onko kenelläkään kokemusta jaksaako kaksitahtinen trimmeri pyörittää kolmioterää veden alla?
saattaisi olla kätevä kaislan leikkuussa, mikäli jaksaa pyöriä.
aiheuttaako suolavesi kulmavaihteelle ongelmia? vaihteen sisus on täynnä vaseliinia.
trimmerillä veden alta?
10
6758
Vastaukset
- SuloVilen
Tuli muutama vuosi sitten kokeiltua moista puuhaa kaislikkoon. Raivurina oli stihl 250 eli siis ammattiraivuri.Jaksoi kyllä pyöriä mutta koville otti. Homman jälkeen avoin vaihteen ja pesin ja putsasin kaikki paikat. Eikä tullut suolavedestä mitään ongelmia.
- mokkilainen
minkälaista terää käytit?
sirkkeliterän vastus on varmasti pienempi kuin kolmio/tähtiterässä. - tässä
mokkilainen kirjoitti:
minkälaista terää käytit?
sirkkeliterän vastus on varmasti pienempi kuin kolmio/tähtiterässä.Teränä oli semmoinen n. sentin hammastuksella oleva peltinen kapistus joka on tarkoitettu ruohon ja ohuen pajun sun muun risun laikkaamiseen. Kyllä tällä kaisla katkesi vaan hetihän se kasvaa uudestaan. Vaatii vuosien työn. Suosittelen kemiallista torjuntaa. Elokuun puolessa välissä rounduppia reilusti, niin kukaan ei huomaa mitään kun kaislat muutenkin ruskistuvat. Ensi kesänä sinulla ei sitten ole yhtään kortta pystyssä.
tässä kirjoitti:
Teränä oli semmoinen n. sentin hammastuksella oleva peltinen kapistus joka on tarkoitettu ruohon ja ohuen pajun sun muun risun laikkaamiseen. Kyllä tällä kaisla katkesi vaan hetihän se kasvaa uudestaan. Vaatii vuosien työn. Suosittelen kemiallista torjuntaa. Elokuun puolessa välissä rounduppia reilusti, niin kukaan ei huomaa mitään kun kaislat muutenkin ruskistuvat. Ensi kesänä sinulla ei sitten ole yhtään kortta pystyssä.
Ikävää, että puutarhapalstalla suositellaan käytettäväksi luvattomia ja vesieliöille vahingollisia keinoja tyyliin "ei kukaan kuitenkaan huomaa".
- Miesss
mokkilainen kirjoitti:
minkälaista terää käytit?
sirkkeliterän vastus on varmasti pienempi kuin kolmio/tähtiterässä.Pitkävartisella viikatteella saa pienemmän alueen puhtaaksi. Vyötäröä myöten voi kahlata, ja syvemmältä veneellä. Parempi kun toinen soutaa.
Niitetään mahdollisimman syvältä, jolloin kasvin kestää kauemman kasvaa pintaan. Kyllä ne sittenkin kasvavat, mutta ovatpahan hetken pois silmistä. Kun pari kolme kertaa kesässä niittää, alkaa parin vuoden kuluttua kasvu hiipumaan!
Kannattaa valita päiväksi sellainen, kun tuulee rantaa kohti. silloin tuuli tuo kaislat rantaan ja ne on helppo siitä nostaa ylös hangolla, jos jollain sellainen ylellisyys vielä on käytössä. Talikko, mieluummin kunnollinen pyöreäpiikkinen, kelpaa myös.
Kasvit voi sitten laittaa vaikka kivenkoloon kompostoitumaan. - Saaristontuhooja
saaristolainen kirjoitti:
Ikävää, että puutarhapalstalla suositellaan käytettäväksi luvattomia ja vesieliöille vahingollisia keinoja tyyliin "ei kukaan kuitenkaan huomaa".
Kaislankasvu ja yleensäkin rehevöityminen on saaristolaisten kalankasvattajien syytä pääasiassa.
Saisivat tulla itse korvaamaan aiheuttamansa ympäristötuhot. Saaristontuhooja kirjoitti:
Kaislankasvu ja yleensäkin rehevöityminen on saaristolaisten kalankasvattajien syytä pääasiassa.
Saisivat tulla itse korvaamaan aiheuttamansa ympäristötuhot.Helsinkiläisen, kaislikoita myrkyttävän mökkiläisen vinkkelistä voi kalankasvatus tuntua suureltakin ympäristöuhalta. Kannattaa kuitenkin tutustua tosiasioihin. Esim. vuonna 2003 kalankasvatus tuotti 1,9 % Suomen vesiin kohdistuneista fosforipäästöistä ja 0,8 % typpipäästöistä. Kannattaa katsoa näitä kuvia, ei tuo vaaleankeltainen sektori kovin pahalta näytä verrattuna esim. vihreään tai sinivihreään...
http://www.ymparisto.fi/download.asp?contentid=4818&lan=fi
http://www.ymparisto.fi/download.asp?contentid=4821&lan=fi- Anonyymi
saaristolainen kirjoitti:
Ikävää, että puutarhapalstalla suositellaan käytettäväksi luvattomia ja vesieliöille vahingollisia keinoja tyyliin "ei kukaan kuitenkaan huomaa".
Jep. Törkeää
- Anonyymi
saaristolainen kirjoitti:
Ikävää, että puutarhapalstalla suositellaan käytettäväksi luvattomia ja vesieliöille vahingollisia keinoja tyyliin "ei kukaan kuitenkaan huomaa".
Täysin samaa mieltä ei saa tuhota luontos!!
- Anonyymi
Saunanpesän tuhkat kun ripottelee kaislikkoon säännöllisesti, niin kasvu vähenee ja muutaman vuoden jälkeen loppuu kasvu kokonaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3345309Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212686Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141571
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181533seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241454Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413