Aivan ensiksi jättikiitokset kaikille puhdasta ja terveellistä suomalaista ruokaa tuottaville maanviljelijöille rukiista, kaurasta, vehnästä, ohrasta, parsakaalista, sipulista, härkäpavusta, lantusta, porkkanasta, omenasta, punajuuresta, tillistä, kukkakaalista, viinimarjasta, munakoisosta, salaatista, tomaatista, persikasta, bataatista, karviasmarjasta, keräkaalista, kurkusta, selleristä, perunasta, rypsin siemenestä, herneestä, kurpistasta ja kymmenistä muista vastaavista elintarvikkesta.
Ja toiseksi syvä kumarrus ja kiitokset pyyteettömästä tuontatoeläinten hoitamisesta varmistamalla meille puhtaan kotimaisen hunajan tuottamisen.
Vielä kerran KIITOS!
Suuret kiitokset viljelijöille ja tuotantoeläinten hoitajille!
20
197
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos merkittävästä huomioimisesta hunajantuottajille.
- Anonyymi
Kiitos!
Porkkanapoika - Anonyymi
Kiitos myös kasvihuonetuotteiden huomioimisesta, kiitos!
- Anonyymi
Hienoa. Kerrankin positiivinen kirjoitus maataloustuottajista ja tuotantoeläinten hoitajista.
- Anonyymi
Jos tiedätte tuotantoeläimiä kohdeltavan huonosti yhteys kunnaneläinlääkäriin niin tämä pistää pyörät pyörimään.
- Anonyymi
Maustekasvien vieljely persiljan lisäksi on myös palkitsevaa:
maustekirveli, basilika, korianteri, kesäkynteli, kurkkuyrtti (purasruoho), anisruoho, vihanneskrassi, kehäkukka, kumina, minttu, timjami, oregano, ruohosipuli, lipstikka, rakuuna, saksankirveli, sitruunamelissa, iisoppi, rosmariini, salvia, laventeli, väinönputki, maustefenkoli. - Anonyymi
Sanoivat ennenvanhaan, että yhtä vähempää kanaa ei kannata pitää. Minä sanon, että nykypäivänä ei kannata alle 10 miljoonaa tuotantoeläintä pitää.
- Anonyymi
Kiitos myös kaikille kotimaisille kahvipapujen ja kaakaon tuottajille, kiitos kotimaisille banaaniviljelijöille, avokadojen, appelsiinien, ananasten, klementiinien, oliivien ja monien muiden herkullisten hedelmien tuottajille. Mistään ei saa niin hyvää kotimaista lampaan ja karitsan lihaa. Niin tosiaan ei saa, minkä vuoksi pitää ostaa Uuden-Seelannin tuotteita. En ole ihan helposti löytänyt kaupoista noita em. kotimaisia hedelmiäkään. Kauppojen tiskit notkuvat suomalaisten suosikkikalaa eli lohta. Kovin kuulostaa kotimaiselta jo nimensäkin puolesta. Mutta kyllä sen todellinen nimi on norsk lax ja laajemmin meren antimet meillä ovat Seafood from Norway.
Et muistanut kiittää kotimaisesta rasvapitoisesta maidosta, voista ja kermasta, sianlihasta ja sen läskistä. Voita läskin päälle ja kolesterolit kuntoon. Siinäkö on sen terveellisyyden resepti. Peltojen lannoitekuormat vesistöihin = kalat on tuotava Norjasta ja muualta.- Anonyymi
Kiitokset myös avohakkuista millä motoriehumiden jälkeen metsät muuttuvat liikkumiskelvottomiksi.
Kiitokset myös pihalla ruostuvista auto romuista ja jäteöljjytynnyreistä.
Kiitokset myös silakalla ruokistusta jonka lyhyt elämä on kärsimystä.
Kiitos myös salametsästyksestä ja vimmasta tappaa kaikki neljällä jalalla liikkuva.
Että oikein paljon kiitoksia MAALAISLIITTO-MTK!
- Anonyymi
Kiitos kiitoksista.
- Anonyymi
Kiitos hyvästä ruuasta.
- Anonyymi
Kiitos, että jaksatte raskasta työtänne tehdä, vaikka teitä haukutaan ja solvataan joka päivä jossain mediassa. Ymmärrän myös niitä, jotka eivät enää jaksa vaan uupuvat jatkuvaan loan heittoon ja lopettavat. Toivottavasti tulevaisuudessa teillä on helpompaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos, että jaksatte raskasta työtänne tehdä, vaikka teitä haukutaan ja solvataan joka päivä jossain mediassa. Ymmärrän myös niitä, jotka eivät enää jaksa vaan uupuvat jatkuvaan loan heittoon ja lopettavat. Toivottavasti tulevaisuudessa teillä on helpompaa.
Maalaisliitto MTK:n trolli komppaa toista.
- Anonyymi
Miksi pitäisi kiittää euroopan kalleimmasta ja huonoimmasta ruuasta jonka Sitäpaitsi voi ihan rahalla ostaa.
Kiitättekö tuotteen valmistajaa kun ostatte vaikka kodinkoneen?
Lapsellinen Maalaisliitto MTK:n trollaus.- Anonyymi
Kiittää heitä pyytettömästä ja hyvästä tuotantoeläinten hoidosta varmistaen meille hunajan käyttömahdollisuuden.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiittää heitä pyytettömästä ja hyvästä tuotantoeläinten hoidosta varmistaen meille hunajan käyttömahdollisuuden.
Kiitos kuuluu mehiläisten hoitajille, Kiitos!
- Anonyymi
Vihreät hyökkää palstalla. Saaneet ylläpitoonkin ujutetteyyua Elokapinallisia. Putsaavat palstaa mieleisekseen.
- Anonyymi
Toiveuusinta:
Eikö olisi jo halvempaa elättää nuo 47 000 maajussia perikuntineen jollain suoralla sosiaalituella, niin ei tarvitsisi maksaa miljardeja maataloustukiaisia.
Niilläkin rahoilla voitaisiin ostaa sitä ruokaa maailmalta ja elellä hulppeasti vailla jatkuvaa kitinää huonosta sadosta, liiasta sateesta, liian vähästä sateesta, kylmistä / kuumista säistä, huonoista talvista / kesistä jne.
Nyt maajussit ostelee mm. verokikkailun avulla joka tilalle miljoonien edestä koneita ruostumaan taivasalle ja sama kitinä vaan jatkuu vuodesta toiseen.
Sinä joka kohta alat höpöttämään jotain kriisivarasta, niin muistahan kuitenkin se, että ei sitä öljyä kriisiaikana riitä tukijussien tomaattihalleihin, eikä traktoreihin ja maastureihin, joita seisoo joka tilalla vähintään 3-5 kpl.
https://www.luke.fi/uutinen/maatilojen-maara-vahenee-yha-suuria-tiloja-aiempaa-enemman/
Sitten samasta viljasta, jos sitä ylipäätään sattuu saamaan kasvatetuksi, tehdään autoille polttoainetta, vihreän hulluuden vallassa maailma pelastuisi, ja samalla maailman kehitysmaissa ollaan nälissään!
Tuossa on muutamia lukuja litroina Euroopasta vuodelta 2007
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Bioetanoli
S.dzucker Saksa, vehnä (260 000 000)
Sauter Saksa, ruis (310 000 000)
Abengoa Bioenergy Espanja, vehnä (510 000 000)
Agroethanol AB Ruotsi, vehnä (50 000 000)
Wikistäkin löytyy hyötysuhde kun viljasta tehdään autoihin polttoainetta. Sehän on luokkaa 1 eli EROEI on huono ja täysin järjetön / kannattamaton. Siis sama määrä energiaa kulutetaan lopputuotteeseen kuin siitä saadaan energiaa.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/EROEI
Artikkeli on vuodelta 2014
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0301421513003856
Tässä eräs katkeroitunut tukijussi-valittaja esittelee laskelmiaan ja sitä kuinka kepulaiset on häntä ns. pissineet kaupoissa silmään ja suuhun!
Miljoonan euron ohrakuorma
Lukijalta 07.12.2020
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/puheenaiheet/mielipide/artikkeli-1.1259157
"Myin valtionyhtiölle 53 tonnin rekkakuorman ohraa. Tavara oli hyvälaatuista ja tällä kertaa sain tilitystä 7 100 euroa.
Monivuotisesta verokirjanpidosta ja kirjanpitotilojen tiedoista nähdään, että 20 prosenttia viljatilan tulosta jää kulujen jälkeen verotettavaa tuloa. Tämä tarkoittaa, että 30 prosentin tuloveron jälkeen ohrakuormasta jää käteen 1 100 euroa, joka tekee sydäntä riipaisevat 21 euroa per tonni. Pahalta tuntuu.
Tonnista ohraa saadaan noin 300 litraa 100-prosenttista alkoholia, josta sopivasti lantraamalla saadaan 1 579 kossupulloa. Koko kuormasta tämä tekee 83 687 pulloa ja 15 euron kappalehinnalla 125 5305 euroa. Lisäksi tulevat vielä rehuksi myytävä mäski ja hiilidioksidikaasu eri tarkoituksiin.
Valtio saa viinan myynnistä suoraa verotuloa 85 prosenttia eli hieman yli miljoona euroa yhdestä ohrakuormasta. Se vastaa keskikokoisen 60 hehtaarin viljatilan 40 vuoden maataloustukea tai 100 vuoden tuloa, siis yhdestä ohrakuormasta.
Jos joku vielä tulee minulle puhumaan liiallisista maataloustuista, tiedän, mitä vastaan.
P. V.
Orimattila"
Tällä orimattilalaisen kaavalla laskien saadaan laskettua paljonko esim. tämä (S.dzucker Saksa, vehnä (260 000 000 litraa)) on käyttänyt vehnää tuon viinamäärän valmistamiseen.
Oletetaan suhteeksi sama eli tonnista vehnää tulee 300 litraa puhdasta viinaa. Näin viljamääräksi saadaan liki 900 000 000 kg vehnää.
Onko se 900 tuhatta tonnia vähän vaiko paljon? Valaistaanpa asiaa laskuesimerkein vaikkapa viime sotien aikaisen säännöstelyajan kulutuksen mukaan laskien. Se tarkoittaa kahden vuoden kokonaiskulutusta!
Viime sotien aikana suomalaisten säännöstelty viljankulutus oli 10 kg / kuukausi per capita ja kun suomalaisia oli tuolloin 3.5 miljoonaa, niin vuosikulutus oli 12kk * 10 kg * 3.5 miljoonaa = 420 000 000 kg
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/puheenaiheet/mielipide/artikkeli-1.1259157
"Tonnista ohraa saadaan noin 300 litraa 100-prosenttista alkoholia"
Sota-ajan viljankulutuksesta löytyy tietoa tästä kirjasta:
Martti V Terä: Kesäkuun kriisi 1944, Otava, 1967
Sivulla 57 kerrotaan mm. näin: "Päämajan huolto-osasto totesi, että maan leipäviljavarastot olivat 15.2.1944 suuruudeltaan 141 512 tonnia. Tämä määrä oli Valtion Viljavaraston, eri liikeiden, myllyjen ja satamissa olleiden laivojen muodostamissa varastoissa. Kotimaasta on tällöin arvioitu vielä saatavan ostetuksi 40 000 tonnia. Kokonaismäärä 181 512 tonnia vastasi runsaan viiden kuukauden säännösteltyä kulutusta - jakelutarvetta. Mainittakoon myös, ettei sanottua määrää pystytty varastoinnissa ylittämään, koska ei ollut käytettävissä tarkoitukseen sopivia (s.58) varastotiloja. Valtion Viljavaraston omat tilat, alle 30 000 tonnia, eivät riittäneet edes yhden kuukauden jakelutarvetta vastaavan määrän - 35 000 tonnia - varastoimiseen.
Lähteiksi mainitaan Valtion Viljavaraston johtokunnan vuosittaiset toimintakertomukset sekä historiikki vuosilta 1923-1953 - Anonyymi
Vielä kerran KIITOS!. Jättikiitokset kaikille puhdasta ja terveellistä suomalaista ruokaa tuottaville maanviljelijöille.
- Anonyymi
Minkä. takia pitäisi kiittää. Käsittääkseni jyväjemmari ei maataloustuotteita ilmaiseksi kauppaan jaa eikä kauppias niitä ilmaiseksi minulle myy.
Joku roti propsgandallakin. Varsi kina kun se on MTK:n trollipajasta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O492598- 662487
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on702291- 221808
Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2131779Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681670Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok921479Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221460Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti191434Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var121430