Kyvyttömät ja osaamattomat sähköyhtiön johdossa

Anonyymi-ap

https://www.lansi-savo.fi/paikalliset/8757233

Hallituksen puheenjohtajana kunnallispoliitikko. Koulutus fysioterapeutti. Katsoin myös muut hallituksen jäsenet.

Ilmeisestl hallintoneuvosto ajatellut, että sähköyhtiö on niin huonossa kunnossa, että hallitukseen tarvitaan peräti kolme sairaanhoitoalan ihmistä. Ja tietenkin kaikilla myös kunnallispoliittiset meriitit.

Sama juttu myös peräti 29 ihmisen hallintoneuvostossa. Sen puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja ovat pelkkiä kunnallispoliitikkoja.

9

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katsoin sitten Savon voiman hallituksen jäsenet. Siellä on ammattilaiset hallituksessa.

      • Anonyymi

        Kieltämättä. Kuopiossa on ymmärretty valita osaajia.

        Kauppatieteiden maistereita, MBA, oikeustieteen maistereita, muiden yritysten toimitusjohtajia, hallitusammattilaisia. Vain yksi kunnallispoliitikko, jolla hänelläkin kuitenkin hallintotieteen maisterin koulutus ja mittavaa taustaa yrityselämästä ja hallintovirkamiehenä.


    • Anonyymi

      Tämä fysioteraupetti sanoo, että hän voi oppia asioita. Voi herranen aika.

      Jos henkilöllä ei ole yritysalan koulutusta ja pitkäaikaista kokemusta yrityselåmän johtotehtävistä ja/tai vähintään yritysten hallituksista. Osakeyhtiölain tuntemusta, liikekuridiikan, laskentatoimen, rahoitusalan, markkinoinnin, yrityshallinnon tai sitten energia-alan substanssikoulutusta niin et sinä hyvä ihminen voi fysioteraupetin koulutuksella oppia.

      Eikä yritysten hallitukset ole mitään koulunpenkkejä. Kysymys on siitä, mitä annettavaa sinulla on yhtiölle ja hallitukselle ?

      Luulisi jo itsesuojeluvaiston sanovan ettei mene tuollaisen yrityksen hallitukseen, johon osaamista ei ole.

      • Anonyymi

        Tämä fysioteraupeutti ei varmaan edes ymmärrä, mikä vastuu hänellä osakeyhtiölain mukaisesti on. On aivan sama tilanne, kun laittaisit tämän fysioteraupeutin tekemään lääkärintöitä lääkärin vastuulla.

        Kertoohan tämä tietysti paljon myös valitsijoiden ymmärryksestä ja osaamisesta. Ilmeisesti nämä kunnallispoliitikot valitsevat sitten keskuudestaan näitä ”hyviä kavereita” hallitukseen. Peräti 29 hallintoneuvoston jäsentä. 29. Ajatelkaa nyt tuotakin. Paljonkohan tuokin himmeli maksaa ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä fysioteraupeutti ei varmaan edes ymmärrä, mikä vastuu hänellä osakeyhtiölain mukaisesti on. On aivan sama tilanne, kun laittaisit tämän fysioteraupeutin tekemään lääkärintöitä lääkärin vastuulla.

        Kertoohan tämä tietysti paljon myös valitsijoiden ymmärryksestä ja osaamisesta. Ilmeisesti nämä kunnallispoliitikot valitsevat sitten keskuudestaan näitä ”hyviä kavereita” hallitukseen. Peräti 29 hallintoneuvoston jäsentä. 29. Ajatelkaa nyt tuotakin. Paljonkohan tuokin himmeli maksaa ?

        Ja kalleimmaksi tämä himmeli tulee osaamattomuudellaan. Mutta katsoin että kokouspalkkiot on laitettu hunajatolppatyyliin. Muutama kokous ja matkat sekä tarjoilut, niin tuo himmeli maksaa noin 100.000 euroa vuodessa. Näyttävät omistajatkin nukkuvan.


    • Anonyymi

      Kyllähän tämä fysioterapeutin ja kahden sairaanhoitajan sähköyhtiön hallitukseen valinta kertoo siitä, että pätevyydellä ei ole mitään merkitystä valinnoissa. Pääkriteeri on oikea puolue eli kepu ja kunnallispoliitikko.

      Olisipa ollut mielenkiintoista, kun toimittaja olisi käynyt yhtiön tilinpäätöksen tämän fysioterapeutin kanssa läpi ja vähän kysellyt siitä. Voisiko Yle tehdä haastattelun tästä fysioterapeutista ja kysellä häneltä vähän sähköyhtiön asioista ? Onhan hän siellä istunut jo ”kouluttautumassa” monta vuotta.

      Ja toki sama tilanne hallintoneuvostossa ja sen puheenjohtajat. Kunnallispoliitikkoja. Ei koulutusta, ei pätevyyttä yritysten tai edes minkään muunkaan organisaation johtamisesta.

    • Anonyymi

      Fysioterapiaa lukenut kuuluu jonnekin fysioterapian tai sotealan organisaatioon työntekijäksi tai alemman tason esimieheksi. Tämä hallituksen puheenjohtaja ei ole toiminut edes esimiestehtävissä. Pelkkä kunnallispoliitikko.

      Energia-alalle kuuluu energiatekniikan tai muun alan diplomi-insinööri, hallinto- tai kauppatieteitä, liiketaloutta tai juridiikkaa lukenut riippuen siitä mitä muut hallituksessa olevat ovat.

      On tuossa valinnassa pettänyt henkilön oma harkintakyky kuten myös valitsijoidensa harkintakyky.

    • Anonyymi

      Pääasia kuitenkin, ettei johto ole "osaavien" mikkeliläisten käsissä. Tästä jatkuvasti uusia esimerkkejä. Ehkä kirjoittajat ja kolumnistit toivovat enemmän riihelöitä tehtäviin. Siinäpä olisikin muuten pätevä mies Mikkelistä vaikka sähköyhtiöön, vesilaitoksesta löytynee heti toinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      237
      2688
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1134
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1088
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      995
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      841
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      807
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      799
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      121
      759
    Aihe