Yriyystuki vääristää eveotuksen

Anonyymi-ap

Pakajnsaajat ei saa mitään vähennyksiä,verotuksessa

Yrittäjät saavat vääntää kaikki kulunsa

Suurimvääryys toaie saavat ilmaiset työmatkat ja kaikki kulut pannaan yrityksen piikkiin


Enää ei pallkansailla ole varaa elättää yritystukiloisia

17

278

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jää työttömäksi niin näät mihin sulla on varaa oikeesti. Muu onkin sitten sen työnantajan aikaansaannosta josta voisit kiittää.

    • Anonyymi

      Onko näin, ettei mitään?

    • Anonyymi

      Olen ollut jo työtön 2o vuotta

    • Anonyymi

      Kuitenkin on väärin että duunarit vaan maksaa veroja ja rikkaat yritykset vaan loisii ja saa taksin maksamansa verot yriyystukia elikkä,sosiaalietuutetna

      • Anonyymi

        Lopeta sitten töissä käynti. Tai ryhdy itse yrittäjäksi, jos noin on helppoa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lopeta sitten töissä käynti. Tai ryhdy itse yrittäjäksi, jos noin on helppoa

        Ol niin oman elämän yrittäjä ja elän koroilla


    • Anonyymi

      Kaikki on Eve Otuksen syytä.

    • Anonyymi

      Yrittäminen on ihan helppoa ja erittäin kannattavaa. Monipuoliset yritystukiaiset ja entisestään lisätyt veronpalautukset tuovat huonompienkin yrittäjien pöytään hanhenmaksat ja sampanjat.

      Toivottavasti vasemmistolaiset duunarit jaksaa jatkaa raatamistansa. Ilman niiltä verojen kautta saatavia vuosittaisia yritystukiaisia kaikki yrittäminen vaikeutuisi paljon.

    • Anonyymi

      Aina voi alkaa yrittäjäksi jos noin kismittää!

    • Anonyymi

      Se koira älähtää mihin kalkkia kolahtaa

      Kyse ei olekaan kateelisuudesta
      Vaan yasapuolisuudesta
      Jos eli palkansaajat saa vähentää maykalujakaan edes miksi toiset saa

      • Anonyymi

        Mietippä itse mitä joku tuote maksaisi jos sen valmistuskuluja ei vähennettäisi verotuksesta vaan vero maksettaisiin koko myyntihinnasta? Vähennyskin on populistinen ilmaisu. Eli yritykset maksavat verot tuloista eikä liikevaihdosta. Yksityiset maksavat veronsa tuloista.

        Ne vähennykset on tuotteen valmistukseen tai palvelun tarjoamiseen liittyviä kuluja. Jonkun oman kitaran vähennys verotuksessa on rikos.


    • Anonyymi

      Kansan Uutiset lehdestä juuri tarkistin. Suopmessa yritystukiaiset ovat koko Euroopan laajimmat ja anteliaimmat. Palkkaverotuksessa olemme toiseksi korkeimmalla veroprosentilla. Palkansaajilta siirretään koko ajan rahaa kannattamattomille yrityksille.

      • Anonyymi

        Onneksi et yhtään puoleettomammasta tätä tietoa kalastanut🤣


      • Anonyymi

        Kokoomuslehdet Suomen Uutiset ja Verkkouutiset on puolueettomampia tietolähteitä tässä asiassa.


    • Anonyymi

      Tänään tuli teemalta "yrittäjä"- ohjelma , olisi jokaisen yrittäjän syytä kts. mitä se yrittäjyys on arjen ongelmien kanssa , ei nuo valita kokoajan kaikesta vaan lisäävät omaa työpanostaan tavoitteensa eteen .

      • Anonyymi

        Tuossa 2017 julkaistussa elokuvassa heikosti menestyvänä fimana esiteltiin Tivolialan yrittäjä. Vastaavasti menestysyrittäjiänä oli kahden naisen yritys, jotka myvät Japaniin ja muualle maailmaan silloin kaikkein kuumimmassa vaiheessa ollutta kasvispohjaista Nyhtökaura -lihankorviketta.

        Elokuvassa naisten yritys suorastaan lentää eteenpäin, Japanilaiset tarjoavat parin miljoonan euron sijoitusta heidän firmaansa.

        Elokuvan lopussa Paulig Oy ostaa naisten Nyhtökaurafirman 2016. Mutta rikas Paulig ei saa ikinä nyhtökauran tuotantoansa toimimaan, listeriaa ja milloin mitäkin löytyy aina. Vain 4 vuodessa firma tekee 47 miljoonan euron tappiot.
        https://urly.fi/3Tql

        Pauling myy tai lahjoittaa lopulta Nyhtökauran rippeet Valiolle. Sekään ei aloita omaa nyhtökauran tuotantoansa.

        Nyhtökauraa kuitenkin on edelleen kaupoissa myynnissä, kilohinta on 16,60 €/kg. Vastaavasti esimerkiksi sika-nauta jauheliha maksaa 6,20 €/kg. Nyhtökaura on jäänyt armotta pieneksi kuriositeetiksi ruokakaupassa.


    • Anonyymi

      Mistä sää sitte palkan saat, jos kaikki yrittäjät pitää tappaa.
      Ei kaikki voi olla kunnilla ja valtiolla töissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3426
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      948
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      39
      777
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      201
      714
    Aihe