Viimeisessä teknisen kokouksessa oli otsikon mukainen valtuustoaloite käsittelyssä. Siinä vaadittiin hidastetöyssyjä Urheilutielle ennen Tynnyri- ja Mutkatien risteyksiä. Nämä tiet ovat nykyisin tasa-arvoisia Urheilutien kanssa.
Käyttöpäällikön kokouksessa tekemä esitys kärkikolmoiden asentamisesta Tynnyri- ja Mutkatielle olisi ollut järkevä ja oikea päätös. Ei ole mitään syytä, että kaksi lyhyttä umpikujaa ovat tasa-arvoisia Urheilutien kanssa, joka selkeästi on kokoojatie. Alennettu nopeusrajoitus ei kuitenkaan ole tarpeen tämän muutoksen jälkeen. Töyssyjä ei kannata rakentaa. Niistä on vain haittaa esimerkiksi talvikunnossapidon yhteydessä ja turha, huomattavasti isompi kuluerä verrattuna pariin kärkikolmioon.
Mutta, että asia jätettiin pöydälle yhden lautakunnan jäsenen esityksestä? Miksi ihmeessä? Eikö lautakunta pysty edes näin pientä asiaa linjaamaan ja päättämään? Vai asuuko joku lautakunnan jäsenistä tai lähipiiristä näiden teiden varrella eikä kärkikolmio miellyttänyt...
Urheilutien liikenneturvallisuuden parantaminen
8
796
Vastaukset 8
- Anonyymi
Öö millä tavalla kärkikolmioiden asentaminen mutka- ja tynnyritielle parantaa liikenneturvallisuutta urheilutiellö? Silloinhan urheilutiellä voi kaahata ihan huoletta kun ei tarvitse oikealta tulevia väistää.
- Anonyymi
40kmh rajoituksella ei kaahata
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
40kmh rajoituksella ei kaahata
No ei oo kyllä tähänkään saakka paljon nopeusrajoitukset hidastaneet nuita kaahailijoita.
- Anonyymi
Hupsista vaan.. laitetaan kolmiot niin alkaa vauhdit nousemaan. Jos joku ei usko töyssyjen laittoon niin seuraatkaapa mäkitien tilannetta. Kyllä vauhdit ovat pudotteet kun on pakko hidastaa jos ei halua jousien katkeilemista. Urheilutien ajo on hyvin villiä jotenka; ei mitåän kolmioita tynnyri- ja mutkatielle, hidastetöyssyt tielle. trv Kemppi
- Anonyymi
Järenköyhää edes unissaan uskoa, että kärkikolmiot auttaa tai nopeusrajoituksen lasku hidastaa vauhtia urheilutiellä. Yli 40 vuotta tien vaikutusalueella asuneena voin sanoa, että noilla keinoin mennään ojasta allikkoon. Mikä ihme siinä on, että urheilutielle ei voida hidastetta laittaa. Nykyinen auto- ja mönkijäralli on pahinta koskaan tällä alueella. Miettikäähän päättäjät vielä kerran tätä asiaa. Vai jäättekö odottamaan ennakkotapausta. Kun mutkatieltä kolmion takaa tulevan oletus on että kylältäpäin tuleva ajaa 30 ja vauhti onkin 100 niin eipä sivusta tullut kerkiä tietä ylittää, ken on silloin vastuussa jos rysähtää.
- Anonyymi
Juurikin näin,, eikä ole muistaakseni isomman oikeutta
- Anonyymi
Nythän sieltä Mutkatieltä voi puskea kylältä päin tulevan eteen katsomatta, kun ei ole kolmiota. Se satasta hurjasteleva törmää silloin takuuvarmasti ja huonostihan siinä Mutkatieltä tulijalle käy kun tulisi kylkeen. Vaikka hurjastelija väärässä onkin sekä ylinopeuden, että nykyisen väistämissäännön suhteen. Ihan tuommoisia nopeuksia siinä tuskin kuitenkaan kovin moni ja kovin usein ajaa. Liikenneympäristö ei saa olla sellainen, että se johtaa tien käyttäjää harhaan. Nyt on, koska Urheilutie on selkeästi isompi kokoojakatu ja kuitenkin nyt tasa-arvoinen lyhyiden, päättyvien asuinaluekatujen kanssa.
Mönkijärallin nopeuksiin hidasteet eivät ainakaan vaikuttaisi mitään. Niistä pystyy niillä vehkeillä ajamaan helposti täyttä vauhtia yli.
- Anonyymi
Aloittajalle, ettei tule väärinkäsityksiä, kyllä me ns. "palkallisetkin" halutaan ne kärkikolmiot risteyksiin. Pointtihan tässä on kuitenkin se, ettei ne hidasta urheilutiellä ajavien vauhtia, niiden lisäksi tarvitaan ne hidasteet tai ainakin se yksi hidaste. Se ei vaikuttane hirveästi edes niihin talvikunnostushommiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5811392Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän42753Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl470680- 34519
Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5519Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37480Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28474- 39467
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE150435- 22422