Orpo toivottaa datakeskukset tervetulleiksi Suomeen
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b23dd2b0-c01d-449c-bc06-0897d91cc010
Venäläinen teleoperaattori avasi Helsinkiin tietoliikennekeskuksen – Traficom: ”Emme ole saaneet ilmoitusta”
"Uusi tietoliikennekeskus nopeuttaa internetin toimintaa Venäjällä."
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/523aee9a-9e99-420a-b40c-55e2104d0155
Orpo toivotti datakeskukset tervetulleiksi Suomeen
7
156
Vastaukset
- Anonyymi
Seuraavaksi meille aletaan tuoda elektroniikka romua josta alamme poltella muovit pois, olemme vaihtaneet Intian ja vastaavien maitten roolit itsellemme.
- Anonyymi
Joko ne välittää tietoja RAJAN TAAKSe
- Anonyymi
Datakeskukset ovat aikamoisia tehosyöppöjä. Suomen sähköntuotanto kun on hyvinkin heittelehtivää, niin se kaatuu nopeasti kuluttajan niskaan nousseilla sähkölaskuilla.
Jos sieltä otetaan talteen kaukolämmöksi energiaa, niin se toki voisi vähän tasoittaa tilannetta. Nuo serveri huoneet ovat tunnetusti kuumia.
Se paljon tuollainen käytännössä työllistää, on minulle tuntematonta. Varsinaisia työntekijöitähän tuollainen paikka ei tarvitse juuri ollenkaan. Huolto, siivous ja vartiointi ovat ne päätehtävät.
Miten keskuksen data sitten liikkuu? Tässä voisi olla itse asiassa jopa potentiaalisesti Suomelle etua. Todennäköisestihän tuo data liikkuisi datakaapeleita pitkin, joita Venäjä on terrorisoinut. Voisi olla isompi kynnys Venäjällä jatkossa tehdä moista, koska suututtaisi Kiinan.
Tässä nyt minun ajatuksia asiasta. En ole tosin mikään ammattilainen näin suurista projekteista.
Mutta kylmä fakta on se, ettei suomen sähköverkko kestä tälläisiä projekteja ainakaan montaa kappaletta. Ymmärtääkseni Irlannissa nämä projektit olivat äärimmäisen haitallisia. Kyllä tätä pitäisi punnita äärimmäisen tarkkaan muuten kuin lobbareitten ja kokoomuksen tahoilta. Kokoomus kun on aikaisemminkin näyttänyt, ettei heillä ole mitään havaintoa mitä tekevät, ja sitten ryssitty asioita. - Anonyymi
Mites ministerit reagoivat tähän - ei mitenkäään?
- Anonyymi
Tottahan toki orpo KGB:een toivottaa tervetulleeks Suomeen.
Täällä ei vielä asia ole nii huonosti etteikö vielä huonommaksi saisi=orpon ultimaattinen tavote=Kommunistien valtaannousu.
Paluu menneisyyteen joss aviruhotellissa oli kgb vakoojilla oma kerros ja salakuvasivat/salaakuunteli asiakkaiden tekemiset et saisivat kiristysmateriaalia.
Suomessa on kymmeniä kgb agenttejaa edellee valtion viroissa, alkaen orpo/stub.
Tässä olis maareformin paikka.
porvari/kapitalisien maat takavarikoitava ja luovutettava köyhille Suomen alkuperäisväestölle! Ei matuille!- Anonyymi
Ei liene sattumaa että kok-Supo on ollut aktiivisesti venäjä-oligarkkeja auttelemassa ?
- Anonyymi
Kansalaiset saavat kunnian maksaa näiden data pömpeleiden sähkön, koska sähköyhtiöt nostavat tulevaisuudessa rajusti sähkön hintaa sekä siirtohintoja. Tyypillisistä kokoomusta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M847520Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2314942Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn844898HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen1114277Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584180Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu363675Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623272Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty712876Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj412020- 471735