ÖMetron varrelta löytyy paikka, jossa asunnottomat majailevat nyt Helsingin yössä kohtaa tä

Anonyymi-ap

Metron varrelta löytyy paikka, jossa asunnottomat majailevat – nyt Helsingin yössä kohtaa täysin uudenlaista kodittomuutta: ”Ei ennen ollut tällaista”

Ei ennen ollut tällaista”
Kaksi miestä kiertää Helsingin katuja öisin. Nyt he näkevät jatkuvasti jotain sellaista, mitä ei ennen ollut. Lähestulkoon kuka vain voi joutua Suomessa asunnottomaksi, sen he ovat todistaneet.

11

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ennen ollut myöskään AI:ta.

    • Anonyymi

      Eli Espoossa asuvat, koska metro menee myös sinne. Aina kaikki ei ole niin helppoa, selkeää ja yksinkertaista helsinkiläisille kuin kaikille muille. Suomen turvallisuussuunnitelmiin kuului jääkauteen varautuminen ja jääkauden alkamisen takia Suomesta olisi räjäytetty Olkiluodon ja Loviisan ydinvoimalat ja sitten siitä olisi muodotunut akseli. Magneettisuuden kanssa Suomi olisi siirtynyt päivantasajalle odottamaan jääkauden alkamista ja se olisi ainakin jäänyt lyhyemmäksi päiväntasaajalla.

      Se lähtö taisi tulla nyt maanantaina, kun Suomeen saatiin ydinpommi. Olkiluoto ja Loviisa oli jo jouduttu räjäyttämään kovien pakkasten takia. Eipä tässä sen kummempaa, mutta helsinkiläiset tuskin tietävät siitä Suomen varautumisesta jääkauteen. Nordean lakkauttamisen takia koko maapallo täytyy jäädyttää sen aikaisen kulttuurin tuhoamiseksi, joka oli 100 vuotta kestänyt Hollywood-pankki. Ihmisen ulkonäkö esim. muuttui liikaa ja liian vaaleaksi Hollywood-pankin vastustajilla, koska se oli todettu liian alaluokkaiseksi roskakulttuuriksi.

      Reitti vähän muuttui ja aikataulu pikkasen. Muuten siirtyminen päiväntasaajalle olisi jätetty viimetinkaan. Äkkilähtö länteen tuli ensin.

    • Anonyymi

      Mitä kommentoi palsta Kokoomus puolueen bulvaani rc työlläro

      Ymmärrts ei riitä taaskaan

      Minä minä

      • Anonyymi

        Jo O tarvetta reservaateille.
        HANTTI SUUNNITTELEE NIITÄ ITÄSUOMIPAKETIN OSAKSI.


    • Anonyymi

      Ei ennen ollut myöskään persuhallitusta.

      • Anonyymi

        KOKOOMUKSEN VOIMA NÄYTE TOIMII.
        KANSA SÄÄSTÄÄ ASUMISESSA.
        ASUU NYT KADULLA.


    • Anonyymi

      Työttömyys, asunnottomus ja velka on kasvanut nykyhallitutksen aikana.
      Ihan kaikki menee päin peetä.

      • Anonyymi

        Miksi Orpo ei majoita asunnottomia virka-asuntoonsa? Missä viipyvät Satu-sedän (Kok.) lupaamat 100 000 uutta työpaikkaa?


    • Anonyymi

      Kepulandiasta muuttaa tänne koko ajan lisää narkkareita ja muuta roskaväkeä ja sitten vaaditaan kantahelsinkiläisiä järjestämään heille asunnot ym.

      • Anonyymi

        Olet valehtelija. Eikö äiti opettanut, että valehtelu on ruma tapa? Helsinkiin muuttaa väkeä pääasiassa ulkomailta. Lopeta valehtelu ja yritä elää kunniallisesti.


    • Anonyymi

      PETTERI LAMA KERTOO, ETTÄ LUONTO RAUHOITTAA MIELEN KIVIÄ KÄÄNNELLESSÄ.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      150
      4029
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      16
      3989
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      13
      3077
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      66
      3038
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      149
      2602
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      75
      2528
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2243
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      30
      1669
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      114
      1554
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1425
    Aihe