Kysymys: Mikä tekee narsistista narsistin?
❖ Vastaus: Hänellä ei ole omaatuntoa. Sen tilalla hänellä on pelkkä reikä, terapeutti Heikki Honkamäkeä siteeratakseni.
❖ Siksi narsisti on niin pystyvä riistämään, musertamaan, tuhoamaan, häpäisemään, uhkailemaan, juonimaan, kontrolloimaan.. Mikään ei estä häntä, koska häneltä puuttuu omantunnon ääni.
❖ Siksi on niin tärkeää sisäistää tieto, että narsisti ei ole 'todellisuudessa ihana ihminen', vaan hänen päämääränsä on tehdä kaikista asioista, tilanteista ja ihmisistä 'narsistisia lähteitä', toisin sanoien hän imppaa kaikesta ja kaikista tukea omalle harhakuvitelmalleen itsestään suurena ja ihmeellisenä. Siksi hän osaa näytellä ihanaa, tilanteen sitä edellyttäessä.
❖ Hän ei anna kenenkään uhmata illuusioidentiteettiään eikä "Olen kaikkien yläpuolella, minulla on oikeus kaikkeen" -asemaansa.
❖ Narsistilla ei ole sairaudentuntua, joten muutosta ei voi tapahtua. Miksi hän suostuisi tavalliseksi haavoittuvaksi, pyytäisi anteeksi ja ottaisi vastuuta - jos kerran hän nykyisellään saa itselleen 'kaiken'?
❖ Joten, ei, narsisti ei parane, eikä hänelle kasva omaatuntoa.
Narsistilla ei omatunto kolkuta
Anonyymi-ap
4
231
Vastaukset 4
- Anonyymi
Kyllä on jollain näköjään mennyt narsisti niin verenkiertoon, että aina ruikuttaa samasta asiasta.
- Anonyymi
No kyllä se joskus kolahtaa,kun ymmärrät olevasi sellaiseen haksahtanut. Alku voi olla hyvin maagista.
- Anonyymi
Ei se ole ainut ankka lammessa. Uutta matoa vaan koukkuun. Kyll sä siitä selviät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521060
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍113994Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust43969Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7864- 89816
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.3684Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25637Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it190633- 73607
- 57593