Julkinen sektori 2024.
Kuntien palkansaajat: 588888 palkkasumma 22890000000
Valtion palkansaajat: 81000 palkkasumma 5500000000
EVlut kirkon,
Kansaneläkelaitoksen
ja Suomen pankin
palkansaajat noin: 15000 palkkasumma 720000000
Julkisen sektorin eläkeläiset:
Kunnat (KEVA) 444575 eläkemeno 7200000000
Valtio (KEVA hoitaa) 221866 eläkemeno 5572000000
EVlut, Kans.eläkel ja
SP: 27467 eläkemeno 433000000
Yhteensä: 1378796 42315000000
Neljäkymmentäkaksi miljardia kolmesataa viisitoista miljoonaa euroa vuodessa.
Tuosta summasta pitää vähentää noin 30%, joka palautuu tuloveroina. Nettomeno on noin 30 miljardia, julkisen sektorin palkkoihin ja eläkkeisiin. Vero on näennäistä veroa, siis verotuloista maksetusta palkasta ja eläkkeestä otettua veroa.
Kuntien eläkevastuu on 154600000000 vuonna 2024.
Valtion ja em. eläkevastuu Suhteutettuna kuntiin noin 25000000000. Yhteensä
179600000000, 179,6 miljardia.
Eläkevastuu tarkoittaa julkisen sektorin palkansaajille kertyneen eläkkeen määrää.
Suomessa on maailman suurin julkinen sektori. Noin 25% työllisistä (avoin sektori, julkinen sektori, työttömät, siis työvoima, noin 2,7 miljoonaa) on julkisella sektorilla.
Kun lasketaan julkisen eläkeläiset, työttömät ja takuueläkkeet ja eläke-etuudet mukaan, 2500000, noin 45 % kansasta saa tulonsa ,tai osan tuloistaan, julkisista varoista siis veroista
Julkinen sektori on sosialistien, vasemmiston, kepun ja RKP luomus. Vuosikymmenien saatossa kasvatettu Se tukee kaikkien vanhojen puolueiden harjoittamaa puolueen edun mukaista politiikkaa. Kansan etu ei ole ensimmäisellä sijalla koskaan. Aina on puolueen etu eli äänestäjien ostaminen niiden omilla verorahoilla. Nyt on tullut tappi vastaan. Ei ole jaettavaa äänten ostamiseksi. Nyt on sormi suussa vanhoilla puolueilla kun pitää vähentää kustannuksia rajusti. Talouskasvua ei tule enää koskaan. Mistä se nyt tulisi kun sitä ei ole ollut 15 vuoteen vaikka muut EU-maat ovat kasvaneet. Sosialistit ovat verottaneet kansan köyhäksi ja nyt puhutaan vanhusten hoidon jättämisestä lapsille. Siis heitetään sosialismin tavoittelun varjolla valtiolle otettu vastuu kansalaisille. Mutta julkiseen sektoriin ei saa sossujen mielestä koskea, koska se on sossujen silmäterä ja äänilähde. Sossut ovat kasvattaneet Suomen konkurssiin vievän Moolokin kidan, johon uppoaa kaikki verovarat ilman, että sieltä tulee mitään takaisin.
Lukekaa ja miettikää tarkoin. Kaikki luvut on saatu julkisista lähteistä. Jos luvuissa on virheitä, korjatkaa. Muuten lukujen arvostelu on pelkkää ölinää.
Suomen julkisen rahoituksen ja velkaantumisen juurisyy.
8
126
Vastaukset
- Anonyymi
Juolahtiko missään vaiheessa aloittajan mieleen se työpanos ja työpanoksen merkitys, minkä julkisen sektorin työntekijät yhteiskunnalle tekevät.
Lääkärit hoitavat sairaita, opettajat opettavat kouluissa, hoitajat hoitavat sairaita ja vanhuksia jne.
Palkka ei useinmiten vastaa työpanosta, kun julkusen sekyorit palkat ovat matalia taulukkopalkkoja ja erityisesti naisvaltaisten alojen palkat ja eläkkeet ovat jälkeenjääneitä.
Työntekijät maksavat palkoistaan progressiivisen veron ja työeläkemaksut, lisäksi he ostavat palkkarahoilla ruuan, vaatteet, lääkkeet ja maksavat vuokrat, joista kaikista joutuvat maksamaan korkean arvonlisäveron, 25 %.
On erittäin tärkeää, että julkinen sektori hoitaa perustuslain mukaiset julkiset palvelut, jotta myös pienituloiset saavat sosiaali- ja terveyspalvelut ja asunnot. Yksityisen sektorin palvelut toimivat osakeyhtiölain mukaisesti voitot maksimoiden. Voitot jaetaan osinkoina pääomasijoittajalle, jotka maksavat pääomatuloista noin 30 % tasaveron.
Orpon hallitus päätti puoliväliriihessään varakkaiden marginaaliveron vähentämisestä, mikä tulee vähentämään valtion veroha noin miljardi euroa.
Myös yritysveroa päätettiin puoliväliriihessä vähentää kaksi prosenttia, joten Suomessa on nyt EU-maiden toiseksi pienin yritysverotus.
Nyt näyttää siltä, että isot yritykset, jotka ovat päässeet "yritystukilistalle" saavat suunnilleen maksamansa verot erilaisina yritystukina takaisin. Yritykset kuuluvat esimerkiksi sähköveroluokkaan II.
Palkansaajat niin julkisella kuin yksityisellä puolella maksavat eniten veroja, voit tarkistaa Verohallinnon tilastoista.- Anonyymi
Valittu sote-malli nosti kuitenkin julkisia kustannuksia. Hyvinvointialueiden myötä tuli lisää hallinnollista väkeä, joiden palkat maksetaan verovaroista. Lisäksi jokaisen alueen poliitikot, joiden palkkiot siihen päälle.
- Anonyymi
Julkinen sektori tekee valtavasti muutakin kuin pelkkiä perustuslain vaatimia asioita.
Se esimerkiksi järjestää erilaisia juhlia ja tapahtumia ja rahoittaa niitä, vaikka ihmisten pitäisi itse hoitaa oma viihteensä.
Viihde on tärkeää, mutta onko se todellä sitä, mitä vähilä rahoilla pitää tehdä parlamentaarisesti vai voidaanko luottaa ihmisten omaan kykyyn valita itselleen sopiva viihde parlamentaarisen poliittisesti hyväksytyn sijaan?
Julkishallinto käyttää paljon rahaa poliittisten järjestöjen tulemiseen, vaikka sitä varten on puoluetuki. Kukaan ei tiedä paljonko puolueetoikeasti saavat rahaa koska se on piilotettu erilaisten kannatusyhdistysten taakse, jotka saavat kunnilta rahaa.
Nuo ihan vain aluksi.
Ja jos sanot, että ne ovat pieniä summia, niin sittenhän ne voidaan lopettaa koska pieni varkaus toimii porttina isolle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valittu sote-malli nosti kuitenkin julkisia kustannuksia. Hyvinvointialueiden myötä tuli lisää hallinnollista väkeä, joiden palkat maksetaan verovaroista. Lisäksi jokaisen alueen poliitikot, joiden palkkiot siihen päälle.
Valittu sotemalli, jota Orpon hallitus nyt toteuttaa, ei ennaltaehkäise sairauksia, kuten sote-lakeja säädettäessä arvioitiin tapahtuvan.
Julkisen sektorin resursseja siirretään yksityiseen terveysbisnekseen, joka laajenee julkisen puolen kustannuksella.
Suomen kolmiportainen järjestelmä:
1. julkinen sektori (perustuslain mukainen vastuu terveyspalveluista),
2. yksityinen sektori (jonne lääkärit karkaavat helpompien työtehtävien perässä ja parempien palkkojen takia
3. Työterveyshuolto, vain työntekijöille, josta veronmaksajat maksavat Kelan kautta puolet.
Kun terveyskeskuksia suljetaan, niin sairaat joutuvat hakemaan terveyspalveluja yhä kauempaa ruuhkaisista keskussairaaloista.
Sote-lakeja tulisi kehittää potilaiden parhaaksi, ei suinkaan yksityiseen terveysbisnekseen sijoittaneille osinkopottia kasvattamaan.
Mitä pitemmät jonot lääkärille, nykyisin hoitotakuu on 3 kuukautta, sitä useampi pienituloinen joutuu säästämään kaikesta mahdollisesta saadakseen kiireesti tarvitsemiaan terveyspalveluita. Se on väärin.
- Anonyymi
Pohjoismaisen hyvinvointivaltion malli on sellainen, jossa päävastuu on valtiolla. Hyvinvointivaltion etujen piiriin kuuluvat kaikki kansalaiset tasapuolisesti ja järjestelmän painopiste on tulonsiirroissa (eli verotuksessa).
Valtiota pyöritetään pääosin saaduilla verotuloilla. Jotkut eivät halua osallistua kustannuksiin, vaan välttelevät verojen maksamista. - Anonyymi
Persu öyhöttää julkisista menoista ymmärtämättä sisällöstä paskan vertaa.
- Anonyymi
Suomessa riittää asiantuntijoita,,nyt sitten on erikoisasiantuntija!
Joku Upi...ulkopoliittinen instituutti..jäsenkirja virkoja! - Anonyymi
Niin, hyväveliverkosto kuppaa kansan hengiltä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360