NHL pelaaja sai vapautuksen armeijasta

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/urheilu/art-2000011408007.html
"Hintz, 28, lähestyy 30 vuoden rajaa, jolloin armeijaan täytyy viimeistään mennä.
Miten joku pystyy pelaamaan NHL:ssä, muttei käymään varusmiespalveluksessa?
– Huippu-urheilutasolla lajissa menestyminen ei aina korreloi varusmiespalveluksen suorittamiseen. Yleisellä tasolla fyysisistä vaivoista esimerkiksi polvien vammojen vuoksi henkilö ei pysty juoksemaan tai selän vammojen vuoksi henkilö ei voi kantaa reppua, vastasi Puolustusvoimien urheilukoulun apulaisjohtaja Juho Leppälä sähköpostitse.
Hän muistuttaa, että asevelvollisen tulee suoriutua palveluksesta omaa tai muiden palvelusturvallisuutta vaarantamatta.
– Lisäksi henkilöillä saattaa olla henkisen puolen haasteita, jotka vaikuttavat varusmiespalveluksen suorittamiseen. Erilaiset krooniset vaivat saattavat aiheuttaa palvelusturvallisuusriskin henkilölle itselleen tai muille. Esityksen terveydellisistä syistä palveluksen keskeyttämiseen tai palveluskelpoisuusluokan muutokseen tekee lääkäri."

No, sama asiahan koskee kertausharjoitustakin.
Kun kerta paljon nuorempi ja fyysisesti parammassa kunnossa oleva NHL pelaaja sain vapautuksen asepalveluksesta, niin kyllä puolet vanhempi, jalka ja selkäkivuista kärsivän tulee saada vapautus kertaus harjoituksista ja kun mielenterveyskään ei ole enää kunnossa, niin vaivat aiheuttavat palvelusturvallisuusriskin henkilölle itselleen ja muille !

2

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jääkiekkoilijat ovat vastuuta pakoilevia vellihousuja😁

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      42
      4712
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2554
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1015
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      944
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      118
      901
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      874
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      825
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      810
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      756
    Aihe