Nyt pientä tsemppiä hallitus, Espanja vielä edellä työttömyydessä ! Pieni loppukiri vielä, niin ollaan ykkösiä.
Hyvin menee
11
192
Vastaukset
- Anonyymi
Keha-keskuksen mukaan työttömyys jatkaa Suomessa kasvuaan:
"Kuntien työllisyyspalveluissa oli kesäkuun lopussa yhteensä 330 800 työtöntä työnhakijaa. Se on
37 500 enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Edelliskuusta työttömien työnhakijoiden määrä nousi 23 400:lla. Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli 12,2 prosenttia eli 1,3 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuosi sitten. Tiedot ilmenevät ELY-keskusten kehittämis- ja hallintokeskuksen (KEHA-keskus) Työnvälitystilastosta."
Jokohan kohta Espanjakin saa työttömyytensa hoidettua Suomea paremmaksi? Silloin Suomessa olisi EU-maiden huonoin työllisyysaste, eli eniten työttömiä.
Tarttisko jotain tehdä suurtyöttömyyden poistamisessa, jotta ei oltaisi EU:n huonoimpia?
Puoliväliriihen verovähennykset marginaaliverosta ja yritysverosta eivät näytä potentiaalisesti vaikuttavan muutoin kuin että lisäävät työttömyyttä.- Anonyymi
Ei siihen kauan mene
- Anonyymi
Orpon hallitus leikkaa mm. koulutuksista, niin osaamatonta työvoimaa tulee lisää ja ostovoima heikkenee.
https://www.satakunnankansa.fi/lukijalta/art-2000011425601.html- Anonyymi
Harvoin se yliopisto-,opiskelija ottaa mig-hitsin kahvasta kiinni tai vaihtaa vaippaa vanhukselle.
Eli eri ihmiset tekevät duunarin työt kuin ne jotkaka opiskelevat eläkeikään saakka. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harvoin se yliopisto-,opiskelija ottaa mig-hitsin kahvasta kiinni tai vaihtaa vaippaa vanhukselle.
Eli eri ihmiset tekevät duunarin työt kuin ne jotkaka opiskelevat eläkeikään saakka.Hallitushan leikkasi kovalla kädellä amiksilta ja aikuiskoulutustuesta (mm. amikseen hakevat alanvaihtajat) sekä täydennyskoulutuksista, joten pätevää työvoimaa ei löydy riittävästi niin duunari- kuin asiantuntijatasollakaan.
- Anonyymi
Sosiaaliturvaan lisää uusia leikkauksia vastuuministeri Gran-Laaksonen on pyytänyt Kelalta.
Eikös ne "laarinpohjat jo kaavittu" vieläkö sinne jäi joku jyvänen?
Uusia toimeentulotukea tarvitsevia asiakkaita tuli edellisistä leikkauksista lisää 150 000. Kuinka monta tuhatta tulee lisää, jos sosiaaliturvaa vielä leikataan?- Anonyymi
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011426332.html
Lue linkistä lisää tietoa sosiaaliturvan mahdollisista lisäleikkauksista. - Anonyymi
Jos kerran tulee lisää tuen saajia, tukea ei voi jakaa niin paljoa yhdelle.
Eikös se ole itsestään selvää?
- Anonyymi
Eikö nuo saa aikaiseksi edes sähkön kapasiteetin lisäämistä ettei aina tyyntä ollessa rahastettaisi kuluttajaa , ongelmat senkun lisääntyvät ja herrat vain selittelevät , tuonne olisi saatava osaavaa porukkaa , nykyiset eivät tunnu osaavan mitään asioitaan hoitaa .
- Anonyymi
EI saanut Marininkaan hallitus rakennettua yhtään voimalaitosta, vaikka olivat olevinaan niin fiksuja. Sannakin olisi varmasti voinut kaivaa perustuksia ja työntää kottikärryjä.
- Anonyymi
Oma vika jos on valinnut pörssisähkön.
Puuttuisin mieluimmin sähkön siirton perusmaksujen hinnoitteluun kuin sähkön kuluttajahintaan.
Itselläni 52 €/kk vaikka sähkön kulutus olisi 0 Kwh/kk. Sähkölämmitteisessä ok-talossa kun pitää olla asianmukaiset sulakkeet.
3 kertaa enemmän on sähkönsiirtomakdu kuin kulutusmaksu, että repikää siitä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437407
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543693Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu473556- 623308
- 512994
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/522970Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod342799Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302474IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1931871- 471551