Ylipainovero saatava voimaan.

2104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ylipainon muodikasta ja hyvin suosittua , , joten taitaa olla mahdoton tehtävä.

Suurin osa ihmisistä näyttää kuitenkin viihtyvän ylipainoisena.

Äänestä

Ylipainoa voisi aivan mainiosti verottaa.
Helpointa on tehdä se verottamalla sokeria, suolaa ja rasvaa. Suola ei ihan suoraan ole lihottava asia, mutta se lisää merkittävästi lihottavien aineiden riskejä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miljardien säästöt siitä, nyt on miljardien menot ihmisten ylipainosta:

https://www.sttinfo.fi/tiedote/71233479/lihavuudesta-yli-25-miljardin-lisakustannukset-yhteiskunnalle-vuosittain?publisherId=1673&lang=fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu