Täällä moni muistelee 80-luvun kovia kundeja jotka olivat niin hurjia ettei niitä vastaan uskaltanut nousta kukaan. Vetivät vieraspaikkakuntalaisia turpaan ja kaatoivat niiden autojakin.
Tekivät jatkuvasti murtoja ja kun linnareissu tuli niin maine oli vaan entisestään kasvanut. Viettivät aikaansa eräässä ravintolassa jonka ottivat komentoonsa eikä siellä ollut muilla mitään sanomista mihinkään.
Mitä näistä sitten tuli kun aikaa noista ajoista on kuitenkin jo kulunut 30 - 40 vuotta. Mikä oli näiden elämänkulku? Onko omaisuutta ja perhettä ollut, onko hyvä työeläkekertymä jne?
Mitä tuli 80-luvun kovista kundeista?
9
263
Vastaukset
- Anonyymi
Kirkkomaalla uinuvat viime untaan nämä heppulit.
- Anonyymi
Moni näistä on jo kuollut. Noin kolmekymppisenä tuli kutsu taivaaseen. Osa näistä on elossa. Päihteet on olleet liki jokaisella mukana sieltä kasarilta aina näihin päiviin asti. Kukaan ei näitä enää väistele kylillä, eikä millään tavalla näitä kunnioita tai pelkää. Voimasuhteet yleensä vaihtuu noin 25-vuotiaana ja " kovat" tyypit muuttuukin niiksi jotka väistää.
- Anonyymi
Taitaa työeläkekertymä olla varsin vaatimaton, jos sitä edes on. Kansaneläke + takuueläke tulossa.
- Anonyymi
Ne ketä on jäljellä on sairas eläkkeellä. Mielenterveys syystä.
- Anonyymi
Ei ole helppoa olla " kova kundi". Oikeasti nämä " kovat kundit" on kaikkea muuta kun kovia. He ovat erittäin epävarmoja ja arkoja. He pelkäävät että joku nolaa heidät julkisesti, tapahtuu kasvojen menetys. Ai miten helppoa nuo tuollaiset olisi ollut ja on nolata. Nämähän on kaikilla mittareilla muita alempani, niin sosiaaliekonomisesti kun fyysisestikin. Siinä ei paljoa tarvisi kun tuollaiset " kovat tyypit" olisi lyöty syvälle maanrakoon.
- Anonyymi
Samaa mieltä. Kovat kundit eivät hillu kylillä vaan ovat aitoja miehiä eikä räksän poikasia. Harri oli kova kundi aikanaan. Voimaa oli kuin pienessä kylässä ja hän käytti voimaa muuhun kuin tyhmään tappeluun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä. Kovat kundit eivät hillu kylillä vaan ovat aitoja miehiä eikä räksän poikasia. Harri oli kova kundi aikanaan. Voimaa oli kuin pienessä kylässä ja hän käytti voimaa muuhun kuin tyhmään tappeluun.
Harri muuten tallustelee ikämiehenä edelleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä. Kovat kundit eivät hillu kylillä vaan ovat aitoja miehiä eikä räksän poikasia. Harri oli kova kundi aikanaan. Voimaa oli kuin pienessä kylässä ja hän käytti voimaa muuhun kuin tyhmään tappeluun.
Mää muistan Homo-Harrin. Osasi sovitella erheensä
- Anonyymi
Nämä kasarin " kovat tyypit" oli niitä joista hyvin harva kävi edes armeijaa. Maitojunalla tulivat kotiin ensimmäisellä viikolla. Näin muistelen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4083119Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12289Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k672263Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll191920Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1741443Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel81317Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2011119Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441006- 90891
Iltalehden evästeasetukset
No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee100870