Koulujen syyslukukausi alkoi ja poliisilla on nyt entistä tiukempi linja ylinopeuksiin

Anonyymi-ap

"Sisä-Suomen poliisilaitoksen komisario Mikko Särkioja sanoo, että ylinopeuksien valvonnassa ollaan erityisen tarkkoja tänä vuonna koulujen ja päiväkotien läheisyydessä sekä suojateiden kohdalla."


"Poliisin ohjeistus ylinopeusvalvontaan on tiukentunut puolitoista kuukautta sitten.

Iltalehden tietojen mukaan kesäkuun alussa poliisikunnalle on laadittu ohje, jossa tehdään selväksi, ettei poliisi katso minkäänlaisia ylinopeuksia enää läpi sormien.

Asiakirjan nimi on ”Poliisihallituksen ohje nopeusvalvonnan seuraamuskynnyksestä”, joka on vanhan ohjeistuksen uusi versio, ja siihen on otettu mukaan toiminnallisia linjauksia.

Käytännössä kyse on siitä, että Suomen teillä ei ole enää mahdollista ajaa ilman seuraamuksia sellaista vähäistä ylinopeutta, joka ennen katsottiin kaikessa hiljaisuudessa sallituksi."

https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/85c6f311-55e4-4720-81e1-b1faec586593


Oikeaan suuntaan mennään.

3

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksi vaihtoehto olisi että lapset eivät juoksisi autojen alle.

      • Anonyymi

        Kuinka usein lapset juoksevat autosi alle?


      • Anonyymi

        Kaikilla tienkäyttäjillä, kuten ajoneuvon kuljettajilla on nykyisen tieliikennelain mukaan velvollisuus huomioida sääntöjen vastainen toiminta. Ei voi koskaan täysin sokeasti luottaa siihen, että toinen tienkäyttäjä noudattaa kaikissa tilanteissa liikennesääntöjä.

        4 §: "Tienkäyttäjän on ennakoitava toisten tienkäyttäjien toimintaa vaaran ja vahingon välttämiseksi ja sovitettava oma toimintansa sen mukaisesti sujuvan ja turvallisen liikenteen edistämiseksi."

        Lisäksi, niin lapsia pitää liikennesääntöjen, eli tieliikennelain mukaan aina varoa liikenteessä erityisen paljon, oli väistämisvelvollisuus sitten kummin päin tahansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      325
      7516
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      69
      5315
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4544
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4362
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      122
      4171
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3907
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3790
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3697
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3596
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      84
      3432
    Aihe