Että naisen niukka pukeutuminen kesähelteillä liittyisi mitenkään seksiin?
Miksi jotkut miehet ajattelevat
Anonyymi-ap
147869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 147
Vanhimmat
Liittyykö se? Usein nähnyt muissa maissa ei se kyllä oo liittyny
Minusta ei suoraan seksiin, mut seksi nälkään enempi? Ku löytyy se oman maan mansikka, niin aika pian ne paikat lämpenee sille tasolle, että ne tapahtumat jää sen jälkeen enemmän kahden välisiksi juttu tuokioiksi? Mansikka+ persikka synnyttää yhdessä jutun juonen, johon pukeutumisella voi olla suuri vaikutus?
Mihin se sitten liittyy? Haluttavia halutaan olla jopa pakkasella pistetään huuliöljyt..
Ai samasta auton tiivisteisiin tarkoitetusta silikonipuikosta ettei tartu yhteen 🤔
Ihan syystä naiset pukeutuivat ennenvanhaan hameisiin. Paljastava pukeutuminen itsessään herättää miehissä himoja. Siksi muslimimaissa naiset on puetettu burkhiin (hieman liioiteltu tapa torjua miesten himoja). Monet miehet ei valita kun on "silmän ruokaa" ja monet naiset ei ymmärrä pukeutumisensa vaikutusta miehiin.
...
Tähän muutokseen naisten vaatetuksessa liittyy monia seikkoja. Muoti muuttuu. Ihmiset on nykysin tosi yksinäisiä ja siksi mienet naiset haluavat pukeutua paljastavasti koska se koetaan keinoksi saada huomiota.
"Vastuu himoista ei kuulu naisille"???
Ajatus siitä, että naisten pukeutuminen "herättää himoja" ja että heidän vastuullaan olisi hallita miesten reaktioita, on vanhanaikainen ja epätasa-arvoinen. Se siirtää vastuun miesten käytöksestä naisille, mikä ei ole oikein. Jokainen on itse vastuussa omasta käyttäytymisestään.
Miksi ajattelet, että vastuu miehen himoista kuuluu naisille?
Onko naisten tehtävä hillitä miesten himoja? Oikeesti. Kyllä se on miehen oma tehtävä hillitä omat himot.
Himot on sellaisia että niitä vastaan ihminen ei voi taistella, niitä on paettava tai niille on antauduttava. Asenteesi perustuu täyteen haluttomuuteen ajatella ketään muuta kuin itseäsi, ja siihen kuinka vähän ymmärrät miehiä.
Tietysti pystyy ja vieläpä helposti, jollei ole jäänyt lapsen tasolle impulssikontrollissaan.
Naisten tehtävä on olla keräämättä ylimääräistä huomiota ja olla yllyttämättä miesten himoja. Kasvakaa aikuisiksi.
Kyl ne ymmärtää, mut jos siitä tulee ongelma heille niin ne ei halua vaan ymmärtää?
Puhut naisena. Et ymmärrä miten miesten himot toimii. Miehet ja naiset eivät ole kaikella tapaa samanlaisia.
Päinvastoin. Se, että SINÄ vaadit muita pukeutumaan tukahduttavaan vaatetukseen, vain koska SINÄ et muka kykene hillitaemään himojasi, kertoo äärimmäisestä itsekkyydestä ja kyvyttömyydestä ajatella muita ihmisiä. Jos osaisit ajatella ketään muuta kuin itseäsi, niin antaisit muiden pukeutua kuten heidän on hyvä ja pysyt sitten vaikka itse kokonaan poissa ihmisten ilmoilta.
P.S. Ymmärrän erittäin hyvin miehiä, mutta en kaltaisia tyhjänvinkujia.
Kasva ihan itse aikuiseksi. Aikuisella on kyky kontroloida impulssejaan.
Puhut ihan kuin naisella ei olisi omaa tahtoa. Miksi? Kyllä miehen pitää pystyä hillitsemään himoja. Et sinäkään käyttäydy sopimattomasti kesähelteellä jos naisella on luonnollisesti vähemmän vaatteita kuin talvella.
Ei kukaan tässä ole vaatinut mitään, paitsi sinä sitä että saat kulkea vaikka alastomana jos siltä tuntuu. Olen esittänyt vain näkemyksen siitä, miksi koen naisten paljastavan pukeutumisen huonona kehityksenä.
En vaan henkilönä joka ymmärtää miehiä. Sinä et selvästikään ole mies. Sinulla korkeintaan nyt sattuu olemaan killuttimet.
Tuon väite oikeuttaa taakseen epäasiallista käytöstä
ihmiset voivat ja pystyvät hallitsemaan halujaan se on osa sosiaalista kanssakäymistä ja aikuista käytöstä. Me emme elä vaistojen varassa, vaan kykenemme moraalisiin ja rationaalisiin valintoihin. Väite, että halut ovat "vastustamattomia", on ennemminkin vastaus haluttomuuteen ottaa vastuuta omasta käytöksestä.
Ei paljastava pukeutuminen ole mitenkään huonoa, minä päinvastoin kannatan sitä...
Mutta naisen ei kannata alkaa vinkumaan jos sillä on seurauksia ja saa huomiota osakseen, se huomion hakeminen on todennäköisesti syykin sille paljastavalle pukeutumiselle. Sitä huomiota se nainen saa sekä muilta naisilta että miehiltä.
mies
"Ja olla yllyttämättä miesten himoja"
Tämä on klassinen esimerkki uhrin syyllistämisestä. Se antaa ymmärtää, että jos mies toimii asiattomasti, se on naisen syy, koska "yllytti".
Tästä ajattelusta on vain lyhyt matka väkivallan oikeuttamiseen, mikä on äärimmäisen vaarallista. Se kuuluu ajattelutapaan, jota yhteiskunnassa pyritään tietoisesti purkamaan.
Saanko kysyä että miksi tämä aihe saa noin kiehumaan? Oma suositukseni on ja pysyy naisille tänä: pukeutukaa säädyllisesti. Tämä ei ole mitenkään ilkeästi tai naisia halveksuvasti sanottu. On ihan järkevä ja perusteltu mielipide. Hullut on aloittamassa kolmatta maailmansotaa kun eivät saa keikkua pylly paljaana kadulla.
Niinpä. Nämä olennot (miehiksi heitä ei voi kutsua), jotka eivät muka pysty himojaan hillitsemään, varmasti jopa syövät ja juovatkin kaiken mikä eteensä osuu. Eiväthän he kykene himojaan hillitsemään.
Ei ole klassinen esimerkki uhrin syylistämisestä. Paljastavasti pukeutuvalla naisella on asiat liian hyvin elämässä, kun on aikaa keskittyä ns. normien rikkomiseen, eli on etuoikeutettu, ei mikään uhri.
Jos viittaat seksuaalirikoksiin, niin tosiasia niistäkin on, että nainen voisi monissa tapauksissa välttyä siltä, ei kaikissa. Valitkaa seura oikein, pukeutukaa säädyllisesti jne.
En osaa kertoa, kun en kiehu lainkaan. Ainoat täällä kiehuvat ovt noita ilmeisesti aina imoissaan kiemustelevia. Ja onhan se varmasti kovin hankalaa elämää, mutta ei lainkaan meidän muiden vastuulla.
Minä pukeudun aina säädyllisesti, mutta sinä et määritä mitä säädyllisyys on.
Juurihan sinä vaadit
Ai sinä olet tappi ojossa lääppimässä jokaista naista kesällä kun naiset pukeutuvat mekkoihin?
Minkäänlaisella pukeutumisella ei missään tilanteessa saa olla minkäänlaisia ei hakuttuja seuraamuksia. Tästä pitää ehdottomasti pitää aina vain kovempaa meteliä, kunnes tieto alkaa upota paksuimpaankin luupäähän.
Naisten pukeutuminen huono kehitys? Kuka siitä päättää? NAISET päättää mihin pukeutuu 😍
Oletat että nainen hakee pukeutumisella VAAN huomiota? Miesten vastuulla on säädellä omia tunteita, reaktioita ja käyttäytymistään. Aikuinen osaa sen taidon.
En vaadi. Annan vain ystävän neuvoja. Jokainen nainen olkoon vapaa toimimaan parhaaksi katsomallaan tavalla. Turha vaan ihmetellä miesten käytöstä.
Te menisitte varmaan krokotiilin kanssa uimaankin jos joku alkaisi vaatimaan että ette saa niin tehdä. Aina vastustatte kaikkea minkä koette oikeuksienne rajoittamiseksi.
Oikea ystävän neuvo on, että pukeudu niin, että sinun itsesi on miellyttävä olla. Mikä muu neuvo ei ome lainkaan ystävällinen, eikä ystävällismielinen.
Jos koet itsesi krokotiiliksi niin hakeudu välittämästi suljetulle osastolle.
Ei ole hyvän ystävän neuvo tuo. Säädytön pukeutuminen on kiusallista kanssaihmisille. Tuo opettaa itserakkauteen: millään muulla kuin omilla tunteilla ja haluamisilla ei ole väliä. Ei tuollaista opeta kukaan hyvä ystävä.
Kanssaihmisille on kiusallista katsella selvästi tukahduttavan kuumasti puettuja kanssa ihmisiä. Jos sinä et kestä katsella miellyttävästi helteellä pukeutuneita ihmisiä, niin pysy kotona tai muuta korpeen. Eivät helteet Suomessa niin montaa viikkoa vuodesta kestä.
Miksi sinä sius jakelet "neuvoa", jossa ajattelet vain itseäsi, eykä lainkaan muita ihmisiä? Ajattelet vain itseäsi ja omaa himoasi, muista ihmisistä viis.
Sinä kuulutkin siihen joukkoon joka nyökyttelee vaan kun joku suunnittelee murhaa "jos sinusta tuntuu siltä, niin tee niin". Ei mitään käsitystä moraalista eikä halua käsittää. Sinusta murhaajan ylin ystävä on se joka häntä yllyttää. Samalla sinulla on kuitenkin täysin ylimitoitettu epäoikeudenmukaisuuden tunne siitä jos joku arvostelee pukeutumistyyliäsi.
Pyydän ajattelemaan muita tässä tapauksessa eritoten miehiä. En voisi miehenä olla naisen kanssa, joka haluaa jakaa muiden miesten silmille itsensä minun lisäksi.
En kuulu, vaan päinvastoin. Minä kuulun heihin, jotka ilmoittavat asiasta ensitilassa viranomaisille, vaikka sitten varmuuden vuoksi ja turhaankin. Murhan suunnittelija tarvitsee ensitilassa apua ja sen, että häntä estetään tekemästä pahaa muille.
Minulla on ilmiselvästi paljon parempi moraalikäsitys ja korkeampi moraali kuin sinulla, joka mietit vain omia himojasi ja kyvyttömyyttäsi hallita niitä. Jos sinulla olisi moraali, niin hakisit apua impulssikontrolliongelmiisi, etkä vaatisi muita hillitsemään itseäsi.
Ei miehiä tarvitse ajatella, sillä miehillä ei ole täsdä asiassa ongelmaa. Sinua ja kaltaisiasi ei voi kutsua parhaalla tahdollakaan miehiksi. Miehillä ei tuollaisia ongelmia himojensa hallitsemisessa.
Kerro, mikä on "tukahduttava" vaatetus sinusta? Tarkoitatko burkhaa, shortsit ja toppi vai mitä?
Olen täysin samaa mieltä, että huomionhakuisuutta.
Huomiota nainen hakee paljaalla pukeutumisella eikä mitään muuta.Näillä helteillä luulisi väljät vaatteet olevan mukavammat ,varsinkin pellavavaate on hyvä kuumalla.
Lol
🤣🤣👴🏻
Jos tofellakin on niin ettet mahda himoillesi mitään niin kuulut lukkojen taa. Sinun ei pitäisi kulkea vapaalla jalalla.
Niin ja lieveilmiöt lisääntyvät huomattavasti kun tuolla mennään persposket vilkkuen oonlifääns sisältöä tehden.
Ei minkäänlaista itsekunnioitusta nykyäön ole. Pääasia että rahaa ja huomioo tulee kunnolla.
Sairasta rahan perässä h.raamista.
Outoahan se tosiaan on. Itse patsastelevat ilman paitaa, kun on niin lämmintä, mutta naisilla ei heidän mielestään voi olla kuuma. No siis onneksi tuo sekopäisyys koskee vain osaa ukkeleista. Hyvin moni mies tajuaa, että pukeutuminen lämpötilan mukaan liittyy lämpötilaan, ei seksiin.
Kuka korostaa ja kuka ei. Tietysti fakta on myös se, että jos omistaa tissit ja perseen, niin mitenpä ne piilottaisikaan, ainakaan pukematta päälleen sellaista "säkkiä". Ja siis lopulta miksi ne pitäisi piilottaa, kun ne kerta luonnostaan ovat olemassa?
En tiedä miksi piilottaa. Itse kuljen munat paljaana koska ne hikoilee.
Peittävät hameet on hyviä kesähelteillä. Suojaa auringolta ja ovat ilmavia.
Minun puolestani sen kun kuljet. Laki toki ei salli sitä julkisilla paikoilla, mutta minun puolestani sen kun kuljet. Kaikki minun tuntemani miehet tosin mielummin pitävät kesähelteillä keveitä alushousuja. Niin kuulemma hikoaa vähemmän.
Pistä sitten ihmeessä mies päällesi sellainen. Minusta ne ovat tukalia, mutta en tietenkään kiellä sinua pukemaan ympärillesi metritolkulla ärsyttävää kangasta.
No mitä muita vahvuuksia naisilla voisi yleensä olla? Eikä ollenkaan kaikilla ole edes niitäkään... On niin paljon laihaa ja lättänää naista, sellaisia että vaan kylkiluut vilkkuu. No saavat ainakin olla rauhassa... kukaan ei ikinä häiritse niitä.
mies
Olen joskus kaupungilla nähnyt sellaisen mustaan säkkiin pukeutuneen naisen työntämässä lastenvaunuja, eikä se säkki mitään peittänyt... Takapuoli näkyi mahtavan kokoisena ja pyöreänä säkistä huolimatta.... Ei ne kaavut toimi jos on ihan oikeasti muodokas nainen siellä alla.
Eipä se kyllä yhtään harmittanut vaikka se erittäin näyttävän näköinen nainen kulki edelläni... Vieläkin muistan sen vaikka siitä on jo varmasti yli kymmenen vuotta aikaa.
mies
Riippuu yksilöstä. Tässä nyt kuitenkin puhutaan vaatteista.
Kyllähän se peittää siinä mielessä, että sen jälkeen olet möykky. Jos kyseessä siis on sellainen oikeasti säkkimallinen kaapu. On niitäkin tiukempaa ja löysempää versiota, joka toki sinällään on itsestäni varsin huvittavaa. Ne tiukemmathan eivät nimittäin peitä muotoa lainkaan, vain ihon. Oletan siis, että jonkin teorian mukaan miehiä ei himota muoto, vaan iho.
Naisen arvo ei riipu siitä, haluatko sinä häntä vai et. Se, ettet näe vahvuuksia naisissa ulkonäön ulkopuolella, kertoo vain sinun rajallisuudestasi ei heidän.
Mitä jos kommentoisin miehiä samoin. Osa on sellaisia lättänöitä joilla vaan luuta ja nahkaa. Osa niin yrittää olla muka cool mutta todellisuudessa eivät näe miten naurettavilta näyttävät. Korvat vinksin vonksin ja silmät katsoo kieroon yksi itään toinen länteen.
Kyllä vaatetus on myskin suojautumista.
Kyllä hame on varmaan vilponen.
Vaatetus estää liiallisen lämmön pääsyn iholle.
Miehillä on omat vahvuudet. Tunnen todella maskuliinisia miehiä, jotka antaisivat henkensä puolustaessaan naisia. Siksi ihailen ja arvostan sellaisia miehiä. Viesti edellä oli herätys, ei tarkoitettu muuhun.
Kuten totesin jo, niin en minä estä sinua mies pukemasta päällesi mekkoa, jos koet sen miellyttäväksi vaatekappaleeksi.
Onko ne naiset tosiaan niin arvokkaita että niiden takia kannattaa kuolla? Haluaisin joskus nähdä semmoisen naisen, mahtaa olla ihmeellinen olento.
No sori kun olen niin rajallinen että en näe niiden naisten ulkomuodon lävitse siihen niiden upeaan persoonaan tai mihin lie. Se ulkonäkö kun vaan näkyy päällepäin. Kait sitä jollain röntgenillä pitäisi kuvata ja nähdä se upea sisus mikä naisella on.
mies
Oletko niitä miehiä jotka päättelee naisen ulkoisen olemuksen perustella olevansa silmiin pistävän tuijotuksensa kera älykkäämpi? Aika rohkea arvio nääs. T naiselta lämmin halaus
Onneksi tutut ei lue näitä hienovaraisia vihjauksia tai kuvakaappaile niitä muille pöyristeltäväksi. Ja joo, ihan oon tyytyväinen ulkonäkööni ampukaa aamun koittaessa?
Kyllä ne taitaa jaksaa tiedottaa ku henkilökohtaisia assistentteja olis. Enpä tullut ennen tämä aamua ajatelleeksi😉
Bingo bongo buu, en tuu
Voittaja.
Täällä on paljon tämmöisiä hypoteettisia ajatuksia jotka vain lietsovat vastakkainasettelua ja kas kummaa ne on naisten näkökulmasta. Varmaan parempi palsta löytyisi muualta. Täällä on ilmiselviä miestrolleja, niin naisten ei tarvitsisi niistä välittää.
feministejä jotka esiintyy miehinä
Voi ei kylläpä kuulostaa kattavasta ropakandalta, missä se piliisi taas tupeksii?
Ps onko kyttä persupaska? Todistakaa toisin mikäli se onnistuu
No mihin se sitten liittyy? valista meitä miehiä feministisillä viisauksillasi?
Olen mies ja tässä naisten puolella täysin. Osaat itse ottaa asioista selvää bro.🤘
feministisiä miehiä on olemassa, niitä kutsutaan alemman tason miehiksi....
Ei vaan päinvastoin. He ovat ylimmän tason miehiä, miesten parhaimmistoa.
Herrasmies puolustaa naisia aina, varsinkin silloin jos huomaa miten heitä halveksutaan. Aivan sama miltä sun silmissä näytän.
Joo on on ja kaltaisiasi suppeita turvenuijia kutsutaan uliulipersuiksi
Mikä sai sinut kuvittelemaan, että aloitus on naiselta ja että se liittyy feminismiin? Taidat olla joko prsekeskustelua kaipaava aloittajasetä tai joku muu joka saa yayansa tästä naurettavasta jokelluksesta. T naiselta tämä
Radiossa sanottiin hyvin et kun naiset kulkee niin pienissä naruissa että mitäpä jos miehet pukeutuis vaan värilliseen kondoomiin, olisko se okei? Siinä on vara vähän kasvaakin välillä ja kutistua aina kuitenkin "piilossa" mitäpä naisilla heräisi kun miehet kulkisivat julkisesti noin?
Minun puolestani siitä vaan. Valtaosaa niukasti pukeutuvista naisista tuo ei taatusti haittaisi. Tästä aiheesta valittavat ovat ihan muita tahoja kuin niukasti pukutuvia naisia.
Miehen seisokillakaan ei sellaisenaan ole yhtään mitään merkitystä. Ettehän te sille vehkeelle ja sen "elämälle" varsinaisesti mitään mahda.
No kyllä se minustakin on vähän tyrkyttämistä ja paikkojen esittämistä. Vähän hutsahtava nainen jos julkisesti on pikku hepeneissä. Kun hame ei peitä reikää kuin just ja just kävellessä ja pakarat vilkkuu takaa, tissit peittää kahden euron kolikon kokoinen kankaanpala niin kyllä siitä vaan tietty kuva tulee. Tyrkky! Näytillä kuin markkinoilla. Kunnon nainen ei näyttele paikkojaan julkisesti kyllä jämpti on näin!
Sä voit kokeilla miten ympärillä olevat reagoi? 😆
Aikuinen osaa säädellä. Pistä jäitä housuihin🧊🧊
Se taas on sinun ongelmasi. Ja älä huoli, sillä eivät ne naiset sinua huolisi. On siis yhdentekevää mitä sinä heidän kunnollisuudestaan ajattelet.
Säädellä toki, mutta ei täysin kontrolloida. Nuo ovat kaksi eri asiaa. Himoissa on myös tasan sama asia. Aikuinen osaa säädellä niitä himojaan, mutta ei täysin kontrolloida. Himot tulevat ja menevät, ihan oman mielensä mukaan, mutta ei niiden takia ole mitään pakkoa mitään tehdä.
Aikuinen Mies osaa säädellä ja kontrolloida miten reagoi, mitä sanoo tai mitä tekee.
Ei osaa. Tai saat tietysti vapaasti yrittää valehdella. 😂
Sä voit olla vapaasti mitä mieltä haluat
Tottakai ja faktat ovat faktoja. 👍
Sanoo palstasetä jokaisen satunnaisen ohikulkijan leggingsejä ja muotoja seikkaperäisesti netissä läystäen. Nolo
Kuin olisi kitara kädessä ilman kieliä vai?
Näin naisena tulee ekaks mieleen ett naisella voi äärimmäisen heikko itsetunto jota pitää pönkittää tietoisella huomion hakemisella ja toiseksi tuollainen käytös on yhteydessä yleensä myös tietämättömyyteen mitä voi olla nuoremmilla tai ei niin kovin älykkäillä naisilla. Eli ei vaan oikein ymmärrä sitä miesten ja naisten eroa fyysisesti. Sitten myöhemmin elämänkoulussa oppii tai sitten ei sekään auta.
Ei opi ikinä, kun feminismi on istutettu sen aivoihin jo nuorena niin on loppuikänsä täysi vajaa ääliö
Kaivataan lisää lämpöä.
Enemmän kai ne tollai ajattelis, jos ihan nakuna kulkis?
"No kyllä se minustakin on vähän tyrkyttämistä ja paikkojen esittämistä. Vähän hutsahtava nainen jos julkisesti on pikku hepeneissä. Kun hame ei peitä reikää kuin just ja just kävellessä ja pakarat vilkkuu takaa, tissit peittää kahden euron kolikon kokoinen kankaanpala niin kyllä siitä vaan tietty kuva tulee. Tyrkky! Näytillä kuin markkinoilla. Kunnon nainen ei näyttele paikkojaan julkisesti kyllä jämpti on näin!"
Nämä tökeröt provosointiyritykset ovat aina yhtä koomisia. Tuollaista pukeutumista näkee korkeintaan uimarannalla ja sen voi välttää, kun ei mene sinne ollenkaan. Tänäänkin kuljin koko päivän tuolla heltaisellä kaupungilla, eikä silmiini osunut yhtään ainoaa säädyttömästi pukeutunutta henkilöä. Kevyttä vaatetusta kyllä, lyhyttä hametta ja shortsia, toppia, mekkoa jne. mutta ei yhtään ainoa säädytöntä vaatekappaletta.
Vain onko ehkä niin, että tämä rakas pääkaupunkimme onkin Suomen säädyllisimmän kesäpukeutumisen kaupunki? Maakunnissa kuljetaan sitten haaroväli vilkkuen ja viisisenttisen nännien päällä?
Naisella sentään on jotain mikä peittää. Miehet kulkevat tissit paljaana kaupungissakin. Mitä se sitten on?
Minä en koe siinä olevan mitään säädytöntä, mutta vaikka joku kokisikin, niin aika vähän sellaisia paidattomia kulkijoita tuolla kaduilla näkyy. Taas tietysti poislukien ne uimapaikat ja niiden läheisyys missä tuon pitäisi kyllä olla ihan ok. Aurinkoa ottavia makoilijoita voi nähdä vaikka jossain puistossa, mutta ei se paidattomuus siinäkään mikään maailmaa kaatava asia ole.
Itse tosiaan vedän rajan paidattomuuden säädyllisyyteen miehillä siihen, että.ilman paitaa mennään kauppoihin, ravintoloihin, kahviloihin ja ylipäänsä mihinkään tuollaiseen tai jos se paidaton look nyt on tarkoituksellinen vaatetus siellä kaupungilla.
Kerran vuoteen kun pääsevät peksejä esittelemään, niin anna nyt jo olla
Sille esittelemiselle on omat paikkansa, jos kokee siihen tarvetta. Niitä sopivia paikkojakin jo tuossa nimesin. Mutta siis jos ollaan ihan rehellisiä, niin eiväthän niillä yleisimmin paidatta kulkevilla ole esiteltävänä muuta kuin röllykkämaha. Senkin vielä ymmärtäisi, jos olisivat 8:lla kuulla raskaana, kuten se masuosasto antaa ymmärtää.
Omituisin inttämiskeskustelu mitä täällä hetkeen lukenut.
Suomalaisessa saunakulttuurisssa kasvaneena.
Mistä ja mistä ihmeestä te väännätte?
Jos koko kansa pistettäisiin perseet paljaana viikoksi kaikki kaduille kulkemaan.
Niin ehkä se tekisi ihmisten päälle jopa ihan hyvää.
Siinä olisi enää muutaman päivän jälkeen mitään ihmeteltävää kenelläkään.
Tämä nyt on se vanha asia mistä aina väännetään, feministit vastaan kaikki muut. Aihe vaan vähän vaihtelee joskus.
Niin mitenkäs sitä nyt kukaan moista ajattelis kun paljasta persettänsä julkisesti esittelee`?
Niin kuka esittelee?
Sinäkö?
Ei minulla ole mitään esittelijöitä tai esittelemättömiä vastaan.
Vaan sitä, ettei ihmisiä nähä ihimisinä.
Vaikeaa nähdä sitä ihmistä sen perseen takaa jos se on mahtavan kokoinen
Eli vuorovaikutustaidoissa on vähän viilaamisen varaa? Tsemppiä sinne👍
Erittäin vyvä filosifisesti pohdiskeleva kysymys. Jos mies ns näyttää prsettä se on hyvä läppä statement sun muu, toisinpäin viesti ymmärrettäisiin vähintäänkin väärin. Siksi mooning of ladies on todella harvinainen näky. T naiselta ajatuksia autistin päähän
Pihlajakin pudottaa lehdet ajoissa.
Tää kansa tarvii kollektiivisen voitonaiheen...
Sillon se tapaa torilla. Ja ei ole väliä onko miehillä vai naisilla perse paljaana...
Sillon se antautuu ilman rihman kierämää, eikä kukaan säti...
Ei yhtään ketään.
Kuulostaa kuule nyt aivan keskustelupalstatodellisuudelta tämä. Tee
Miesten pitäis ymmärtää, että KANGAS ON KALLISTA ja EI KAIKILLA OLE VARA OSTAA housuja joissa pitkät lahkeet tai mekkoa/hametta jonka helmat peittää nilkat.
Puoliskas paita on sentään parempi, kun ei paitaa olleenkaan.
Kyllä 🤣👍
Enemmistö miehistä kun kiihottuu visuaalisesti
paitsi feministiset "miehet".
Okei lukeeko se jossain käsioppaassa empatiaa lisäävässä merkityksessä?
Nykyisten ylipainoisten suominaisten vähäinen pukeutuminen vie ajatukset pois seksistä.
Mutta miehellä saa vähän etureppu pilkistää?
En tiedä, mutta Suomessa on nyt ihmisiä muualta maailmasta, ja feministit itsekin opettavat, että olemme rasisteja, jos emme hyväksy heidän kulttuuriaan. Siispä islam on oikeassa naisista, ja joka muuta väittää on rasisti!
Varmaan joku tunnevamma kyseessä, eihän naisilla voi hiki olla tmv yhtä irrationaalista skeidaa
Miesten iloksi pukeutuvat. Mjaha, mutta oisko se muumio sulta kuitenkin ohi jo
Vanhat ämmitkin jaksaa muuten ajatella yhtä älyvapaasti. Kerran kuulin jonkun naisen sanovan itseään konservatiiviksi ja imettäminen itsensä esittelyksi. Kyllä tuossa tilanteessa pitäisi sentään osata katsoa muualle tamma
No kun se aika on ns itseltä ohi jo, niin
vanhoilla naisilla estrogeenin tuotanto vähenee ja loppuu ja silloin testosteronitasot nousevat, ja niistä tulee melkein kuin miehiä.
Olisikohan se juuri tuo "niukkuus". Eipä tässä hirveän kauaksi taaksepäin tarvitse mennä, kun naiset ja nuoret tytöt pukeutui kesäisin nätisti. Oli siis oikeasti "sopivasti paljasta", ymmärrätkö, mitä tarkoitan? Nyt on tyyliin pari narua ristiin rastiin, joka ei ole nättiä näkyä kenenkään päällä vaikka olisi kuinka treenattu kroppa. Lisäksi pitäisi huomioida "työperäiset" maahanmuuttajat, joille tuollainen "pukeutuminen" on täysin sanaton viesti. Ymmärrätkö, miksi?
No jos tissit pullottaa avoimesta kaula-aukosta ja on jotkut minisortsit päällä että v....vilahtaa. Mitä muuta se on kuin itsensä esittelemistä. Perse pyörii. Eihän Suomalaisen naisen onneksi tarvitse kaapuun pukeutua,olemme vapaita. Mutta joku fiksuus voisi etenkin kaupungilla liikkuessa olla.
Ja silti esimerkiksi tuolla Sompasauna-keskusteluissa miehet satamäärin puolustelevat oikeuttaan esitellä genitaalialueitaan ilkosen alasti Helsingin paraatipaikalla lapsille ja turisteille. Pientä kaksinaismoralismia?
Vähäpukeinen kaunis nainen kiihottaa miestä. Siksi sillä on selkeä yhteys seksiin ja naiset tietävät tämän.
Entä esim yli kahdenkymmenen asteen helteisiin? Idiootti olet
Olen vain mies. Saat ajatella miehistä mitä haluat, ketään ei kiinnosta.
Kesämekko on ihan sopiva hepene kesähelteillä. Napapaidoilla ja muilla kerjätään huomiota tai muuten vaan vihataan naisellisuutta. Kaunis nainen kauniissa kesämekossa. Ai että.
Kuljetko sinäkin mies kesämekossa? Jollet, niin miten voi vaatia moisen riesan päälleen pukemista keneltäkään muulta?
Miehet oikeuttavat kuolasmisensa ja syyn käytökseensä, että nainen pukeutumisellaan kerjäsi sitä. Ihan perus.
He ovat ehkä hieman yksinkertaisia?
Oket väärässä. Jossain päin sentään nqiset käyttävät burkaa. Eivätkä ole tuollaisia tyrkkyjä.
Koska se teidän vartalo liittyy meillä aina seksiin. Jotenkin outoa ajatella aikuista naista joka ei ymmärrä että miehet on visuaalisia. Missä tynnyrissä lienee kasvanut tai jossain omassa kuplassa jossa normaali mies = naisen esineellistäviä miehiä jotka runkkaa. Eli 100% heteromiehistä.
Se on täysin eri asia, että "vartalo liittyy seksiin" kuin olettaa jonkun pukeutuvan tietyllä tavalla koska seksi/tyrkyttäminen/juuri sinun viihdyttämisesi. Noissa on hyvin selkeä ero. Toinen niistä on sinun (tai ajattelijan yleensä) sisäinen dialogi/haave/fantasia, joka ei sellaisenaan loukkaa ketään. Toinen taas esittää oletuksia sen kohteen motiiveista ja oikeuttaa oman asiattoman toiminnan.
Voin lisätä tähän vielä selventävän esimerkin, jos joku ei noiden eroa tajua. Kävelet ruokaravintolan terassin ohitse, jossa joku saa juuri eteensä tosi hyvän näköisen ja tuoksuisen ruoka-annoksen ja sä havahdut siihen, että sulla on nälkä. Sä ehkä vilkuilet ja nuuskuttelet siinä ohi kävellessäsi ja mietit, että pitäisköhän itsekin syödä, sulla herää impulssi ja tarve.
Henkilö joka ajattelee "vartallo on seksiä varten", menee ja tilaa itselleen jossain oman ruoka-annoksen ja tyydyttää syömisen tarpeensa. Henkilö, joka taas olettaa jonkun pukeutuvan tietyllä tavalla seksiä varten, tyrkyttääkseen jne. kävelee siihen terassille ja alkaa syödä sen jonkun tuntemattoman ruoka-annosta, koska häntä vartenhan se sen tilasi.
Riippuu pitkälti ruudusta se. Siis jos on ruutuihminen.
Moninaisia uskomuksia on joillakin miehillä.
Jotkut miehet ymmärtävät naisen logiikkaa paremmin kuin toiset.
Miehet on tyhmiä.