Pitäjänuutiset 20 vuotta sitten.
Haastajia riittää liikennevaloissa
Harva automerkki jos mikään herättää samanlaisia tunteita kuin Ferrari. Auton nimi tuo väistämättä mieleen ainakin punaisen värin ja formula 1:set.
Mäntyharjulaisella Anssi Viskarilla on allaan jo neljäs Ferrari. Hän ei itse osaa selittää, mikä italialaisessa autolegendassa oikein kiehtoo.
– Jokin siinä vaan on, joku oma juttu. Eihän tämäkään autona välttämättä ole jotain muuta kummempi, hän viittaa nykyiseen menopeliinsä, vuoden 1986 vuosimallin Ferrari Testarossaan.
Vaikka ikää autolla on liki 20 vuotta, ei sen suorituskyvyssä ole mitään hävettävää. 4,9-litraisesta, 12-sylinterisestä boxermoottorista löytyy 390 hevosvoimaa, jotka kiidättävät auton parhaimmillaan 290 kilometrin tuntinopeuteen.
Nollasta sataan tehdas ilmoittaa Testarossan kiihtyvän 5,4 sekunnissa.
Viskari on kokeillut Ferrarinsa kulkua Saksan nopeusrajoituksista vapailla moottoriteillä ja suljetuilla radoilla Suomessa. Muutaman kerran auton vauhti on tosin päässyt yllättämään myös kotoisilla maanteillä.
Ohita mainos
– No, kaksi kertaa on kortti lähtenyt ylinopeuden takia. Molemmilla kerroilla ohitustilanteessa, korostaa Viskari.
Normaalisti hän sanoo ajelevansa rajoitusten puitteissa, mikä taas tuo omat hankaluutensa.
– Aika monella tuntuu olevan tarve päästä ohi, Viskari hymähtää. Kateellisia kun riittää.
– Paras tapa suhtautua näihin liikennevaloissa rinnalle tuleviin haastajiin on lähteä liikkeelle mahdollisimman rauhallisesti.
Pitäjänuutiset 20 vuotta sitten, tällaista tapahtui
12
385
Vastaukset
- Anonyymi
Hienoa että täälläkin voi aina silloin tällöin nähdä ja varsinkin kuulla upeita autoja, joiden moottorista lähtee miehekästä ääntä!!!
- Anonyymi
Samanlainen upea meno on jatkunut pitkään, moneskohan Ferrari nyt alla? Hienoa että taso ei ole vain pysynyt, vaan se on jopa parantunut, kuin hyvä viini vanhetessaan! Upeaa menoa ja näkee, että kansainvälisesti tunnetusta elokuvien pääosanäyttelijästä kyseessä!
- Anonyymi
Olihan tuo auto lehden kuvassa näyttävän näköinen, mutta komea oli kuskikin. Ei sitten mikään ihme, että naiset tykkäävät hakeutua taiteilijoiden seuraan.
- Anonyymi
Mikä parasta kuski ei ole vanhentunut tuosta kuvasta päivääkään, erittäin timmissä ja nuorekkaassa kunnossa edelleen! Perinyt erinomaiset geenit!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä parasta kuski ei ole vanhentunut tuosta kuvasta päivääkään, erittäin timmissä ja nuorekkaassa kunnossa edelleen! Perinyt erinomaiset geenit!
minäkin perin alkoholisti-isältä samat geenit viinaan se kuoli
- Anonyymi
Me Mikkelin naiset pidetään kovasti tuosta sulavasti liikkuvasta miehekkäästä miehestä. Todellinen herrasmies, joka tietää mistä naiset tykkää. Hän osaa kesyttää tulen ja naiset ihanasti.
- Anonyymi
Mutta missä on Mäntyharjun komein kun ei oo näkyny? 😪
- Anonyymi
Täällä se on minun kainalossa 🥰
Nim: Tonttutyttö 🤗
- Anonyymi
Joku on säilynyt ennallaan, vaikka jo 20 v. kulunut ” Kateellisia kun riittää.”
Niitä totta vie piisaa edelleenkin.- Anonyymi
Savolaisten helmasynti tuo kateellisuus.
Ei se haittaa mitään, jos itsellä menee huonosti, kunhan vaan naapurilla menee huonommin.
- Anonyymi
Näin luin, lehdestä.
Tuskin kenellekään on yllätys, että miellyttävä ulkonäkö auttaa intiimeihin suhteisiin vastakkaisen sukupuolen edustajien kanssa. Vaikka parisuhdetoiveissa miehet painottavat enemmän ulkonäköä, se on myös naisille tärkeä kriteeri. - Anonyymi
lotikas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk547772Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207384Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1736931Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta536762Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.425771Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k765730Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015476Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m243185- 50886
- 59875