Kosulan koneurakoitsijat

Anonyymi-ap

Kosulan kylällä Tuusniemellä avo-ohjaamoilla varustetuilla David Brown 850-880-990 mallin traktoreilla lingottiin metsäautoteitä jo 50-60 lukujen vaihteessa kertoo metsäman videollaan.
Omalla kotiseudullani maanteitä aurasi silloin TVH omalla kuorma-auto ja kärkiaura kallustollaan. Keski ja kevät talvella puut metsistä ajettiin hevosilla ja jo vähäistä suuremmassa määrin traktoreiden vetämällä rekikalustolla TVH:n auraamien maanteiden varteen.
Maantien varsilta puutavara kuljetettiin uittopaikolle, rautatieasemille ja myös suoraan sahoille. Silloin puhuttiin jatketusta lähikuljetuksesta.
Metsäautoteitä ei ollut vielä 50-60- luvulla kotiseudullani keksittykään. Puita jopa uitettiin puroja, jokia ja järvenselkiä pitkin sahoille ja tehtaille.

Minkä merkkinen lie ollut Ottolan ensimmäimen lumilinko 50-luvulla?
Ja milloin Kosulan kylässä keksittiin traktori varustaa tuulelta ja tuiskulta suojaavalla kopilla.

1

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi metsäman ei haastattele isäänsä Ottoa edistyksellisestä koneurakoinnista jota tilalla on harjoitettu jo 70 vuotta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      129
      7676
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7244
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      30
      7170
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      6
      6340
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6321
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      111
      5687
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5458
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      70
      5313
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5180
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      4985
    Aihe