Katsastuksessa katsastaja kirjaa mittarilukeman (ajetut kilometrit) kysymättä mitään. Ovat tehneet jo vuosikymmeniä. Naputtelevat lukeman siihen kädessä pidettävään kapulaan, ja tiedot siirtyvät ilmeisesti Traficomin rekisteriin. Ymmärtääkseni mittarilukema EI KUULU katsastukseen, siis ei liity auton tuvallisuuteen. Minä en pidä, enkä siedä sitä, laitan joka katsastukseen eristysteippiä mittariin ja peitän lukeman.
Minulla on autoon kolme eri mittaristoa, vaihtaminen käy näppärästi parissa minuutissa (vanha auto). Kikkailuini alussa katsastusmies kertoi minulle seuraavan vuoden katsastuksessa että hänelle oli soitettu ja kysytty autoni mittarilukemaa. Ei ollut pakko antaa. Mnulle selvisi telkkarista minne lukemat päätyvät. carvertical.com:ille ja ties minne se myydään. Minusta tuntuu oudolta että minulle pakollisen katsastuksen seurauksena tehdään rahaa. Sikamaista. Joku tykkää, minusta on väärin. Taas yksi seuraus sairaasta tiedonkeruusta joka meille tehdään, hyi, sanon minä. Vastustan. Tammisaaressa asustan.
Viranomainen kusettaa taas
16
546
Vastaukset
- Anonyymi
Sun juttuja.
Itse otan ilon irti kaikesta ilmaisesta palvelusta jota tarjotaan.
Tarkoituksena kuitenkin olla rehellinen auton omistaja ja vaihtaja.- Anonyymi
En minäkään voi ymmärtää kiukuttelua mittarilukeman taltioinnista.
Jos ostan käytetyn auton haluan tietää paljonko autolla on ajettu.
Kilometrit on kirjattu jo ennen CarVerticalia ja ne sai selville AKElta.
CarVertical vähentää huijareiden rahastusta.
Muutenkin auton katsastus on hyvä palvelu, saat kirjallisen todistuksen mitä turvallisuuspuutteita on korjattava. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En minäkään voi ymmärtää kiukuttelua mittarilukeman taltioinnista.
Jos ostan käytetyn auton haluan tietää paljonko autolla on ajettu.
Kilometrit on kirjattu jo ennen CarVerticalia ja ne sai selville AKElta.
CarVertical vähentää huijareiden rahastusta.
Muutenkin auton katsastus on hyvä palvelu, saat kirjallisen todistuksen mitä turvallisuuspuutteita on korjattava.sekopää alkoi puhumaan ihan eri asiasta.
Alotusta voi kysyä tietosuojavaltuutetulta.
Mitä ihmettä kuuluu kenellekään paljonko autolla on ajettu, ja toisaalta nuo mittarithan voi antaa myös ääriä lukemia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sekopää alkoi puhumaan ihan eri asiasta.
Alotusta voi kysyä tietosuojavaltuutetulta.
Mitä ihmettä kuuluu kenellekään paljonko autolla on ajettu, ja toisaalta nuo mittarithan voi antaa myös ääriä lukemia.Kyllä se käytetyn auton ostajalle on ihan merkittävä asia paljonko autolla on ajettu ja onko mittarilukema luotettava vai onko sieltä välillä ruuvailtu jokunen sata tonnia pois.
- Anonyymi
Aloittajalle
Elämme mini- Neuvostoliitossa.
KGB- kyttääjiä jokapaikassa
ja verotiedot vapaasti saatavilla
atk- rikolliset saavat vapaasti kirkkoherranvirastosta vanhusten sotu. tunnukset
jne.
YKSITYISYYS ON VARASTETTU ! - Anonyymi
Voisi ajatella siten että auto menettää arvonsa jos siitä ei ole luotettavaa tietoa ajetuista kilonmetreistä.
Tosin ei se katsastuskessa otettu kilometrilukukaan ole ehdoton, itse ruuvasin autoni kilometreja ennen katsastusta ruotsissa kun vakuutusmaksu määräytyi ajettujen kilonmetrien mukaan.
Jälkiä ei jäänyt mittariin kun ruuvasin ne sähkömoottorilla joka pyöritti vaihdelaatikosta lähtevää matkmittarin vaijeria taakseppäin.
Nykyäänhän nuo ovat lähes kaikki sähköisiä mittareita.- Anonyymi
joo pyöritin kiviporalla ajettuun alle 100 km - nyt on auto uuden arvoinen.
- Anonyymi
Siinähän seuraavat meikäläisen vähiä ajoja.
- Anonyymi
Ihan hyvä että ottaa kilometrit ylös. Tietoa tarvitaan kun ostetaan käytetty auto. Ihan oikein tehdään. Mitä haittaa on että kilometrit kirjataan ?
- Anonyymi
Jobbari ei pääse kusettamaan, onhan se harmittavaa.
- Anonyymi
Sen matkamittarilukeman kirjaamisen voi kieltää tai näin ainakin aiemmin oli.
Mitään haittaahan siitä ei ole jos on itsellä puhtaat jauhot pussissa.
Jos on kriminaali niin voisi oikeastaan pitää asian omana tietonaan. Jos Suomi ei ole hyvä maa niin kyllä täältä pääsee pois. Kuitenkin voin kertoa että kaikissa pohjoisa ja keskieuroopan maissa kerätään tiedot katsastuksissa.
Autoilun ihmemaassa Saksassa kerätään vielä enemmänkin tietoa ja siellä pykälät on paljon Suomea tiukemmat, myös liikenteessä. Siellä voi menettää ajokortin koko elämäksi jos oikein koheltaa. - Anonyymi
On tuo mittarilukeman peitto teinillä mielestäni sallittua,,ettei kaiken maailman carvertikaalit pääse tiedolla rahastamaan.Nytkin youtubessa carvertikaalin luimainosmies kohtaa kuinka löytänyt vikoja viidensadan mersusta jonka hankki joltain pussihousulta!mielestäni halpa mersu ja kulkikin vielä,
- Anonyymi
Saksassa ei katsasteta autoja.
- Anonyymi
Ajoneuvolaki 82/2021:
161 § (23.3.2023/493)
Määräaikaiskatsastusta koskevien tietojen merkitseminen ja ilmoittaminen rekisteriin
Katsastustoimipaikan on tallennettava määräaikaiskatsastuksesta rekisteriin ajoneuvon hyväksymiseen ja hylkäämiseen, ajokieltoon määräämiseen, muutoskatsastukseen määräämiseen ja määräaikaiskatsastuksen keskeyttämiseen liittyvät tiedot sekä ajoneuvon matkamittarin lukema katsastushetkellä. Lisäksi katsastustoimipaikan on tallennettava rekisteriin 152 a §:ssä tarkoitetut tiedot sekä tieto niiden autojen lukumäärästä, joista kyseisiä tietoja ei ole voitu kerätä ajoneuvon katsastukseen toimittaneen kieltäytymisen tai muun syyn vuoksi. - Anonyymi
Huomaa kyllä että olet Tammisaaresta.
- Anonyymi
Peittäkää vaan mittari tai kieltäkää kirjaamasta. Ihan sama minulle muuten kunhan ette sitten yritä minulle myydä sitä kotteroa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869