Aina yksinäinen, vaikka en ole yksin.

Anonyymi-ap

Olen syntynyt varmaan vääränä aikana, vääränä henkilönä tähän maailmaan. Jo lapsena koin itseni ulkopuoliseksi, en saanut luotua kaveruus- ja ystävyyssuhteita, en osannut olla oma itseni ja luonteva. Yhteys vanhempiinikin oli pintapuolinen, ei aito rakkaus-kiintymyssuhde. Aikuisena mukaan nousi vahvasti alkoholi ja humala. Ihmissuhteet olivat seksisuhteita ja lyhytaikaisia. Myöhemmin koetin raitistua ja olen saanutkin olla suurelta osin selvinpäin ja parisuhdekin on, pitkä. Silti koen olevani vääränlainen huono puoliso, ja yhtään kaveria tai ystävää ei ole. Toinen vanhemmistani on kuollut, toinen muistisairas. Nyt alkaa lähestyä jo eläkeikä. Työelämäkin on ollut sattumaa ja sanelua, mitään syvää mielenkiintoa nykyiseen työalaan ei ole, se on palkkatyötä vain. Työkavereihin en osaa olla rennolla asenteella, ja pomoja jännitän edelleen. Terveys ja kunto alkavat väkisin rapistumaan vaikka koetan kuntoilla. Kun katsoo kuvaansa peilistä, huomaa miten sitä onkaan vanhentunut. Nyt sitten jo miettii eletyn elämän saldoa ja totean että surkeasti on tullut elettyä ja kaikki valunut hukkaan. Takaisin ei nuoruutta ja komeutta saa enää, eikä muutakaan sieltä. Nykyinen aikakausi on muutenkin ahdistava ja outo, ja kanssaihmiset tuntuvat aiempaa töykeämmiltä. Tuntuu että ei enää haluttaisi elää kovin kauaa, kun luontokin tuhoutuu, ainoita henkireikiä enää.

6

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokaisella tai useilla on tarve tulla hyväksytyksi ja rakastetuksi. Luen rivien väliästä että et ole tullut kuulluksi ja nähdyksi kotona. Lapsuudessa koetut asiat seuraavat ihmistä läpi elämän niin ne positiiviset kui negatiivisetkia asiat. Sanot kokevasi olevasi vääränlainen puoliso. Onko taustalla pelko hylätyksi tulemisesta ja siitä ettei kukaan voi rakastaa sinua,koska et saanut rakkautta vanhemmiltasi? Silloin kun ihminen voi huonosti niin sitä löytää vaan negativisuutta kaikesta.

      Nuoruutta ei voi saada takasin,mutta voi miettiä mitä voi tehdä jotta voisi paremmin. Koskaan ei ole liian myöhäistä hakea apua. Se ensimmäinen kerta voi aukaista silmät ja lukot kehossa. Itsekin luulin että elämä ei voi muuttua keski-ikäisenä. Omalla kohdalla voin sanoa sen olevan mahdollista.

      Tsemppiä.

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne. Vertaistuki voi olla hyvä voimavara, mutta joskus voi olla tarpeen keskustella myös ammattilaisen kanssa. Keskustelu vertaisen tai ammattilaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia.

      Ohessa tiedoksi matalan kynnyksen auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä:

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma ja to klo 15–21 sekä ti ja ke klo 15–19 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on lisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Ryhmiin osallistuminen voi myös lievittää yksinäisyyttä.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.


      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Yksin synnyit tänne, yksin lähtevä oot. Liekö Eino Leinon riimitystä. On lohdullista, että aikakello tikittää minunkin kohdallani.
      Olen tehnyt helpommaksi poistumiseni. Maksan tutulle kaverille, että vie uurnani sovittuna aikana seurakunnan hautausmaa suntiolle.
      Hän myös peittää uurnakoloni, etteivät myyrät siihen putoa. Noituisivat, että olipas huolimaton hauturi.
      Maksan seurakunnalle, että vievät jonkin kukan kiveni eteen.
      . vanahamies.

    • Anonyymi

      Kuulostat aivan tavalliselta suomalaiselta. Itse asiassa kaikkialla maailmassa juuri tuollaiset tuntemukset ja ajatukset ovat hyvin yleisiä.

      Kuuntele Eckhart Tolle:a hän puhuu tuollaisista asioista usein tosi hauskasti niin että naurattaa.

    • Anonyymi

      Itseäni harmittaa kun henkireikänä on myös ollut mopoiästä asti luonto ja luonnossa liikkuminen. Rakastamani hienot metsäalueet jotka olivat hyvin vaihtelevia ja mielenkiintoisia, on vuosien kuluessa kaivettu soramontuiksi. Nyt on jo enimmäkseen monien kilometrien mittaisia soramonttuja vain. Välissä kivenheiton pituisia metsäkaistaleita, jotka nekin on ynyt lähes kaikki kaadettu. Pitäisi kai muuttaa jonnekin, mutta en ole löytänyt sopivaa taloa vaikka olen pari vuotta katsellut.

    • Anonyymi

      Oon köyhä laulaja mä vaan...syksykin lähenee. Joulua en ole vuosiin viettänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      444
      3029
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2255
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      132
      2083
    4. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1335
    5. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      208
      1324
    6. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1253
    7. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1218
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      8
      1056
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      56
      1031
    10. Ootko miettiny koskaan

      Et oot jonkun mielestä ihanista ihanin ❤️
      Ikävä
      37
      785
    Aihe