelmän ongelmiksi

ihmisoikeudet, ”maailmanparantamisen” ja ”moralismin”

Toisessa kirjoituksessa ilmaistaa vielä suorasukaisempaa ihmisoikeuksien vastustusta:

”ei ole millään loogisella argumentilla perusteltavissa, että kaikilla ihmisillä olisi sisäsyntyisesti joitakin tiettyjä oikeuksia. …on myös olemassa toisenlaisia totuuskäsityksiä, toisenlaisia arvoja. Niiden mukaan haitalliset jäsenet voidaan deletoida yhteiskunnasta.”

Kesäkuun lopulla Meretvuo kommentoi elinkeinoministeri Junnilan ympärillä vellonutta natsikohua yksikantaan: ”mitä sitten, vaikka hallituksessa olisi kansallissosialisti?”

ja päättää kirjoituksensa akselerationistiseen julistukseen:

”Aikalaishulluus…tullee hallituspohjasta riippumatta kasvamaan, kunnes koko liberaalihegemonia aiheuttaa oman itsetuhonsa. Sitä ennen me voimme vain kiihdyttää vallitsevia vastakkainasetteluita (mikäli ne enää tästä voivat kiihtyä) sekä toisaalta kylvää uudenlaisen yhteiskunnan, uudenlaisen sivilisaation siemeniä.”

Jonkin verran huomiota sosiaalisessa mediassa on jo saanut kesäkuun lopulla julkaistu kirjoitus jossa Meretvuo vaatii lehdistönvapauden rajoittamista ”ideologisen parjaamisen estämiseksi”

”Tarvittaisiinko asiaa varten esimerkiksi lakimuutos sanktioineen? Siten jatkossa myös toimittajia voitaisiin tuomita sananvapausrikoksista poliittisten mielipiteidensä perusteella”

Mielenkiintoiseksi asian tekee se Meretvuo ei esittele näitä näkemyksiään demokratian lopettamisesta, ihmisoikeuksien ja lehdistönvapauden lopettamisesta sekä ”haitallisten ihmisten” murhaamisesta vain fasistiseksi tiedetyllä Sarastus-sivustolla, vaan Perussuomalaisen puolueen virallisilla nettisivuilla."

https://rekoravela.org/2023/08/11/kiihdytettya-perussuomalaisuutta/

10

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      niin mutta yle on heikko peikko 🤣

      • Anonyymi

        YLE on suosituin.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      "Niiden mukaan haitalliset jäsenet voidaan deletoida yhteiskunnasta.”


      Persut kyllä voisi deletoida viimeistä myöden.

      • Anonyymi

        oletko ollut ylellä röissä , saiko siellä olla työaikan aympäri päissään ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        oletko ollut ylellä röissä , saiko siellä olla työaikan aympäri päissään ?

        kummeli ainakin viittaili ylen toimintamalleihin 🤣ei suoraa mutta sillain että fiksut ymmärsi


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kummeli ainakin viittaili ylen toimintamalleihin 🤣ei suoraa mutta sillain että fiksut ymmärsi

        Ylen kanavalla.


      • Anonyymi

        Ja pian.


      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3131
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3077
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2427
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      2112
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1780
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      84
      1387
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1122
    Aihe