Liike Nytin puheenjohtaja Harry ”Hjallis” Harkimo sanoo, että kokoomus on tuhonnut politiikallaan Suomen talouden.
Kaikki alkoi Harkimon mukaan vuonna 1987 Harri Holkerin (kok) hallituksesta. Vuosina 2011–2014 toimineen Jyrki Kataisen (kok) hallituksen Harkimo syyttää aloittaneen ”Suomen talouden lopullisen syksyn” ottaessaan 47 miljardia euroa velkaa.
– 38 vuoden aikana kokoomuksella on 30 vuotta ollut joko pääministerin tai valtiovarainministerin salkku, eli vastuuta on turha kierrellä, Harkimo sanoo tiedotteessa.
Sen paremmalta ei näytä Harkimon mukaan nykyisen, Petteri Orpon (kok), johtaman hallituksen toimet.
– Nyt voi jo sanoa, että Orpon hallitus tulee ottamaan historian suurimman velkapotin, Harkimo lausuu.
https://www.uutispeili.fi/index.php/2024/09/02/harkimo-toteaa-kokoomus-tuhonnut-suomen-taloutta-30-vuotta/
Näinä kaikkina vuosina on kokoomus ollut hallituksessa ja tuhonnut Suomea.
1987 – 1991 hallituksessa, pääministeri
1991 – 1995 hallituksessa, valtiovarainministeri
1995 – 1999 hallituksessa, valtiovarainministeri
1999 – 2003 hallituksessa, valtiovarainministeri
2003 – 2007 oppositiossa
2007 – 2011 hallituksessa, valtiovarainministeri
2011 – 2015 hallituksessa, pääministeri
2015 – 2019 hallituksessa, valtiovarainministeri
2019 – 2023 oppositiossa
2023 – 2027 hallituksessa, pääministeri
Vuoteen 1987 asti Suomi eli onnellista aikaa. Valtava lama alkoi juuri 1987.
Kokoomus on tuhonnut Harkimon mukaan politiikallaan Suomen talouden.
34
584
Vastaukset
- Anonyymi
- Kallis-Harkimo - on Vain PASKAN-Jauhaja - !
- - kun Ei Kokoomuksessa päässyt "Herra-Hissiin" - niin alkoi -HAUKUNTA-Aika-- Anonyymi
Miksi sinä köyhä pienituloinen vellinsyöjä puolustat Kokoomusta. Synnyitkin pienessä lutikkamökissä.
- Anonyymi
Totuus tekee kipeää . Eikö vaan ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi sinä köyhä pienituloinen vellinsyöjä puolustat Kokoomusta. Synnyitkin pienessä lutikkamökissä.
Oikestaa 40 vuotta.
Harry Harkimo on jäljillä.
Kekkonen tiesi tämän jo ennakolta ja ei sen takia päästänyt Kokoomusta hallituksiin.
Kiinnostaisi tietää mitä Kekkonen kirjoitti erokirjeessään Suomen herroista niin, että kirjettä ei ole voitu julkaista ja kirje saatettiin jopa tuhota. Niin tämän kirjeen lukenut kertoi sen ensimmäisen kirjeen tuhonneensa ja tehneensä uuden version jonka Kekkonen sitten allekirjoitti.
40 vuodessa Suomi nousi sodan jälkeen maailman kärkimaiden joukkoon kaikin puolin ja siitä ajasta suuren osan oli Kekkonen puikoissa.
Kun johto vaihtui 1980-luvulla, niin Suomi tuhottiin hyvin nopeasti ja nyt 40 vuotta myöhemmin Suomi on Euroopan takapajula ja siitä saadaan kiittää RKPtä, Kokoomusta ja SDPn johtoa. SDPn äänestäjiä ei kannata syyllistää, he eivät mitenkään voineet arvata mihin heidän ääniään käytetään.
Harry Harkimo on jäljillä, mikä on hyvä, koska hän saa kuulijakuntaa.
Minä olen kirjoittanut aiheesta ainakin 20 vuotta ja kertonut miten se tehtiin ja keidenkä hyväksi. Suomi tuhottiin tahallaan juuri kun se oli päässyt muiden Pohjoismaiden rinnalle hyvinvoinnissa. Puikoissa oli RKP ja suorittajina SDP ja KOK, niillä riitti äänestäjäkuntaa. Olen sitä mieltä.
Mutta nyt annan kertoa samat asiat miten se tehtiin, kertojina sellaiset tahot joita kuunnellaan, mina ei kuunnella, Harkimoa ja tulevia kertojia toivottavasti kuunnellaan, saadaan Suomi nousuun.
- Anonyymi
Päättäjissä pitäisi olla enemmän henkilöitä, joilla on omat asiat kunnossa ja jotka pystyvät puolueettomasti ajamaan valtion etua. Suurin osa kuitenkin on poliittisia pyrkyreitä, jotka tekevät päätöksiä oma ura edellä.
Hyvin näkee nytkin, että suurimmat velanottajat istuvat eu:ssa hyvillä palleilla loppuelämä turvattuna.- Anonyymi
Katainenkin kun sai vielä Fortuminkin myytyä Caruna Oy:lle niin sittenhän se olikin hyvä aika lähteä EU komissaariksi Brysseliin kampaviinereitä mutustelemaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katainenkin kun sai vielä Fortuminkin myytyä Caruna Oy:lle niin sittenhän se olikin hyvä aika lähteä EU komissaariksi Brysseliin kampaviinereitä mutustelemaan.
Ei ole Fortumia myyty Carunalle .
- Anonyymi
En ole Harkimon kannattaja enkä ihailija, mutta tässä asiassa hän on harvinaisen oikeassa. Kokoomus pysyvään oppositioon ja maan talous nousuun.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä kokoomus oppositioon. Ja eikös näissä leikkauksissa ja etujen jakamisessa ole rikottu perustuslakia. Petterin pitäis vähän opiskella lakia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen samaa mieltä kokoomus oppositioon. Ja eikös näissä leikkauksissa ja etujen jakamisessa ole rikottu perustuslakia. Petterin pitäis vähän opiskella lakia.
Pikkupetter tuo ek:n juoksupoika
- Anonyymi
Heh, heh. Harkimon katkeruus tiedetään.
Mies luuli itsestään liikoja, ja jäi ministeripesti saamatta. Kostaa sitä Kokoomukselle aina kun tilaisuus tulee.
Yhden miehen liike, ei kanna vastuuta mistään. On kuin Väyrynen, katkeroitunut, ja vihainen. Väyrysellä sentään oli politiikasta jotain näyttöjä. Harkimolla ei mitään. - Anonyymi
Tämän ”liikemiehen” puuhastelut ovat jääneet pelkäksi paskanjauhannaksi.
- Anonyymi
Mutta hän on ihan oikeassa.
- Anonyymi
Aito kokoomuspersu.
- Anonyymi
Vasemmistovätkylä hiljaa!
- Anonyymi
Oman edun tavoittelija joka kostaa, kun häntä ei "ymmärretty".
- Anonyymi
Katkerat ja persumaiset kommentit viittaavat tähän.
- Anonyymi
Purra kertoo, että he eivät ole onnistuneet viestinnässään ( lue valehtelussaan).
- Anonyymi
Onnistumisien lista on erittäin lyhyt.
- Anonyymi
Tee Purrasta ihan oma aloitus. Tämä aloitus käsittelee kokoomusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tee Purrasta ihan oma aloitus. Tämä aloitus käsittelee kokoomusta.
Såksikåsi rules
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onnistumisien lista on erittäin lyhyt.
Erittäin hyvin sanottu
- Anonyymi
Suomen turhimmat puolueen rahoittaja. Mutta kun rahaa ja vallanhimoa on niin, kaikkea se teettää.
Moni on mennyt puolueeseen mukaan itsekkäiden valtapyrkimysten vuoksi, mutta kääpiöksi se on tuomittu, ikuisesti.- Anonyymi
SDP✌
- Anonyymi
Raja auki 2026 ja itäinen Suomi välittömään nousuun. Pohjilta kun on vaikea vajota enää paljon alemmas..
- Anonyymi
Kokoomuksen sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen pyysi taannoin Kelalta ehdotuksia sosiaaliturvan leikkaamiseksi.
Kelan uusi pääjohtaja on kokoomuslainen Lasse Lehtonen.
Jännä sattuma. - Anonyymi
onneksi hjallis järjesti suomelle korona-pääministeriksi sanna marinin kiitos ettei käynyt kuin iiro viinasen pankkikriisissä
- Anonyymi
Ai Hjallis järjesti?
- Anonyymi
Lahtareiden ja eurostoliiton pingviinien luoma sotapsykoosi ja natokiima on tuhonnut suomen talouden ,ja työpaikat perheet🤫
- Anonyymi
Luettavaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011466745.html- Anonyymi
Vätkylät töihin ja tuet poikki!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vätkylät töihin ja tuet poikki!
Orpo on hävittänyt työpaikat. Ilomielin menisin.
Vähän samoja ajatuksia Harkimolla kuin omissa kommenteissani. Oikonomi on vain nimimerkki näillä hölmöillä möykkäpalstoilla. Harkimo on sentään kansanedustaja ja muutenkin tunnettu julkkis - kyllä hänen sanansa enemmän painaa.
Kovin pieni on Harkimon puolue Liike Nyt, mutta pitäisiköhän sittenkin äänestää sitä. Parempaakaan ei ole kun PS on sössinyt hommansa perin pohjin - enkä todellakaan tarkoita puolueen väitettyä "rasismia".- Anonyymi
Kyllähän Hjallis ihan asiata puhuu.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.813908Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j963275Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1172564Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201754Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1561722Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m761570Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä901523- 1041456
- 551123
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä591121