Ihminen tekee elämässään töitä 50vuotta maksaa veronsa ja hankkii muita verollisia hyödykkeitä , eli veroa veron päälle.
Sitten ihminen sairastuu ja joutuu hoitokotiin, sinänsä hyvä kun huolehditaan MUTTA tämä hoito maksaa sikaisesti eli käytännössä viedään koko Eläke joka kuukausi hoitoon. Tämä jotenkin etoo minua kyllä sillä ihmisellä täytyisi olla yhteiskunnallinen hoito joka huolehtii niin rahallisesti kuin muutenkin. Vaan kaik viedään tuhkakin pesästä.
Oikeinko on
Anonyymi-ap
3
300
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan se oikein. Pitää siitä hoidosta jotain maksaa. Sun 50 vuoden verokertymä ei taida riittää edes vuoden vuodepaikkaan. Muutenkin hyvä, että julkisella puolellakin on asiakasmaksut. Työttömillä ja vanhuksilla aika on rajaton pääoma, niin muuten ravattaisiin joka aivastuksen ja äänen takia lääkärissä
- Anonyymi
Itsellä vielä työuraa parikymmentä vuotta jos luoja suo. Ja sielä huutelee työpaikkansa puolesta oleva perseenpesijä hoitaja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861837
- 108997
- 94894
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20707- 52684
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174536Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä27515Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;194471