Kela taksit kaahaavat

Anonyymi-ap

Kaveri varsinais-suomesta yrittänyt saada invataksia, tullut tavallinen aina ja kuskit joka kerran ajaneet liian lujaa.. potilas ollut leikkauksessa jne..

2

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On pakko ajaa nopeasti, koska Kela ei maksa, jos ajaa hitaasti. Hidasajo vähennetään matkan hinnasta, joten aina pitää yrittää ajaa yli 50km/h koko matkan. Jos pysähtyy esim. Liikennevaloihin minuutiksi, niin seuraava minuutti pitäisi ajaa 100km/h, jotta Kela ei vähennä palkasta. Kela ei maksa myöskään odotusajasta, eikä sisältä hausta, joten kumpaakaan ei voi tehdä.

    • Anonyymi

      Kelataksi on verovaroilla maksettava palvelu. Invataksin saa, jos terveydenhuolto katsoo sen aiheelliseksi. Ei sosiaalipalveluja itse valita. Nopeudesta, matkareitista ja kaikesta mitä taksissa tapahtuu päättää kuljettaja. Taksin asiakas eli maksaja on Kela, ei kuljetettava. Kuljetettava on kuorma, joka noudattaa kuljettajan määräyksiä ja ohjeita tai kävelee.

      Jos sosiaalipalvelu ei miellytä, niin aina voi maksaa itse ja tilata vaikka ambulanssin tai sisustetun ja kalustetun rekan matkoilleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4118
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      57
      3803
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      52
      2344
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      44
      2151
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1925
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1829
    7. 99
      1616
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1593
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      48
      1572
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1453
    Aihe