Nyt on nähty poronomistajan ajattavan poronsa mönkijällä 5-tielle. Mikä siinä on ettei pysy omalla tontilla?
Porot ja tie
16
681
Vastaukset
- Anonyymi
Rupesivat tienaamaan🥵
- Anonyymi
Oon aikasemminki hoksinu että joku ajattaa pihalta päätielle porot, en tiiä onko poron omistaja mutta joku kumminki
- Anonyymi
Kujala sitä tekee....
- Anonyymi
Ottakaa panta ja korvat mukaan,jos alle jää
- Anonyymi
Tiet ei ole mitään porojen laidunpaikkoja, omistajat syytteeseen liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
- Anonyymi
Poron omistajat on samanlaisia ku porot yhtä viisaita
- Anonyymi
Pudasjärven palstalta kopioitu kysymys. Siellä ei ainakaan ole tullut mitään järkevää vastausta. Ainaista poromiesten räkytystä vain.
"Nyt on alkamassa vuoden synkin porokolariaika. Tiet suolataan, on pimeää ja märkää. Huono näkyvyys ja poroja kaikkein eniten tiellä. Valtaosa porokolareista ajetaan juuri tänä lyhyenä ajanjaksona erotusten ja kotitarhaan keräämisen välisenä aikana.
Nyt juuri on menossa poroerotukset ja porokarja käytetään aitauksissa.
KYSYMYS: Miksi porot päästetään vielä vapaaksi juuri tähän pahimpaan aikaan kun ne nyt juuri kerätään aitoihin erotusta varten? Parin kuudauden sisällä ne kerätään jokatapauksessa taas kotitarhoihin talveksi. Jotenkin tuntuu, että väitteeltänne on pohja pois kun sanotte, että kolariporo on kulu myös poron omistajalle. Miksi ette kuskaa porojanne kotitarhaan erotusaidasta? Asiallisia vastauksia kaipailisin, eikä niitä iän ikuisia järjettömiä ”muuta pois” höpötyksiä. Mielestäni ihan oikea ja asiallinen kysymys, joka kaipaisi asiallisen vastauksen."- Anonyymi
Kannattaa käydä katsomassa Pudasjärven palstalla ketju ”Asiallista keskustelua”. Siellä näkee mikä on poromiesten suhtautuminen porojen aiheuttamiin ongelmiin ja niistä kärsiviin ihmisiin.
- Anonyymi
Erittäin aiheellinen ja hyvä toteamus. Poromiehet tekee kaksinkertaisen työn joista toinen on täysin turha.
- Anonyymi
Koska poronlihan myynnillä ei tienaa enää niin paremmin saa rahat petokorvauksina tai juurikin noista kolareista. Eihän kukaan enää tosissaan usko, että poroja kasvatetaan teuraaksi ja lihanmyyntiin?
- Anonyymi
Tämä taitaa olla perimmäinen syy. Sen kun vielä saisi lainsäätäjät ymmärtämään.
- Anonyymi
Kyllä ne joskus porot loppuu kun pedot hoitaa hommat kotiin
- Anonyymi
Kyllä kai täällä suurimman osan poroista on tappaneet pedot, paljon varmaan jäänyt myös auton alle ja joku ampunut muutaman impparilla. Tarviiko nuita sitten enää tielle ajattaa.
- Anonyymi
Poron korvaus auton alle jääneenä on tuplasti parempi kuin teurastettuna ja sitä kautta myytynä.
- Anonyymi
Saavat toista tonnia jos auton alle jää vasa hyvää bisnestä
- Anonyymi
"Poronomistaja ilmoitti pedon tappaneen 13 poroa Lapissa – tutkitaan törkeän petoksen yrityksenä"
https://www.ts.fi/uutiset/6812777
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait223027- 392617
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381483- 841350
- 631251
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40999Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.125903- 32806
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi28656Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59621