Rikkaat ei suostu maksamaan veroa

Anonyymi-ap

Rikkaat ei suosut maksaman veroja

Rikkaat on opetettu etteimsumeennkannata maksaa veroja

🛑🛑🛑🛑🛑
Antakaa minullekin iso veroale, haluan "osallistua valtiontalouden tasapainottamiseen"

Yksi Orpon perustelu isotuloisten isolle verotuksen alennukselle on:
"Suurituloiset osallistetaan julkisen talouden tasapainottamiseen."

Minäkin ottaisin mielellään suuren veroalennuksen, että saisin osallistua
"julkisen talouden tasapainottamiseen".


Äänestän jatkossa aina SDP

15

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viking Line uhkaa siirtää laivansa Ruotsiin
      Viking Line on suurimman yritystukipotin saaja Suomessa. Se uhkaa siirtää laivansa Ruotsin lipun alle, jos tukia leikataan.

      • Anonyymi

        Hei hei.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hei hei.

        Voiko sitä lähtöä mitenkään nopeuttaa potkia lisää vauhtia


    • Anonyymi

      Opettele luules prosentit ja mitä ne tarkoittaa, niin ei tarvi tehdä itsestäsi pelleä julkisesti noilla itkuillasi.

    • Anonyymi

      Suomessa vaan palkansaan pitää maksaa verot pennileen

      Työtön

    • Anonyymi

      On se kumma kun Valtion budjetti ei saa kasvaa kymmeniä prosentteja vuodessa.

      Mikä oli demareiden ensimmäinen ehdotus.

      Perutaan veronkorotukset. Tietysti.

      Niinpä niin, jatketaan paisuneen julkisen talouden ylläpitämistä. Ja tietysti veroja nostamalla ja tietysti rikkailta.

      Miten meihin Suomen kansaan uppoaa tuo velan ja verojen valhe vuodesta toiseen?

    • Tuo esiin kopio tuosta Orpon lausumaksesi väittämästä ja kokonaisuutena kaikkien siihen liittyvien yksityiskohtien kanssa ja myös mistä olet sen kopioinut ja minkä päivän julkaisusta on kyse!

      Mikä on sinun rikkaasi eli mitä vaadit jotta joku olisi rikas mielestäsi?

      Meillä on pääomapulaa joten pääomia on kasvatettava ja siinä on suurien tulojen verotus avainasemassa. Jos olet pieni tuloinen niin vaikkapa 10% nousu nettotuloosi en lisää pääomaa koska helposti sen tuhlaat. Jos olet suurituloinen niin jo nykyiset tulot yleensä riittävät jokapäiväiseen elämään ja ylimääräinen jää säästöön, siitä kertyy pääomaa ota sitten sijoitetaan rahastoihin tai yrityksiin noin esimeriksi. Siinä pääoma kasvaa kuten yritysten mahdollisuudet kehittää toimintaansa ja vaikka perustaa uutta yrittäjyyttä jota me todella tarvitsemme. Rahoituslaitoksillakaan ei ole riittävästi pääomia jotta ne kykenisivät valtion velkakirjat ostamaan ja siksi niidenkin tuotto valuu ulkomaille mikä on suuri häpeä!

      Et sitten liene yhtään ajatellut vaan vain riutunut kateuden taudissa!

      • Jos jollain voi havaita puutteita ajattelussa ja loogisuudessa, niin sinulla. Se on nähty valitettavan monta kertaa, toistuvasti.

        Suurien tulojen verotus on täsyin merkityksetöntä pääomien keräämisen kannalta. Siinä on kyse sijoittamisen kannalta mitättömistä rahamääristä. Tarvittavan kotimaisen pääoman määrä ei kasva merkittävästi, vaikka progressiota pudotettaisiin 10 prosenttia. Sitäpaitsi Orpon logiikallahan korkean progression vaihtoehto ei ole sijoittaminen vaan vapaa-ajan maksimointi. Orpohan väitti, että lääkärit voitaisiin houkutella tekemään viisipäiväistä työviikkoa vähentämällä progressiota. Lääkärit ovat siis jo siirtymässä nelipäiväiseen työviikkoon, jota muuten Marinkin on ehdottanut yleisenä tavoitteena.

        Uutta yrittäjyyttä voidaan perustaa investoimalla ja tekemällä toimenpiteitä sen edistämiseksi. Nyt olisi esim. kannattanut lopettaa listaamattomien yritysten osinkojen veronhuojennukset, koska sitä on pidetty tulppana investoinneille. Taloustukijat ovat tässä lähes yksimielisiä ja Purran johtama VM on ehdottanut sitä jo pitkään - tuloksetta.

        "Pörssiin listaamattomien yhtiöiden huojennetusta osinkoverotuksesta voitaisiin luopua. Nykyinen huojennus heikentää todennäköisesti talouskasvua ja kannustaa pitämään varoja tuottamattomina yrityksessä.

        – Jos tämän tämän vääristymän poistaa, se myös kiristää listaamattomien yritysten osinkoverotusta ja tuo sitä kautta lisää verotuloja, Eerola toteaa.

        Myös valtiovarainministeriö on suositellut useasti listaamattomien yhtiöiden osinkoverotuksen kiristymistä." (lähde: YLE, haastetellut asiantuntijat taloustieteen professori Mika Malinranta Laboresta ja Essi Eerola Suomen Pankista.)


    • Anonyymi

      Suomi on oman harjoitetun lapsellisen seurailu politiikan uhri..
      Likinäköisellä talous- ja ulkopolitiikalla Suomen talous on itse viety vakaviin yli-velka ongelmiin... kaikki itsenäisyys on kadonnut !!
      Suomi toimii eu nato alisteisena globalisti velkojien ohjauksessa..

      Lännen yli velka alueet eu us, haluavat kriisiä, se elvyttää yli-velka talouksia.
      Mutta ukraina vietnam, talous ristiretki idän luonnonvaroihin, näyttää tulevan jo liian kalliiksi !! Globalistit ovat ongelmissa, lebensraumia ei tullut !!
      - tässä myös selvisi käytännössä, ettei ranskalla, englannilla, saksalla, alankomailla, italialla, espanjalla, virolla,, ruotsilla, norjalla,,,yms.. tyhjänpuhuja mailla ei vaan ole rahoja, eikä armeijoita mennä sotimaan
      -- mutta pelkkää vastuutonta vihapuhetta, poliittista puhetta ja sodan lietsontaa riittää...
      - eu nato on sotimalla laajentanut tuhoa, - ylimielisesti, -" etänä",,
      tukien ja konsultoiden, ylimielistä eu nato gb itään etenemis siirtomaasotaa
      ja on sotaa lietsoen, tukien tuhonnut ukrainan !!
      - ja nämä maat juuri ovat lietsoneet sen massa tuhonnan kiihoittamalla ukraina natseja tuhoamaan oman maansa !!

    • Anonyymi

      Aloituksen perustelu isotuloisten veroalelle oli yksi huvittavimmista
      hallituksen huijauksista.

    • Anonyymi

      Ostovoiman vienti kansalatntaas on hienoin suoritus jotta saadaan syvää lamaa
      Kaikkialle

      Vain kokoomus osa sen

    • Anonyymi

      Jo riittää veronmaksajien rahojen LAPIOIMINEN

      "Suomalaiset veronmaksajat ovat lapioineet Viking Linelle yritystukea yhteensä 116,9 miljoonaa euroa vuosina 2020–2025. Tällä summalla ahvenanmaalaisvarustamo on Suomen suurin yritystukien saaja.

      Viikkarin vanavedessä tulevat metsäjätti UPM (109,6 milj. euroa), Italiaan myyty varustamo Finnlines (79,5 milj. euroa) ja virolaisvarustamo Tallink Silja (65,9 milj. euroa)."
      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b58bf7cd-bcae-4263-b61e-f514415c4b8f

    • Anonyymi

      Isotuloiset siivestävät kanssa.

    • Anonyymi

      Isotuloiset siivestävät kansaa. Tosi rikkaat ei tarvitse Lapasen kokoomusta
      mihinkään.

    • Anonyymi
      UUSI

      Kaikki maksavat veroja, mutta vain rikkaat hyötyvät niistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      119
      2522
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      35
      1741
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      22
      1592
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1478
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1273
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      348
      1184
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      68
      1116
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1035
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      895
    10. 122
      861
    Aihe