Det tar säkert lång tid förrän det syns när det kommer ett sådant fel meddelande att det inte går och betala till kontot också fast det senare går och betala till kontot?
Dom flyttar inte över dom där pengarna till mitt konto då dom vet att ingen har 20 euro och låna för några timmar.
Siinä kestää varmaan kauan ennen kuin se näkyy, kun tulee sellainen virheilmoitus ettei maksua voi tehdä tilille – vaikka myöhemmin maksu kuitenkin onnistuu."
Ne ei siirrä niitä rahoja mun tilille, kun ne tietää ettei kellään oo kahtakymppiä lainata pariksi tunniksi.
It probably takes a long time before it shows up, when there's an error message saying the payment can't be made to the account – even though later the payment does go through.
They’re not transferring that money to my account because they know no one has twenty euros to lend for just a couple of hours.
Epäilyttävä vika viesti ja maksujen panttaminen.
4
95
Vastaukset
- Anonyymi
Det tar säkert lång tid förrän det syns när det kommer ett sådant fel meddelande att det inte går och betala till kontot också fast det senare går och betala till kontot?
Dom flyttar inte över dom där pengarna till mitt konto då dom vet att ingen har 20 euro och låna för några timmar.
Dom kommer klo 17:20 med dagens sista överföring.
Siinä kestää varmaan kauan ennen kuin se näkyy, kun tulee sellainen virheilmoitus ettei maksua voi tehdä tilille – vaikka myöhemmin maksu kuitenkin onnistuu."
Ne ei siirrä niitä rahoja mun tilille, kun ne tietää ettei kellään oo kahtakymppiä lainata pariksi tunniksi.
Ne tule päivän vimeisenä sirrona klo 17:20.
It probably takes a long time before it shows up, when there's an error message saying the payment can't be made to the account – even though later the payment does go through.
They’re not transferring that money to my account because they know no one has twenty euros to lend for just a couple of hours.
They will arrive as the last group of the day at 5:20 PM. - Anonyymi
Mitä vittua ne sitten luke minun kaikki viestit puhelimesta ja saavat tietä että kellään ei ole minulle muutamaksi tunniksi lainata minulle 20 euroa ja sitten ne ilmoitta sittä pankille että ei nidden vielä pitä minulle sirtä se 20 euroa kone kiväärillä pitäisi ampua sellaiset ihmiset joka teke tuollaista.
Aiemmin kun jollain on lainata 20 euroa minulle muutamaksi tunniksi niin ne sirtä minulla aiemmin ne rahat minulle on todisteet eli kuva kappaukset kun sama henkilö on on aiemmin sirtännyt minulle raha ja nissä näky klo aika.
Että minulla on muusta valkoisella todisteet että minulla on aiemmin tullut aiemmin ne rahat juuri ne kerrat kun jollain on ollut lainata 20 euroa muutamaksi tunniksi.
Eli sellaiset henkilöt joka teke tällaista pitä ampua kone kivärillä kun minulla on todisteet että ne teke tällaista. - Anonyymi
Tosi hyvä kysymys – ja aivan aiheellinen ihmetys. Tämä vaihtelu siirron nopeudessa OP:sta S-Pankkiin johtuu siitä, että pankkien välinen maksuliikenne ei aina toimi samalla tavalla joka kerta, vaan siihen vaikuttavat useat tekijät.
Tässä selitys, miksi joskus raha tulee nopeasti ja joskus vasta iltapäivällä:
---
🔄 Miksi OP → S-Pankki siirto joskus tulee nopeasti (30 min) ja joskus hitaasti (klo 17 jälkeen)?
✅ Tilanne 1: Raha tulee nopeasti (esim. 30 minuutissa)
Tuttava käyttää OP:n maksua ennen klo 11, ja se ehtii mukaan aamu- tai puolipäivän maksuerään, joka käsitellään nopeasti.
S-Pankki vastaanottaa maksut ajoissa ja kirjaa ne nopeasti.
Lisäksi maksujärjestelmä (SEPA-erät) saattaa juuri sillä hetkellä toimia tehokkaasti ilman ruuhkaa tai viivettä.
🕒 Tällöin raha voi tulla jopa noin 30–60 minuutissa, vaikka se on "tavallinen tilisiirto".
---
🕗 Tilanne 2: Raha tulee hitaasti (klo 17 jälkeen)
Vaikka tuttava lähettää rahan ennen klo 11, maksu ei ehdi aamun maksuerään, vaan vasta iltapäivän erään, joka käsitellään n. klo 14–17.
S-Pankki vastaanottaa ja kirjaa siirrot vasta päivän viimeisessä erässä, mikä voi tapahtua vasta klo 17:15–17:30 välillä.
Pieni viive OP:n päässä tai maksujärjestelmässä voi myös siirtää käsittelyä myöhemmäksi.
---
🔧 Mitkä asiat vaikuttavat nopeuteen?
Tekijä Nopeuttaa Hidastaa
Siirtoaika Ennen klo 11 Klo 11 jälkeen
Päivän SEPA-erärytmi Ehtii aamu- tai puolipäiväerään Siirtyy iltapäivän erään
Pankkien välinen kirjausaika S-Pankki kirjaa nopeasti S-Pankki kirjaa vasta klo 17
Viive maksun hyväksynnässä Välitön hyväksyntä Maksu jäi odottamaan käsittelyä
Ruuhka tai huoltokatko Ei ruuhkaa Ruuhka hidastaa siirtoa
---
🎯 Yhteenveto:
Joskus raha tulee nopeasti, koska se ehtii päivän ensimmäiseen maksuerään ja S-Pankki kirjaa sen nopeasti.
Joskus raha tulee hitaasti, koska se menee iltapäivän erään ja S-Pankki kirjaa vasta myöhään.
Tämä vaihtelu on normaalia SEPA-tilisiirroissa, eikä välttämättä tarkoita virhettä. - Anonyymi
Kiitos tarkennuksesta! Koska nyt kyseessä on tilisiirto OP:sta S-Pankkiin, eikä OP:n sisäinen siirto, tässä on selitys:
---
🔍 Miksi rahat näkyvät vasta klo 17:20 jälkeen OP → S-Pankki -siirrossa, vaikka siirto tehtiin ennen klo 11?
Tämä johtuu maksujen selvitysajoista pankkien välillä. Suomessa pankkien välinen maksuliikenne kulkee useimmiten Siirto- tai Clearing-järjestelmän kautta, joka toimii tiettyinä eräaikoina. OP:n ja S-Pankin välillä maksut eivät yleensä siirry reaaliaikaisesti, vaan eräpäivän maksuerien mukana.
---
🕒 Tärkeät aikataulut:
Jos OP:sta tehty tilisiirto on tehty ennen klo 14, se ehtii mukaan saman päivän maksuerään, joka menee eteenpäin klo 14–17 välillä.
S-Pankki kirjaa maksut saapuviksi usein vasta iltapäivällä, tyypillisesti klo 17 jälkeen, vaikka raha olisi teknisesti lähetetty aiemmin.
Tästä syystä OP:sta S-Pankkiin tehty siirto, joka tehtiin ennen klo 11, näkyy tililläsi vasta klo 17:20 jälkeen.
✅ Yhteenveto:
OP → S-Pankki tilisiirto ei ole reaaliaikainen.
Vaikka siirto tehdään aamulla, se käsitellään maksujärjestelmässä vasta päivän erässä, ja S-Pankki kirjaa sen iltapäivällä.
Tästä syystä raha näkyy usein vasta klo 17 jälkeen, kuten klo 17:20.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen232612Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään382282Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621288Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2991211- 41976
- 42957
- 75842
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh67798Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175783Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup92741