Temu on hyvä verkkokauppa, Suomi haluaa vaan mustamaalata TEMUA

Anonyymi-ap

Onko tuo outoa, että sähkölaitteet syttyvät palamaan. TOLLO on ihminen joka jättää sähkölaitteet lataamaan ja, lähtee kokonaan pois kämpästä . MINÄ OSTIN MERKKIKAUPASTA Suomesta merkkisilitysraudan. Ryhdyin silittämään sillä ensimmäistä vaatekappaletta ja kuinkas kävikään. SAVU PÖLÄHTI JA KOKO SILITYS RAUTAOSA (joka silittää vaatteen) yhtäkkiä suli kokonaan ryppyiseksi paakuksi, EI OLLUT TEMUN TUOTE. Samoin kävi kalliille tukankuivaajalle , merkkiliikkeestä Suomesta ostettuna. Tämä joka kertoi Temusta ostetun akkupölyimurin syttyneen tuleen , ei taida olla kovin valveutunut tietämään, että suomalaiset kaupat ja kauppaketjut tilaavat tavaransa suureksi osaksi TEMULTA ja CHEINILTÄ. NÄHNYT OLEN , joten turha väittää vastaan. TÄMÄN PÖLYIMURIN KERTOJEN MUKAAN sähkövehkeistä ja tulipalon aiheuttajjaksi, niin tuli mieleen, että onko TESLAT JA MUUT SÄHKÖAUTOT OSTETTU Temulta, kun niitä niin usein syttyy palamaan?!! TOTUUSHAN ON, että ostit sähkövehkeitä mistä tahansa, niin syystä tai toisesta joku yksilö liikaa kuumentuessaan voi sytyttää palon, ja jos ollaan niin tyhmiä että jätetään yksin vehje ja lähdetään hummaamaan. AIVAN oikein ettei Vakuutusyhtiö ole maksanut korvausta tälle tunarille. On joka mutkassa kerrottu ettei saa jättää yksin sähkölaitteita piuhojen päähän latautumaan tai päälle. Jospa oppii yhdestä kerrasta. Miten sitten suu pannaan, kun ostetaan Temun tavaroita suomalaisista kaupoista ja niissä sattuu jotakin ongelmaa, kukaan ei puhu mitään. Ei tarvitsekaan. Nämä mustamaalaamiskampanjat on suomalaisten kauppiaitten väsäämää törkimystä, etteivät ihmiset tilaisi Temulta suoraan tavaroita, kun ne ovat melkein ilmaisia ja kaupat Suomessa perivät 30-100kertaisen hinnan tavarasta riippuen, jotka ovat tilattu Yemulta myytiin. Epäillysti rahasta joku ryhtyy mollaamaan. HÄVETKÄÄ. Minä olen tilannut kaikkea Temusta, eikä yhtään huonoa tai viallista ole tullut eikä yhtään tuleen syttyvää sähkölaitetta. Laatu on ollut aivan hyvä , Suomen kaupat myyvät samoja tavaroita ja ihmiset lienee tyytyväisiä. Jatkakaa vaan Temusta ostamista. Kaikkihan kauppoihin tulee Kiinasta . Moniin kauppoihin vaatteita myös Intiasta. Eihän Suomessa valmisteta enää juuri mitään. Niin että tällaista.

13

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se, ettet osaa käyttää silitysrautaa ei tee Temusta hyvää kauppaa.

      Suurin osa valikoimastahan on tarpeetonta krääsää mitä kenenkään ei pitäisi ostaa mistään kaupasta. Lisäksi käyttökelvottomia työkaluja, vaatteita joita ei voi ostaa kun koosta ei ole tietoa

    • Anonyymi

      Laitappa todisteita pöytään. Haluasin esimerkiksi nähdä kuvan tuosta sulaneesta silitysraudan metalliosasta. Varmaankin moisesta spektaakkelista kuvat otit, etkö?

      Haluaisitko kommentoida jotain esimerkiksi näiden uutisten väittämiin:
      https://www.bbc.com/news/technology-68210675
      https://www.theguardian.com/australia-news/2024/oct/14/battery-operated-items-from-temu-tested-by-choice-fail-australian-safety-standards
      https://www.dw.com/en/eu-temu-violated-laws-with-illegal-products/a-73437642

      Haluaisitko keskustella niistä sähköautopaloista... https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/ee24bc26-8e22-4c4d-8051-a8a02fd65101

    • Anonyymi

      Kiinan/Temun tuotteista kannattaa pysyä kaukana.

      Temu-härveli tuhosi asunnon
      https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/d92d54e8-e984-452f-9be2-ebb3fe73644b

      Temun tuotteista tehdään hurjia löydöksiä – ”Vaikuttaa erittäin haitallisesti elimistöön”
      https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011060990.html

      Hengenvaarallisia tai terveydelle haitallisia tuotteita on joukossa. Virallisia reittejä tuodut tuotteet joutuvat läpäisemään erilaiset standardit, että saa tuoda EU:n alueelle. Suoraan Kiinasta tilattaessa ei ole mitään takuita siitä, mitä sieltä tulee.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        No niinpä. Parempi ostaa sama tuote halvalla Temusta kun suomalaisesta verkkokaupasta !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No niinpä. Parempi ostaa sama tuote halvalla Temusta kun suomalaisesta verkkokaupasta !

        Parempi jättää tuote ostamatta kuin ostaa paskaa


    • Anonyymi

      Kotimikro-lehti tilasi Temusta ja jostakin muusta kiinalaisesta verkkokaupasta noin 30 tuotetta ja tutki ne. Pari kolme oli ihan kelvollista, suurin osa heikkolaatuisia ja pian hajoavia ja muutama ei toiminut lainkaan.

      Yhtään sähköverkkoon kytkettävää laitetta lehti ei uskaltanut tilata ja kytkeä toimimaan Suomessa, ja kehotti muitakin välttämään tätä.

      Itse tilasin kerran Amazonista Kiinassa valmistetun verkkolaitteen rikki menneen Samsung-läppärini laitteen tilalle. Se toimi, mutta siihen kirjoitettu varoitus oli hupaisa: CAUTION! THIS DEVICE MAY NOT CAUSE HARMFUL INTERFERENCE.

      Eli: Varoitus! Tämä laite ei ehkä aiheuta haitallisia häiriöitä. 😁Eivät kiinalaisetkaan peruskoululaiset osaa englantia!

    • Anonyymi

      Ei kannata tilata Kiinasta mitään . Eikä ostaa täältäkään kiinalaista .

      • Anonyymi

        Vain ne kiinalaiset tuotteet, joissa on merkintä CE eli China Export, ovat turvallisia.


    • Anonyymi00010

      Ostin Temusta keväällä miniporan johon saa erinäisiä työstöpäitä poramiseen, hiomiseen, pienimuotoiseen sahaamiseen, kiillotukseen, jne. JANGKLIFE merkkinen jossa 3 pyörimisnopeutta.

      Hinta oli silloin kieman alle 11€ postikuluineen ja saapui kotiini luvatussa aikataulussa.

      Täysin saman olisin voinut ostaa Hobby Hallista hintaan 64,90€+ käsittely -ja postikulut.
      Hobby Hallin mainos oli sama kuin Temussakin!...

      Laite on toiminut moitteetta erinäisien töiden jälkeenkin ja materiaalina on ollut rosteri ja kivi. Kyseiseen laitteeseen olen joitain leikkauslaikkoja ostanut Dremell merkkisenä jolla hyvä maine työstäessä vaativaakin materiaalia.

      JANGKLITE soveltuu pienimuotoiseen tarkkaan työskentelyyn mukavasti kun itse laite on siro ja kevyt. Itsellä on 2 "suurempaa" vastaavaa laitetta järeämpään käyttöön.
      Näistä se suurin on verkkovirralla toimiva ja nämä 2 pienempää jotka erikokoisia keskenään toimivat akulla jolloin laitteen voi viedä helposti minne vain ja virtaa tuntuu riittävän siihen tarpeeseen mitä tekee. USB-lataus vaikka varapankista antaa käyttöaikaa mukavasti vaikka kahvitaukoa pitäessä.

      Laitteiden useimmat istukat on keskenään yhtensopivia ja jokaisessa laitteessa on ostaessa mukana useita erilaisia eriterille akselinhalkaisijan mukaan.
      Kaikissa on myös omat kotelonsa/ työkalupakki jossa laite ja tarvikkeet kätevästi tallessa.

      Verottaja on laskelmoinut että nyt on hyvä paikka tehdä tiliä eli ovat lisäämässä 3€ "Temuveroa" alle 150€ maksavalle tuotteelle.

      "Temuvero" on kirjaimellisesti vain rahastusta ei estä tai rajoita oikeasti sieltä tilaamista!

      • Anonyymi00011

        Tuo temuvero ei ole verottajan maksu vaan tulli sen maksun perii. EU on tehnyt kyseisen päätöksen.


      • Anonyymi00011 kirjoitti:

        Tuo temuvero ei ole verottajan maksu vaan tulli sen maksun perii. EU on tehnyt kyseisen päätöksen.

        Tulli kuuluu valtiovarainministeriön alaisuuteen kuten myös verohallinto. EUn tullipolitiikka on kaikille jäsenmaille sama ja nyt me saamme maksaa siitä hyvästä. Tottakai hennavirkkuset ja marikiviniemet ovat siellä muiden mukana mestaroineet.

        Tätä on luvassa – tuore uutinen:
        https://www.msn.com/fi-fi/talous/uutiset/temu-tulli-tulee-tämän-verran-maksat-pian-lisähintaa-paketista/ar-AA1Tr19M


    • Anonyymi00012

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 54
      713
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      41
      684
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      644
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe