Kristilliset aikovat kaataa hallituksen heti kun Palestiina tunnustetaan.

Anonyymi-ap

#Essayah: Kristillis­demokraatit ei antanut suostumustaan Palestiina-vetoomukseen alle­kirjoittamiseen
Palestiina|Ulkoministeriö on allekirjoittanut yhdessä 14 muun valtion kanssa vetoomuksen, jossa kiritetään Palestiinan tunnustamista tai sen harkitsemista.#

Kd:n linja Palestiinan tunnustamiseen ei siis ole muuttunut?

"Ei ole muuttunut ja lihavat Paletiinalaisämmät pitää tapppaa nälkään"

Myös puolueen pitkäaikainen kansanedustaja Päivi Räsänen (kd) kommentoi asiaa tuoreeltaan. Räsänen kertoo, että ei voi hyväksyä Palestiinan tunnustamista tai edes sen harkitsemista nykyisessä tilanteessa.

99

529

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä ruokajonoissa maleksivia lihavia Paleja pitää saada ampua, linjasi Räsäskä.

      • Anonyymi

        Hamas se niin tekee


    • Anonyymi

      Ei todellakaan tarvitse tunnustaa Palestiinaa, aivan käsittämätön pakkomielle.

      • Anonyymi

        Palestiina tulee tunnustaa


      • Anonyymi

        Ei pidä tunnustaa valtiota jota johtaa terroristit ? Tosin ei se hallitus kaadu jos KD porukka lähtee kun jää vielä niukka enemmistö? Voi olla tunnustamisen hyväksyntä hyvä painostuskeino perussuomalaisille tärkeisiin asioihin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palestiina tulee tunnustaa

        Ensin täytyy perustaa Palestiinan valtio ennen kuin voidaan tunnustaa. Tuskin lähivuosina tulee Palestiinan valtiota, eli kiirettä ei ole tällä hallituskaudella.


    • Anonyymi

      Viimeaikainen keskustelu Palestiinan mahdollisesta tunnustamisesta valtioksi on herättänyt huomiota niin kansainvälisessä politiikassa kuin turvallisuuspolitiikan asiantuntijapiireissä.

      Vaikka kahden valtion mallin tukeminen on ollut kansainvälisesti laajasti jaettu tavoite, ei Palestiinan valtion yksipuolinen tunnustaminen nykyisessä tilanteessa täytä kansainvälisen oikeuden vaatimuksia eikä se edistä kestävää rauhaa.


      Kansainvälisen oikeuden edellytykset eivät täyty

      Montevideon sopimuksen (1933) mukaan valtiolla tulee olla pysyvä väestö, selkeästi rajattu alue, tehokas hallinto ja kyky käydä kansainvälisiä suhteita. Palestiinan alue ei kuitenkaan tällä hetkellä täytä näitä ehtoja.

      Länsirantaa hallinnoi Palestiinalaishallinto, kun taas Gazan kaistalla todellinen valta on Hamasilla, terroristijärjestöllä, joka ei toimi demokraattisesti eikä sitoudu kansainvälisiin sopimuksiin.

      Poliittinen jakaantuneisuus ja hallinnon puute tekevät kestävän ja yhtenäisen valtiollisen rakenteen muodostamisesta käytännössä mahdotonta.

      Näin ollen Palestiinan yksipuolinen tunnustaminen valtioksi olisi oikeudellisesti ongelmallista ja merkitsisi irtautumista vakiintuneista kansainvälisen oikeuden normeista.

      Hamasin asema estää tunnustamisen

      Hamas on luokiteltu terroristijärjestöksi muun muassa Euroopan unionin, Yhdysvaltojen ja useiden muiden länsimaiden toimesta. Se ei tunnusta Israelin oikeutta olemassaoloon, ei ole luopunut väkivaltaisista keinoista eikä hyväksy rauhanneuvottelujen perustaa.

      Tunnustamalla Palestiinan nykyisessä muodossaan, kansainvälinen yhteisö ottaisi riskin legitimoida terroristijärjestön, joka on vastuussa brutaalista terrorismista, raketti-iskuista siviilialueille, käyttää siviilejä ihmiskilpinä ja torjuu diplomaattiset ratkaisut. Tällainen kehitys olisi vastoin vastuullisen ulkopolitiikan ja rauhanvälityksen periaatteita.

      Tunnustaminen ei edistä rauhaa

      Rauhanprosessi edellyttää Israelin ja palestiinalaisten välisiä neuvotteluja. Yksipuolinen tunnustaminen ilman alueellista sopua tai turvallisuustakuita voi vakavasti vaarantaa mahdollisuuden kahden valtion ratkaisuun, jota monet kansainväliset toimijat edelleen tukevat.

      Lisäksi tällainen toimi saattaisi heikentää Oslon sopimusten henkeä ja palkita terroristisen ääriliikehdinnän poliittisella tunnustuksella. Se lähettäisi väärän viestin: että väkivalta voi tuottaa kansainvälisen hyväksynnän.

      Kansainvälisellä yhteisöllä on vastuu

      Uuden valtion tunnustamisen tulee perustua vakauden, väkivallattomuuden ja demokraattisten instituutioiden toteutumiseen. Ilman näitä ehtoja, tunnustaminen ei ainoastaan vaaranna alueen siviiliväestöä vaan myös rapauttaa kansainvälisen diplomatian uskottavuutta.

      Johtopäätös

      Palestiinan yksipuolinen tunnustaminen tässä tilanteessa:

      ei täytä kansainvälisen oikeuden vaatimuksia,

      heikentää alueellista ja kansainvälistä turvallisuutta,

      vahvistaa terroristisia toimijoita,

      ja heikentää kestävän rauhan mahdollisuuksia.


      Kansainvälisen yhteisön tulee pysyä johdonmukaisena ja pidättäytyä toimista, jotka voisivat vahingossa edistää terroristijärjestöjen tavoitteita. Todellinen ja kestävä ratkaisu Palestiinan valtioasemaan voi löytyä vain neuvottelujen ja sovinnon kautta eikä suinkaan yksipuolisilla julistuksilla.

    • Anonyymi

      Palkitaanko Hamasin 7. lokakuuta 2023 terroristihyökkäyksen massamurha Israeliin?

      • Anonyymi

        Näin Pal3stiina Pro aktivistit haluavat mm. viime viiko A-studiossa.


    • Anonyymi

      Israelin laiton miehitys Palesstiinassa on lopetettava HETI!

      Suomen päätös allekirjoittaa vetoomus, jossa kehotetaan muitakin maita harkitsemaan Palestiinan tunnustamista, on saanut iloisen vastaanoton Suomalaistenkin keskuudessa. ja kaikkissa hallituspuolueissa.

      KD:n edustajienkin Gallup demokratiaan tukeutuen tehty tunnustamis päätös osoittautui taas toimivaksi Nato-suomessa. Melkein 100% kannatti Palestiiinan tunnustamista nopeassa tahdissa.

      • Anonyymi

        KD:n ja perSujen on nyt tyydyttävä USKOMAAN, että omvat osalliistuneet demokraattiseen päätöksentekoon Palestinan tunnustamisesta päätettäessä, koska uskovathan he, että Jeesuskin osasi kävellä vetten päällä.

        Ei se sen vaikeampaa ole --- Jaa, Ei, Tyhjää, Poissa?


    • Anonyymi

      Olisikohan maailma parempi paikka ilman uskontoja? Noilla saduilla oikeutetaan kokonaisia kansanmurhia.

      • Anonyymi

        Uskonnon takia tyhmät, höynäytettävät uskovaiset ovat valmiita tekemään vaikka mitä julmuuksia. Typerykset !
        Uskonto on joskus psykoottista ,vailla mitään loogista ja tieteellistä.


      • Anonyymi

        Olisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonnon takia tyhmät, höynäytettävät uskovaiset ovat valmiita tekemään vaikka mitä julmuuksia. Typerykset !
        Uskonto on joskus psykoottista ,vailla mitään loogista ja tieteellistä.

        Se hallitus ei vaan kaadu jos kristilliset lähtee, jää vielä enemmistö tosin niukka 104 edustajaa. Perussuomalaiset voivat kaataa hallituksen, tosin jos tässä suostuvat niin voi tuntuva vaatimuslista tiedossa?


    • Anonyymi

      Ei kannata kirittäytyä tämän maailman mielipiteitten mukaan.

    • Anonyymi

      Essyah vastustaa Paavin ja Katollisen kirkon pyrkimyksiä?

    • Anonyymi

      Kristilliset aikovat kaataa hallituksen heti kun Palestiina tunnustetaan. Mutta HA HAAA!

      Hallitus on opetellut pysymään pystyssä ilman sionistista paskasakkiakin.

      • Anonyymi

        Minkäs sortin paskasakki sinne Palestiinan on perinyt ?


      • Anonyymi

        Kylläpä taidat olla kitkerän katkera kun haukut sionistisia ihmisiä noin rempseästi.
        Hyvää illanjatkoa sinulle kaikesta huolimatta. Aamen.


      • Anonyymi

        Essayhiltä menee silloin hillotolppa. Hyvä , hyvä….hallitus nurin !
        Kannatetaan !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kylläpä taidat olla kitkerän katkera kun haukut sionistisia ihmisiä noin rempseästi.
        Hyvää illanjatkoa sinulle kaikesta huolimatta. Aamen.

        Kun uskon varjolla jotain asiaa ajetaan niin kyllä silloin kyseessä on ne kärpäset jotka Putininkin mielestä pitää sylkäistä suupielestä pois; ptyi. Mikä ihmeen valtio on Palestiina ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun uskon varjolla jotain asiaa ajetaan niin kyllä silloin kyseessä on ne kärpäset jotka Putininkin mielestä pitää sylkäistä suupielestä pois; ptyi. Mikä ihmeen valtio on Palestiina ?

        Potiikan varjolla tehdään mitä halutaan
        Mistä tietää kuka mitäkin mieltä oikeasti ovat.
        Ajatelkaa vaikka kepun touhuja.
        Isoisöt varmaan osaa valaista miten kepu ajoi kylille koulut,maantiet pankit ..yhteisö pelasi.
        Nyt sama puolue ajaa isoihin yksiköihin näivettäen kaiken
        Ihmetellään kun väki lähtee.
        Jää tolkuttomasti työttömiä ja Auriotaloja.
        Koko egosysteemi näivettyy.
        Eläimet ja ihmiset eli keskenään.
        Tämä näkyy.ei enää pääskyset lennä..Ei oke ruokaa...ym.


    • Anonyymi

      Äärijuutalaisuus pitää säätää lailla laittomaksi järjestäytyneeksi rikollisuudeksi.

    • Anonyymi

      Kristillisten mielestä Gaza, Länsiranta ja Golanin kukkulat tulee liittää Israeliin, heidän mukaansa nuokin alueet kuuluivat niihin mitkä tarinan mukaan Jumala antoi juutalaisille. Sekään ei vielä riitä, vaan heidän mukaansa Israelin tulee olla perustuslaillinen juutalainen valtio jonka perustuslaki perustuu suoraan Tooraan ja kaikki palestiinalaiset ja islaminuskoiset tulee karkoittaa sieltä...

      • Anonyymi

        Jumala lupasi minulle Lottovoiton. Yhtä varmaa kuin israelilaisten horinat.


      • Anonyymi

        Ei tuohon tarvita sen kummenpaa uskonmieltä; pelkkä ateistin toteamus riittää. Em. alueet tulee todellakin liittää Israeliin ja niiden tämänhetkiset loiset takaisin Jemeniä kehittämään. Jaffa appelsiinin hinta halpuu !


    • Anonyymi

      Vain täysi idiootti kysyy KD: ltä jotain. Ovat niin tekopyhiä. Oksettavia.

      • Anonyymi

        Ja Suomessa on korkea koulutuksen taso. Ja sitä myötä myös sivistys. Jotain on mennyt pahasti pieleen !


    • Anonyymi

      Päivi Räsänen uhkaa HARKITA eroa, jos hänen vaatimuksiinsa ei suostuta...

      • Anonyymi

        Ei suostuta!


    • Anonyymi

      Näytä Sari että sulla on munaa erota.

      • Anonyymi

        Joku sellanen tilalle, jolle ei enää tarvitse lukea totuuksia SATUKIRJASTA.


    • Anonyymi

      Kristilliset ovat aivan oikeassa. Palestiinaa ei saa tunnustaa.
      Hamas siellä pitää valtaa!

      • Anonyymi

        Hamas on vaan Israelilaisia vastaan taisteleva sissijärjestö. Länsirannan hallinto palaa Gasaan heti kun Juutalaiset on saatu ajettua sieltä pois.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hamas on vaan Israelilaisia vastaan taisteleva sissijärjestö. Länsirannan hallinto palaa Gasaan heti kun Juutalaiset on saatu ajettua sieltä pois.

        Hamas on kansanmurhaa tekevä terroristijärjestö jonka brutaali terrorismi on aiheuttanut suurta kärsimystä sekä israelilaisille että palestiinalaisille.


    • Anonyymi

      Keskustelu Palestiinan mahdollisesta yksipuolisesta tunnustamisesta valtioksi on nyt noussut kansainvälisen huomion kohteeksi. Vaikka kahden valtion ratkaisu on pitkään ollut laajasti tuettu tavoite, nykytilanteessa Palestiina ei täytä kansainvälisen oikeuden mukaisia valtiollisuuden edellytyksiä, kuten yhtenäistä hallintoa, selkeää rajattua aluetta tai kykyä hoitaa kansainvälisiä suhteita.

      Alue on poliittisesti jakautunut: Länsirantaa hallitsee Palestiinalaishallinto, mutta Gazan kaistalla todellinen valta on Hamasilla, terroristijärjestöllä, joka ei toimi demokraattisesti, rikkoo kansainvälisiä sopimuksia ja käyttää brutaalia väkivaltaa poliittisena välineenä. Hamasin peruskirjassa on avoimesti ilmaistu tavoite tuhota Israelin valtio ja tappaa juutalaiset. Järjestö ei hyväksy Israelin oikeutta olemassaoloon, vastustaa rauhanneuvotteluja ja käyttää siviilejä ihmiskilpinä terrorissaan.

      Tunnustamalla Palestiinan nykyisessä hajanaisessa muodossaan, kansainvälinen yhteisö ottaisi riskin antaa poliittista legitimiteettiä Hamasille. Tämä heikentäisi alueellista vakautta, rapauttaisi kansainvälisen oikeuden uskottavuutta ja lähettäisi viestin, että väkivalta ja terrorismi voivat tuottaa diplomaattista tunnustusta.

      Yksipuolinen tunnustaminen ei myöskään edistäisi rauhaa, vaan voisi vaarantaa kahden valtion ratkaisun mahdollisuuden. Se ohittaisi neuvottelut, joihin kestävä ratkaisu Israelin ja palestiinalaisten välillä täytyy perustua. Tunnustaminen ilman turvallisuustakuita ja alueellista sopua olisi vastoin Oslon sopimusten henkeä ja voisi palkita ääriliikkeitä poliittisella tunnustuksella.

      Kansainvälisen yhteisön vastuulla on toimia johdonmukaisesti ja pidättäytyä toimista, jotka voisivat vahingossa edistää terroristijärjestöjen tavoitteita. Vain väkivallasta irtautuminen, demokraattisten instituutioiden rakentaminen ja aito neuvotteluhalu voivat luoda perustan kestävälle rauhalle ja Palestiinan valtiolliselle asemalle.

    • Anonyymi

      Päästään eroon KD:n hihhuleista.

    • Anonyymi

      PerSujen Sio-siivestä on myös päästävä eroon.

      • Anonyymi

        Väite "Perussuomalaisten sionistisesta siivestä" perustuu salaliittoteoreettiseen ajatteluun, jolle ei ole esitetty todennettavaa näyttöä.

        Sionismi viittaa alun perin juutalaisten kansalliseen liikkeeseen, joka tähtäsi Israelin valtion perustamiseen. Nykyisin sillä viitataan usein Israelin olemassaolon tukemiseen.

        Pelkästään Israel-myönteisyys tai juutalaisuudesta puhuminen ei tarkoita mitään "salattua vaikuttajaryhmää", eikä perussuomalaisten sisältä ole löydettävissä mitään sionistiseksi luokiteltavaa järjestäytynyttä "siipeä".

        Tällaiset ilmaisut, joissa käytetään epämääräisiä tai halventavia termejä ("Sio-siipi"), edistävät tarpeetonta vastakkainasettelua ja voivat helposti luisua antisemitismiin etenkin, kun niissä vihjaillaan juutalaisten vaikutusvallasta poliittisiin päätöksiin ilman todisteita.

        Asiallisessa poliittisessa keskustelussa on tärkeää valaista tällaiset perättömät syytökset ja vihjailut, jotka hämärtävät keskustelua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väite "Perussuomalaisten sionistisesta siivestä" perustuu salaliittoteoreettiseen ajatteluun, jolle ei ole esitetty todennettavaa näyttöä.

        Sionismi viittaa alun perin juutalaisten kansalliseen liikkeeseen, joka tähtäsi Israelin valtion perustamiseen. Nykyisin sillä viitataan usein Israelin olemassaolon tukemiseen.

        Pelkästään Israel-myönteisyys tai juutalaisuudesta puhuminen ei tarkoita mitään "salattua vaikuttajaryhmää", eikä perussuomalaisten sisältä ole löydettävissä mitään sionistiseksi luokiteltavaa järjestäytynyttä "siipeä".

        Tällaiset ilmaisut, joissa käytetään epämääräisiä tai halventavia termejä ("Sio-siipi"), edistävät tarpeetonta vastakkainasettelua ja voivat helposti luisua antisemitismiin etenkin, kun niissä vihjaillaan juutalaisten vaikutusvallasta poliittisiin päätöksiin ilman todisteita.

        Asiallisessa poliittisessa keskustelussa on tärkeää valaista tällaiset perättömät syytökset ja vihjailut, jotka hämärtävät keskustelua.

        Anti-semitiismi kohdistuu seemiläiseen syntyperään, eikä perSuissa ole tietääkseni juutalaisia. Vai onko?

        Anti-Sionismi kohdistuu puolestaan Israelin laittomaan Palestiinan miehitykseen ja sionistien laajentumispyrkimyksiin esim. Gasassa, Syyriassa ja muualla lähi-idässä.

        Niin että anti-Sionismi on se joka kohdistuu nyt perSujen sio-siipeen.

        Toimintakykyisenä pysyäkseen hallituksen on päästävä eroon Ääri-sionistisesta KD:sta ja PerSujen Sio-siivestä kokonaisuudessaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Anti-semitiismi kohdistuu seemiläiseen syntyperään, eikä perSuissa ole tietääkseni juutalaisia. Vai onko?

        Anti-Sionismi kohdistuu puolestaan Israelin laittomaan Palestiinan miehitykseen ja sionistien laajentumispyrkimyksiin esim. Gasassa, Syyriassa ja muualla lähi-idässä.

        Niin että anti-Sionismi on se joka kohdistuu nyt perSujen sio-siipeen.

        Toimintakykyisenä pysyäkseen hallituksen on päästävä eroon Ääri-sionistisesta KD:sta ja PerSujen Sio-siivestä kokonaisuudessaan.

        Perussuomalaisissa tai KD:ssä ei ole edelleenkään mitään erityistä "sionistista siipeä".

        Molemmat puolueet voivat ilmaista tukea Israelille tai arvostella sen politiikkaa ilman että kyse olisi sionismista sen varsinaisessa poliittisessa merkityksessä.

        Väitteesi on kehittämäsi salaliittoteoria vailla mitään todellisuuspohjaa.

        Hallituksen toimintakyky ei myöskään liity puolueiden ja edustajien Israel-näkemyksiin vaan siihen, miten ne toteuttavat hallitusohjelmaa, talouspolitiikkaa ja lainsäädäntöä.

        Keskustelu kansainvälisestä politiikasta on toki sallittua, mutta faktoihin perustuen, eikä suinkaan näin esittäen perusteettomia väitteitä ja vaatimuksia hallituspuolueiden poistamisesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perussuomalaisissa tai KD:ssä ei ole edelleenkään mitään erityistä "sionistista siipeä".

        Molemmat puolueet voivat ilmaista tukea Israelille tai arvostella sen politiikkaa ilman että kyse olisi sionismista sen varsinaisessa poliittisessa merkityksessä.

        Väitteesi on kehittämäsi salaliittoteoria vailla mitään todellisuuspohjaa.

        Hallituksen toimintakyky ei myöskään liity puolueiden ja edustajien Israel-näkemyksiin vaan siihen, miten ne toteuttavat hallitusohjelmaa, talouspolitiikkaa ja lainsäädäntöä.

        Keskustelu kansainvälisestä politiikasta on toki sallittua, mutta faktoihin perustuen, eikä suinkaan näin esittäen perusteettomia väitteitä ja vaatimuksia hallituspuolueiden poistamisesta.

        Koska KD ja PS eivät kykene virallista ulkopilitiikkaa tukevaan hallittustyöskentelyyn, on parempi että ne siirtyvät oppositioon jotta Suomelle saadaan toimiva hallitus.

        Purra ottaa lähtiessänne sakset mukaan ...


    • Anonyymi

      Hallituksen toimintakyky on halvaantunut hallituksen ääri-sionistien kapinoinnin takia!

      • Anonyymi

        Suomen kansa kannattaa Palestiinan tunnustamista ensi tilassa.


      • Anonyymi

        Hallituksen toimintakyky ei myöskään liity puolueiden ja edustajien Israel-näkemyksiin vaan siihen, miten ne toteuttavat hallitusohjelmaa, talouspolitiikkaa ja lainsäädäntöä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomen kansa kannattaa Palestiinan tunnustamista ensi tilassa.

        Kesä - heinäkuussa tehtyjen useampien mielipidekyselyjen mukaan:

        Kansalaisista noin 37- 48 % tukee tunnustamista heti, riippuen kyselystä.

        25 - 26 % vastustaa, ja loput 30 - 37 % ovat joko epävarmoja tai eivät osaa sanoa.

        Selvää yksimielisyyttä tai vahvaa enemmistöä ei ole. Kannattajat eivät muodosta yli puolta kansasta, ja huomattava osa on epävarmoja.

        Väitteesi täten liioittelee räikeästi ja antaa liian vahvan vaikutelman kansalaisten tuesta tunnustamiselle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kesä - heinäkuussa tehtyjen useampien mielipidekyselyjen mukaan:

        Kansalaisista noin 37- 48 % tukee tunnustamista heti, riippuen kyselystä.

        25 - 26 % vastustaa, ja loput 30 - 37 % ovat joko epävarmoja tai eivät osaa sanoa.

        Selvää yksimielisyyttä tai vahvaa enemmistöä ei ole. Kannattajat eivät muodosta yli puolta kansasta, ja huomattava osa on epävarmoja.

        Väitteesi täten liioittelee räikeästi ja antaa liian vahvan vaikutelman kansalaisten tuesta tunnustamiselle.

        Äärisionstiset KD ja PS ovat karvansa näyttäneet ja nyt niiden tie vie siis oppositioon!


      • Anonyymi

        Hallitus on erittäin toimintakykyinen eikä hötkyile tossa asiassa ,kaikki ajallaan. Annetaan poliitikoille työrauha. Tsemppiä Petterille,Riikalle,Sarille ja Andersille.


    • Anonyymi

      Palestiina voidaan tunnustaa galup kyselyn nojalla, jos sio-änkyrätr haannailee kansan tahtoa vastaan.

      • Anonyymi

        Ei kannata. Kesä-heinäkuussa tehtyjen mielipidekyselyjen mukaan suurin osa vastustaa tai on epävarmoja kannastaan.


    • Anonyymi

      Presidentti ajaa perSujen Sio-siipeilijöitä ja KD:n ääri sionisteja hallituksesta.

      Kyllä sinne korvaavia ihmisiä löytyy tilalle varmasti, totesi asiantuntija.

      • Anonyymi

        Presidentti ei "aja" yksittäisiä puolueita tai henkilöitä hallituksesta.

        Suomessa valtioneuvoston kokoonpano ja muutokset siihen kuuluvat eduskunnan luottamuksen ja hallituksen sisäisten prosessien piiriin.

        Kommenttisi kuvastaa ehkä omia toiveitasi mutta jälleen kerran vailla mitään todellisuuspohjaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Presidentti ei "aja" yksittäisiä puolueita tai henkilöitä hallituksesta.

        Suomessa valtioneuvoston kokoonpano ja muutokset siihen kuuluvat eduskunnan luottamuksen ja hallituksen sisäisten prosessien piiriin.

        Kommenttisi kuvastaa ehkä omia toiveitasi mutta jälleen kerran vailla mitään todellisuuspohjaa.

        Presidentin päätös ajaa yksittäiset ääri-sionistit hallituksesta, haluat tai et.

        Nyt tuli LÄHTÖ ääri-sionisteille!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Presidentin päätös ajaa yksittäiset ääri-sionistit hallituksesta, haluat tai et.

        Nyt tuli LÄHTÖ ääri-sionisteille!

        Essayah sen totesi, ettei voi jatkaa hallituksessa joka tunnustaa Palestiinan eikä kiistä Israelin Gasaan aiheuttamaa nännytystä ja nälänhätää.

        Kipin Kapin Sari ULOOOOOS!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Essayah sen totesi, ettei voi jatkaa hallituksessa joka tunnustaa Palestiinan eikä kiistä Israelin Gasaan aiheuttamaa nännytystä ja nälänhätää.

        Kipin Kapin Sari ULOOOOOS!

        Ääri-sionistit Tere sammallahti ja Jani Mäkelä seuraavat ääri-sionisti Sari Essayahia kuin ympärileikatut sorsanpojat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Presidentin päätös ajaa yksittäiset ääri-sionistit hallituksesta, haluat tai et.

        Nyt tuli LÄHTÖ ääri-sionisteille!

        Näin varmasti jossain kamelinkusen polttaman aavikon islamistidiktatuurissa tai Venäjällä. Suomessa presidentillä ei ole valtaa erottaa hallituksen jäseniä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ääri-sionistit Tere sammallahti ja Jani Mäkelä seuraavat ääri-sionisti Sari Essayahia kuin ympärileikatut sorsanpojat.

        Jos tarkoituksesi on kritisoida Tere Sammallahden, Jani Mäkelän tai Sari Essayahin poliittisia näkemyksiä tai ulkopoliittista linjaa, esimerkiksi heidän suhtautumistaan Israeliin tai Lähi-idän politiikkaan, se kannattaa tehdä asiallisesti, perustellen näkökulmasi faktoilla ja argumenteilla.

        Keskustelun taso nousee, kun puhutaan politiikasta poliittisin perustein eikä turvauduta halventavaan tai vihjailevaan kieleen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos tarkoituksesi on kritisoida Tere Sammallahden, Jani Mäkelän tai Sari Essayahin poliittisia näkemyksiä tai ulkopoliittista linjaa, esimerkiksi heidän suhtautumistaan Israeliin tai Lähi-idän politiikkaan, se kannattaa tehdä asiallisesti, perustellen näkökulmasi faktoilla ja argumenteilla.

        Keskustelun taso nousee, kun puhutaan politiikasta poliittisin perustein eikä turvauduta halventavaan tai vihjailevaan kieleen.

        Millä lailla se loukkaa aktivisti sionistia jos häntä "haukutaan" sionstiksi?

        Kerro toki?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin varmasti jossain kamelinkusen polttaman aavikon islamistidiktatuurissa tai Venäjällä. Suomessa presidentillä ei ole valtaa erottaa hallituksen jäseniä.

        Suomessa presidentillä on valta saada hallituksen sio-änkyrät eroamaan yhdellä lausunnollaan.

        Suomessa presidentin lausunto aiheutti käymistilan sio-siivessä. Lupasivat erota hallituksesta jos Palestiina tunnustetaan.


      • Anonyymi

        Niinpä niin. Suomen hallitus ei ole oikeasti hallitus! Se on tietysti vain sionistien näyttämö, jossa marionetit heiluvat, kun jokin salainen 'Tel Avivin eliitti' naruista vetelee.

        Huikeeta, että juuri sinä olet tämän kaiken älynnyt, oikea internetin Sherlock Holmes, jolla on 200 ÄO ja pää täynnä YouTube-dokumentteja vuodelta 2006.

        Me muut hölmöt vain elämme todellisuudessa, jossa päätökset perustuvat politiikkaan, lainsäädäntöön ja virkamieskoneistoon.

        Mutta sinä, vain juuri sinä näet sionistien masinoiman matriisin taakse. Valtio, hallitus media, jopa S-marketin tarjoukset ovat kaikki sionistien ohjauksessa! Vähänkö pelottaa sun nerous.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa presidentillä on valta saada hallituksen sio-änkyrät eroamaan yhdellä lausunnollaan.

        Suomessa presidentin lausunto aiheutti käymistilan sio-siivessä. Lupasivat erota hallituksesta jos Palestiina tunnustetaan.

        Stub saa omaa oksaa jolla istuu.Tulee rumasti alas kuten pääministerin pallilta.


    • Anonyymi

      Aloittaja on persun typerys

    • Anonyymi

      Miten se muka kaatuu jos kd lähtee jos hallituspuolueilla on 109 paikkaa ja kd:llä 5? Jäljelle jää 104 ja yksi noista menee puhemiehelle niin jää 103 edustajaa kun eduskunnassa on 200 edustajaa yhteensä

    • Anonyymi

      Perussuomalainen Nuoriso tuomitsee ulkoministeri Elina Valtosen osallistumisen usean EU-maan vetoomukseen, jossa vaadittiin Palestiinan itsenäisyyden tunnustamista.

      Perussuomalainen Nuoriso toteaa, että ulkoministeri Elina Valtosen kannanotto ei edusta kaikkien hallituspuolueiden näkemystä ja osoittaa täyttä piittaamattomuutta Hamasin ja muiden palestiinalaisten terroristijärjestöjen rikoksia kohtaan.

      - Lähi-idän ongelmat on tuotu Eurooppaan muslimisiirtolaisten mukana. Kokoomuksen ja ulkoministerin ei pidä leikkiä maailmanpelastajaa muun hallituksen kustannuksella. Välirikko Suomen puolustusta vahvistavan Israelin kanssa olisi hölmö hinta islamilla kyllästettyjen EU-maiden miellyttämiseksi, toteaa Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtaja Lauri Laitinen.
      Palestiinalaisterroristien ensin vapautettava panttivangit

      Perussuomalaisen Nuorison mielestä Palestiina voidaan tunnustaa vasta sitten, kun palestiinalaisten näkyvimmät äänenkannattajat eivät ole islamilaisia terroristeja ja Palestiina suostuu vastavuoroisesti tunnustamaan Israelin eikä pyri juutalaisvaltion hävittämiseen.

      Myös kaikki palestiinalaisterroristien vangitsemat juutalaiset panttivangit on vapautettava.

      - Palestiinan tunnustaminen juuri nyt olisi palkkio Hamasin terroristeille, jotka murhasivat yli tuhat juutalaista siviiliä ja ottivat heitä myös panttivangeiksi. Gazan sota on terroristien itsensä aloittama, huomauttaa hallituksen jäsen Timo Ilonen.









      https://www.suomenuutiset.fi/ps-nuoriso-palestiinan-tunnustaminen-olisi-palkkio-terroristeille/

      • Anonyymi

        Miten semmoisen valtion voi tunnustaa mitä ei ole olemassa ?


    • Anonyymi

      KD:n tilalle joku selväjärkinen, jonka "reaalimaailma" ei perustu satukirjoihin.

    • Anonyymi

      Jos KD ei eroa hallituksesta niin me erotaan kirkosta!

      • Anonyymi

        Väki vähenee ja pidot paranee? 😉


    • Anonyymi

      KD:n edustajienkin Gallup demokratiaan tukeutuen tehty tunnustamis päätös osoittautui taas toimivaksi Nato-suomessa. Melkein 100% kannatti Palestiinan tunnustamista nopeassa tahdissa.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Orpon hallitus on sionistisen kognitiivisen dissonanssi rikki repimä.


      • Anonyymi

        Huomenna Orpo on puhelin gallupin valmistellut ja julistaa äänestystuloksen, joka on lähes 100% palestiinan tunnustamiselle myönteinen.

        Palestiina voidaan julistaa vrallisesti omaksi suvereeniksi valtioksi.


    • Anonyymi

      Hallituksen Ääri-Sionistinen SIO-SIIPI - KD ja PS - änkyröivät hallitusta nurin juutalaisten kansanmurha puuhastelua tukiessaan.

    • Anonyymi

      Päivi Räsänen uhkaa harkita eroavansa...

      • Anonyymi

        Taitaa vaan olla valhetta kuten muidenkin kansanedustajien jutut. Jos toteutuu niin samaan pitäisi muidenkin pystyä. Olisi monta ongelmaa ratkaistu kertaheitolla.


    • Anonyymi

      Suomalaisten selkeä enemmistö kannattaa Palestiinan tunnustamista HETI!

      48% siis kannattaa Palestiinan tunnustamista

      24% vastustaa Palestiinaan tunnustamista.

      28% on sitä mieltä että ihan sama, tai ei kuulu heille.

      https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011391042.html

      • Anonyymi

        Tuon Hesarin kyselyn mukaan 52% ei tunnustaisi tai ei osaa sanoa kantaansa. Täten tunnustamisen kannattajat 48% ovat vähemmistönä.


    • Anonyymi

      KD voi erota surutta. 5 paikkaa. Hallitukselle jää vielä enemmistö. 104 paikkaa.


      Erotkaa, erotkaa, erotkaa, ei teistä ole kuin haittaa Suomelle!

      • Anonyymi

        Menkää ja kävelkää vettenpäällä. Ette te huku!


    • Anonyymi

      Jo aikoihin eletty,et ulkopotiikka kaataahallitukset.
      Miettikää ihan oikeesti..tämä tyylin kirjoittelu ei ihan mennyt putkeen.
      Silloin voi muut maat johtaa mitä.maat haluaa.
      Sekasotku jolle ei näytä mitään tolkkua

    • Anonyymi

      Eikös luulisi suomen hallituksella olevan muuta , kuin vatvoa muiden tekemisiä . Perussuomalaiset kumileimasimena . Sekopoltsi hallitus .

    • Anonyymi

      Ei haittaa hallitusta, erotkaa heti!

      • Anonyymi

        Koko hallitus voisi kyllä erota tai kaatua vaikka heti kun sen saavutuksia katsotaan. Ei tarvitse Palestiinaa avuksi.


    • Anonyymi

      On tyhmää tunnustaa valtio jota hallitsee terroristit. Missä järki ? Terroristitikin on maanpaossa.

      • Anonyymi

        Juu, on tyhmää olla tekemättä mitään kun terroristivaltio tappaa siviilejä NÄLKÄÄN!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu, on tyhmää olla tekemättä mitään kun terroristivaltio tappaa siviilejä NÄLKÄÄN!

        Mene sä vaan syöttään niitä paikan päälle niin kun on parempi ruoka niin tulee parempi mieli ! Sit me voijaan olla sillee et hitsi ku mä en oikein tajuu kuinka jee fiilis ny on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu, on tyhmää olla tekemättä mitään kun terroristivaltio tappaa siviilejä NÄLKÄÄN!

        Koita nyt ymmärtää että ilmaista ruokaa ei riitä kaikille. Nälkäkuolema ei ole kaksinen joten käy kaupassa ja tee jotain asian hyväksi.


    • Anonyymi

      Venkulointi vanhaan ei auta jos parannusta mieli. Pojan voi ristiinnaulita usein mutta harva on koskenut Isän silmään.

    • Anonyymi

      Tappamisen on loputtava heti. Humanitaaristen järjestöjen avustukset on saatava paikalle heti.

      Ei me muuten olla ihmisiksi kelpaavia. Ei voida olla kuin natsien aikaan että ei mitään tiedetty!

      • Anonyymi

        Tää ei ole etätyötä; sun pitää mennä paikan päälle oppaaksi.


    • Anonyymi

      Palestiina-aktivistien aivan turha öyhötys tunnustamisesta lässähti ja sammui kuin vihervassari sohvalleen kiljun, bentsojen ja "rauhan savujen" jälkeen.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Näin se on; yksinkertainen on kaunista ja totta !!!


    • Anonyymi

      Millekään muslimien terroristi järjestö hamasille ei pidä antaa periksi. Toivottavasti Israel eliminoi sen lopullisesti.

    • Anonyymi

      Sari ja kridet voi painua helvettiin tekopyhiä pellejä jotka käyttää kristinuskoa härskisti hyväkseen.

    • Anonyymi

      Kipeitä leikkauksia tarvitaan edelleen!

      KD on turha kiviriippa hallitukselle.

      Myös PS:n ja Kokoomuksen on päästävä eroon äärisiontisesta siivestään. Kyllä niillä on täysjärkisiäkin hallitukseen.

      • Anonyymi

        Mitä tehdään Stalinen Desantti Pataljoonalaisille ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä tehdään Stalinen Desantti Pataljoonalaisille ?

        Huutele sio-tiltu Anonyyminä niille niinku aina ennenkin?


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      269
      9882
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      316
      7077
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      83
      1842
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      106
      1494
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1461
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1181
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1119
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      47
      926
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      24
      790
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      752
    Aihe