mitsu galant gsi-89.....

joo..savuttaa harmaataa kun käynnistää.
kun lämpenee kaikki ok?
ventiilinvarrenkumit sököt ilmeisesti?
toimiii muuten loistavasti.
asiantuntijat arviot..voiko vaihtaa itse vai mitä maksaa korjaamolla:(
mittarissa 360t täyd. koneremontti tehty 280t. kohdalla.t. anzzi
5612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

80tkm sitten tehty täydellinen konereppa? Ja nyt venavarrenkumit paskana?

Kyllä nyt oot iskeny näppis paskaan...

Äänestä

Eikös harmaa savu ole yleensä merkki siitä, että jäähdytysnestettä pääsee sylintereihin.
Onko auto bensa vai diesel?
Jos diesel niin kansi varmasti halki.
Jos bensa niin viekö paljon öljyä? Tosin mikäli venttiilinvarrenkumit on sököt niin sinistä savua kyllä tulee myös lämpimänä.
Onhan siinä hommaa, jos ne kumit vaihtaa ihte. Korjaamossa hinta riippuu ihan siitä mikä niillä on tuntiveloitus. Ihte kumit ei montaa euroa maksa.

Äänestä
  • eipä taida olla...harmaata savua tulee kun öljyä pääsee palotilaan...tosin voi näkyä myös sinharmaana..mutta kun kone läpenee niin myäs kumit notkistuu ja tivistää silloin paremmin..

    Äänestä

varma että on koneremppa tehty? Epäilen kyllä isosti! Itsellä saman vuosimallin galant ja reilu 400tkm mittarissa, mutta ei savuta eikä muuta. Uudesta asti mulla ollu ja takuuvarmasti voin sanoa että konetta ei oo aukastu ikinä!!

Äänestä
  • Ihan sama oire itellä...ja öljyä menee se o,5l per tonni. Käynnistyksessä hirvee pöllähdys.......saa myös aina ison ryypyn ku "pöllähtää", mut kyl se varmaan ne kumit on.............

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anzzi kirjoitti:

joo..savuttaa harmaataa kun käynnistää.
kun lämpenee kaikki ok?
ventiilinvarrenkumit sököt ilmeisesti?
toimiii muuten loistavasti.
asiantuntijat arviot..voiko vaihtaa itse vai mitä maksaa korjaamolla:(
mittarissa 360t täyd. koneremontti tehty 280t. kohdalla.t. anzzi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu