Lukaisin varusmiespalvelukseen keskittyvän Eetu Julinin romaanin 347 (Aviadore 2024). Pienoisen nostalgisen lisäksi minua kiinnosti, miten hän kuvaa sotilaspappien toimintaa ja oppitunteja. Niistä ei ole kuitenkaan mitään. Poikkeuksena on vain sotilasvalan antoon liittyvä kuvaus: ”Seuraavaksi joukko ottaa baretin päästään yhdenaikaisesti ja jatkaa paikallaan seisomista, kun kenttärovasti pitää puolestaan puuduttavia latteuksia ja jeesustelua sisältävän, rukoukseen päättyvään puheen korokkeeltaan.”
Mahdollisuudesta valita sotilasvakuutus ilman jeesustelua uskonnollista julistusta sisältävän sotilasvalan sijaan ei mainita. Romaanin päähenkilön kokemus sitä, että uskonto ei jätä suurempia muistijälkiä, lienee varsin yleinen? Se johtunee myös siitä, että asia otetaan normihommana, johon on totutettu jo peruskoulussa sekä lukiossa tai amiksessa. Papin puhe ei saa kunnioitusta eikä protestointia. Jeesusteluun on turruttu. Sikäli kysymys on indoktrinaation onnistumisesta.
Luonnollisesti kirjailijalla on oikeus fokusoida tarinansa kannalta olennaiseen. Oudompana valintana pidin taannoin sitä, että osallistuvaan havainnointiin perustuvassa kirjassa Tunnetut sotilaat. Varusmiehen kokemus ja terveystaju (Tommi Hoikkala, Mikko Salasuo ja Anni Ojajärvi, 2009) sotilaspapeista ja uskonnonharjoituksesta varusmiespalveluksessa ei kirjoitettu juuri mitään. Kirjoittajat jotenkin halusivat välttää ehkä jotenkin aran aiheen.
Sotilaspapeista ei juuri muistijälkiä?
2
170
Vastaukset
- Anonyymi
"”Seuraavaksi joukko ottaa baretin päästään yhdenaikaisesti ja jatkaa paikallaan seisomista, kun kenttärouva pitää puolestaan puuduttavia latteuksia ja jeesustelua sisältävän, rukoukseen päättyvään puheen korokkeeltaan.”
- Anonyymi
Kyllä minun armeija-aikana sotilaspappi kävi joitakin oppitunteja pitämässä. Ei ehkä kovin korkealentoisia mutta kuitenkin. Ja sai intissä käydä rippikoulunkin jos oli aikanaan jäänyt käymättä. Saattaa olla rauhan aikana melko leppoisa ja näkymätön virka, sodassa sitten toinen meininki kun joutuvat vastaamaan kaatuneiden evakuointikeskusten toiminnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715231Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510156Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237109Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826547Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251806IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511707