Keskustan Antti Kaikkonen ja Annika Saarikko...

...istuvat ulkoasiainvaliokunnassa.

Tuomitsevatko he kansanmurhan Gasassa? Tai muut esimerkiksi ihmisoikeuksista aiemmin tiukkaan sävyyn puhuneet demarijäsenet, tuomitsevatko he?

Kuten ulkoministerimme jo ehti tehdä aiemmin. Nyt Israelissa itsekin asia tunnustetaan.

Yle uutisoi:
https://yle.fi/uutiset/lyhyesti/74-20174737

"Israelilaiset ihmisoikeusjärjestöt toteavat ensimmäisen kerran: Israel tekee kansanmurhaa Gazassa
Järjestöt vaativat välittömiä toimia kansanmurhan pysäyttämiseksi."

"Myös esimerkiksi YK:n erityiskomitea on arvioinut, että Israelin sodankäynnin menetelmät Gazassa täyttävät kansanmurhan tunnusmerkit. Israel on kiistänyt väitteet tiukasti."

Suomen johdolta odotetaan nyt tiukkuutta

15

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lakkaa vaahtoamasta. Ulko- ja turvallisuuspolitiikka on realismia ei naiivia idealismia.
      Stubb tietää tämän hyvin. Eli viisainta olla Yhdysvaltain linjalla.
      Meille täällä suomessa on ihan sama mitä jotkut Israelin ihmisoikeusjärjestöt sanoo.
      Vihervasemmisto haluaa jo tehdä asialla hallituspolitiikkaa 2027 vaalien jälkeen.
      Oikeistodemari.

    • Anonyymi

      Kunhan nyt otetaan Hamasilta nirri pois. Sitten tulee muut myöhemmin.
      Venäjä ja iran tukee Hmasia, kuin meidän vasemmistokin. Ajtella kahdesti Hamas terroristijärjestö ketä vastaan aloitti sodan.

      • Anonyymi

        Nyt puhuu Everstiluutnantti asiaa.
        Meidän ulko- ja turvallisuuspolitiikasta eivät Israelin ihmisoikeusjärjestöt päätä!


    • Anonyymi

      Ei Suomen valiokuntatuomioilla ole mitään vaikutusta muiden maiden diktaattoreiden tekemisiin.

      • Anonyymi

        Ei kai valiokunta ole oikeuslaitos. Tuomiovalta on oikeuslaitoksella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai valiokunta ole oikeuslaitos. Tuomiovalta on oikeuslaitoksella.

        Valiokunta ei tietenkään tuomitse se käsittelee Suomen kansainvälisiin suhteisiin liittyviä asioita, esimerkiksi valtiosopimuksia tai kansainvälisiin velvoitteisiin liittyviä lakiehdotuksia. Sen toimialaan kuuluvat myös Euroopan unionin yhteistä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa koskevat asiat. Lisäksi valiokunta käsittelee muun muassa kansainvälisiä järjestöjä, kehitysyhteistyötä, ulkomaankauppapolitiikkaa sekä yleistä turvallisuuspolitiikkaa koskevia asioita.

        https://www.eduskunta.fi/FI/valiokunnat/ulkoasiainvaliokunta/Sivut/default.aspx

        Valiokunta voi siis antaa vahvan lausunnon ja tuomita kansanmurhan jota Israel toteuttaa Gazassa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valiokunta ei tietenkään tuomitse se käsittelee Suomen kansainvälisiin suhteisiin liittyviä asioita, esimerkiksi valtiosopimuksia tai kansainvälisiin velvoitteisiin liittyviä lakiehdotuksia. Sen toimialaan kuuluvat myös Euroopan unionin yhteistä ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa koskevat asiat. Lisäksi valiokunta käsittelee muun muassa kansainvälisiä järjestöjä, kehitysyhteistyötä, ulkomaankauppapolitiikkaa sekä yleistä turvallisuuspolitiikkaa koskevia asioita.

        https://www.eduskunta.fi/FI/valiokunnat/ulkoasiainvaliokunta/Sivut/default.aspx

        Valiokunta voi siis antaa vahvan lausunnon ja tuomita kansanmurhan jota Israel toteuttaa Gazassa

        Vit.. ako me siitä Gazasta välitetään. Oleellisempaa on varmistaa ettei Ryssä tule rajan yli!
        Punakaarti avaisi rajat.


      • Anonyymi

        Ei olekaan mutta se on esimerkki, ettei kansamurhia suvaita.


    • Anonyymi

      Annika ja Antti, turhuuden kaksikko! HO HOO, HO HOO!

    • Anonyymi

      https://yle.fi/a/74-20174921

      "Tutkija Stewartin mukaan Palestiinaan kuuluvien alueiden liitokset ovat olleet ainakin Israelin hallituksen äärioikeistolaisille puolueille jo pitkään tärkeä tavoite.

      Gazassa hallitus on sodan aikana nähnyt tilaisuutensa toteuttaa tätä tavoitetta. Se on nähnyt, että kansainvälinen yhteisö on valmis katsomaan paljon läpi sormien.

      – Hallitus seuraa, millaisia vapauksia sille suodaan rikkoa kansainvälistä lakia ja suorittaa sotarikoksia käytännössä ilman mitään seurauksia, Stewart sanoo."

      Paha dilemma. Venäjä hyökkää Ukrainaan ja saa pakotteet sekä kansainvälisen paarian maineen. Israel hyökkää ja miehittää Gazaa sekä surmaa sen siviilejä sotarikoksiin todistettalla tavalla mutta pääsee siitä seuraamuksitta.

      • Nytpä on YK:n paikka palauttaa edes osa uskottavuudestaan. Gazassa on meneillään kansanmurha ja etninen puhdistus. Netanjahu joutuu vielä taipumaan kansainvälisen painostuksen alla, mutta jokainen päivä tuo lisää uhreja. EU:lta vaadittakoon tekoja, ei pelkkiä kauniita sananparsia.


      • Anonyymi
        Kuituhamppu kirjoitti:

        Nytpä on YK:n paikka palauttaa edes osa uskottavuudestaan. Gazassa on meneillään kansanmurha ja etninen puhdistus. Netanjahu joutuu vielä taipumaan kansainvälisen painostuksen alla, mutta jokainen päivä tuo lisää uhreja. EU:lta vaadittakoon tekoja, ei pelkkiä kauniita sananparsia.

        Ei kannata uskoa kaikkea. Viittaan rehdin Tere Sammallahden kommenttiin.
        Hamas estää ruoka-avustusten perillemenon.


      • Anonyymi

        Mikä. dilemma. Israel on meidän puolella ja Venäjä eli Saatanan Valtakunta I vihollinen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä. dilemma. Israel on meidän puolella ja Venäjä eli Saatanan Valtakunta I vihollinen.

        Punaiset huolissaan Hamasin ihmisoikeuksista.


    • Anonyymi

      Tämäkin on asia, missä ketään ei kiinnosta Keskustan miekipide.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      175
      3234
    2. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      2040
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      49
      2040
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2019
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      198
      1910
    6. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1329
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      86
      1315
    8. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      98
      1281
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      196
      1258
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      25
      1237
    Aihe