Suomikin kuuluisi olla puolueeton maa kuten Sveitsi.

Anonyymi-ap

Vois vaikka jäädä jokunen euro vanhustenhoitoonkin. Mutta ei, oli viimeinen temppu Natoon liittyminen. Härnätä nyt naapuria, ja kalliisti. Ja kuinka äkkiä valittiin virallisesti jotta Nato pääsee kyttää, ja pussittaan. Kyllä on tyhmiä, ja sotahulluja päättäjiä mitkä luulee tosipaikan tullen Naton auttavan. Joo auttaa sitten jos ei itse pärjätä, ja siinä vaiheessa ei ole kun palavat metsät jos joku auttasi. Hullua sakkia. 2v viellä herätyksiä kun me muutetaan.

29

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähetä "kiitoksesi" vihervassareille

      • Anonyymi

        Kokoomus on aina ollut Naton kannalla. Et ole ihan terävin ja tietoinen Persu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokoomus on aina ollut Naton kannalla. Et ole ihan terävin ja tietoinen Persu.

        Perussuomalaiset ovat olleet yksimielisesti Naton kannalla. Vasemmisto sekä osa vihreistä ja kepusta Kremlin kannalla.


    • Anonyymi

      Nämä Natoon liittymisen vastustajat ajavat avoimesti itärajan aukaisemista ja kiinteistökauppojen vapauttamista venäläisille eli Suomen liittymistä Venäjään.

    • Anonyymi

      Sveitsi on turvassa natomaiden ympäröimänä. Suomi on etulinjan maa, jolla yli 1300 km:n yhteinen raja sotaisan ja agressiivisesti käyttäytyvän Venäjän kanssa. Normaalijärjellä varustettu suomalainen ymmärtää helposti Suomen ja Sveitsin eron valtiollisen turvallisuuden osalta. Ja vielä jos tuntee Suomen historiaakin, niin sekin vielä tukee ymmärrystä.

      Suomalaiset ymmärtävät helposti myös sen, että vanhustenhoito on paremmalla tasolla vapaassa ja itsenäisessä Suomessa kuin puolustussotaa käyvässä, puhumattakaan miehitetyssä Suomessa. Ja kaikki muukin on varmasti paremmin, kun suomalaiset itse saavat asioistaan vapaasti päättää.

    • Anonyymi

      Sveitsi haluaa "kaliningradiksi". Kaikki kellotehtaat ovat jo lähettäneet parhaan kukkujansa lahjaksi Putinille.

      • Anonyymi

        Tyhmähän sinä olet.


    • Anonyymi

      Sveitsillä ei ole samanlaista naapuria itärajan takana kuin meillä on.

    • Anonyymi

      Ukraina on puolueeton maa ja kuinka kävikään?
      Avaaja on mitä suurin idiootti ja punikki.

      • Anonyymi

        Toisaalta idiootteja pitää ymmärtää, vaikka heiltä voi tulla vaikka millaisia aivoituksia,
        koska he ovat Luojalta saaliiseen jääneitä...


    • Anonyymi

      Nato Suomessa on vain kulissia. Trump on kieltänyt ottamasta mitään kantaa Suomen puolustukseen. Tarvittaessa on poistuttava maasta Norjaan.

      • Anonyymi

        Sveitsillä on itärajan takana Itävalta, puolueeton sekin. Sitäpaitsi valaliiton keihäs miehillä on kotona oma rynkky ja muutkin rennselit. Meillä vapaaehtoinen maanpuolustus on ollut Mörkö tai peräti Haisuli. Raahanjunam jyskyttää vanhaa ystävää, eli NL. 🦊🦊🦊


    • Anonyymi

      Hieno on puhua ja paasata samaan aikaan kun maa on miehitetty amerikkalaisia joukkoja itärajan lähellä jo valmiina hyökkäämään Venäjälle koska tahansa samanlaisia kusipäitä koko Suomi täynnä niin kun neljä kytä yks vuonnakin

      • Anonyymi

        Teillä tiltuilla ja putinisteilla on ymmärrettävästi meille vapaan maailman ihmisille käsittämätön käsitys vapaaehtoisen liittolaisuuden myötä tulevien liittolaismaiden yhteisten harjoitusten ja miehityksen merkityksestä.
        Venäjällä kun ei varsinaisia liittolaisia oikeastaan ole laisinkaan, kun kukaan ei sellaiseksi vapaaehtoisesti halua. Venäjälle liittolaisuus tarkoittaa tosiaan miehitystä ja sekaantumista miehitetyn maan politiikkaan.

        Meille suomalaisille Natojäsenyys tarkoittaa turvaa erittäin hyökkäyssotaintoisen ja jatkuvasti jopa ydinaseilla uhkailevaa itänaapuria vastaan, joka kaiken lisäksi on viimeisen noin 30 vuoden ajan sotinut jossain päin rajoillaan naapureittensa kanssa ja aina ollut sotien aloittaja. Ukrainassakin jo käynyt hyökkäyssotaa jo keväästä 2014 lähtien.
        Ja sinä ihmettelet miksi Suomi on liittoutunut ja hakee turvaa siitä.

        Kun viittaat edelliseen itänaapurin hyökkäyssotaan syksyllä 1939 Suomea vastaan, niin Suomihan oli liittoutumaton ja puolueeton eli täysin yksin. Silloin muuten Stalin oli vielä Hitlerin liittolainen ja talvisotahan oli Hitlerin ja Stalinin etupiirijakosopimuksen seuraus.
        Toinen itänaapurin hyökkäys kesällä 1941 ja silloin Suomi olikin jo paremmin varustautunut ja liittoutunut sen ainoan valtion, joka suostui Suomea auttamaan riittävästi eli Saksa, aiempi Neuvostoliiton liittolainen , kun nämä kaksi maata käynnistivät toisen maailmansodan. Liittolaisuus oli tuossa vaiheessa vaihtunut vihollisuudeksi.
        Saksan apu pelasti Suomen olemassaolon ja itsenäisyyden. Myös Suomen ja Saksan liittolaisuus vaihtui myöhemmin vihollisuudeksi.


      • Anonyymi

        Ei ole miehitetty, koska eivät ole tullee sinne väkisin,
        vaan yhteisestä sopimuksesta tuesta ja turvaksi...
        Ja sehän se ottaa ryssiä ja ryssämielisiä kaaliin!


    • Anonyymi

      Muutama musta seikkailunhaluinen natosotilas Lapissa ja Mikkelissä! Noilla ei toteudu miehitys.

    • Anonyymi

      Mikä maa se "Suomikki" oikein on? Oikea taivutusmuoto on Suomenkin

    • Anonyymi

      Russien takia nato on perustettu, puollustamaan maita tuon hyökkäyksiltä

      • Anonyymi

        Perustettiin, kun suuri ja mahtava Neuvostoliitto alkoi II maailmansodan jälkeen pullistella muille voimillaan...
        Ei muistanut enää, miten länsiliittoutuneet olivat yhteistyössä Neuvostoliiton kanssa kukistaneet Hitlerin Saksan ja miten Amerikka oli avustanut Neuvostoliittoa mahtavalla materiaaliavulla, aseistanut ja ruokkinut puna-armeijaa...


    • Anonyymi

      Kaikki pääuskonnot kertoo saman tarinan, ennen oli harmonia ja tasapaino luonnon kanssa, sitten pahuus lisääntyy ja asiat menee päin helvettiä, ainoastaan koulutiede ja ihmisten haaveilut väittää päinvastaista.

      Asialle on luonnollinen selitys: Kirjoitustaito ja koneellistuminen kiihdyttävät muutosta, kiihtynyt muutos lisää epävarmuutta ja pelkoa, pelosta seuraa itsekkyyttä.

      Inhimillisyys on toisten huomioonottamista, siis epäitsekkyyttä. Jos epäitsekkyys on hyvä asia, niin tietenkin se päinvastainen, siis itsekkyys on pahuutta.

      Ja nyt nuo itsekkäät, itsekkyyden, siis pahuuden vallassa olevat tietenkin refleksin omaisesti puolustavat sitä itsekyyttään, kuvittelevat ja uskovat sokeasti itseensä, siihen että se oma puolueellisuus, siis epäoikeudenmukaisuus , olisi hyvä asia. Todellisuudessa valehtelevat itselleen ja uskovat itseensä, valheeseensa.

    • Anonyymi

      Ei sillä ole mitään väliä!

      • Anonyymi

        Suomi olisikin ollut puolueeton,
        jos ryssä ei olisi ahdistellut ennen sotia, hyökännyt Suomeen ja valmistellut valtaamisen jatkamista välirauhan aikana, mikä hanke jäi ryssältä kesken, kun Saksa hyökkäsi itään (Suomen onneksi), ja sotien jälkeen Suomi oli ryssän liekanarussa.
        EEC-jäsenyyteenkin tarvittiin Moskovan suostumus. Moskovassa myös arvioitiin kulloisenkin hallituksemme ja sen ministereiden hallituskelpoisuus.
        Jeltsinin hajotettua Neuvostoliiton Suomi oli vihdoin vapaa, ja vapautensa turvatakseen Suomi liittyi EU:n jäseneksi ja ryssän hyökättyä Ukrainaan Suomi haki ja pääsi Naton jäseneksi.


    • Anonyymi

      "Suomi liittyi EU:n jäseneksi ja ryssän hyökättyä Ukrainaan Suomi haki ja pääsi Naton jäseneksi."
      Niin, ja menetti vapautensa ja itsemääräämisoikeutensa. Taloudenpito-ohjeetkin tulevat kansainvälisiltä toimijoilta, samoin luottoluokitukset jne jne.

      • Anonyymi

        Suomihan liittyi vapaaehtoisesti omasta ja kansalaisten tahdon mukaisesti Natoon. Siinä Suomi haluaanimenomaan varmistaa vapautensa ja itsemääräämisoikeutensa. Ja pääsee niihin pöytiin, jossa turvallisuusasioista päätetään.
        Luonnollisesti Suomi sitoutuu Naton sääntöihin ja velvollisuuksiin, kuten muutkin natomaat ovat tehneet.


    • Anonyymi
      UUSI

      Voi, kun voisimmekin vaihtaa pakkaa Sveitsin kanssa.
      Sitten voisimme olla puolueettomia, mutta Sveitsissä voisi mieli muuttua, kun Molopää Putin koputtelisi oven takana...

    • Anonyymi
      UUSI

      Suomi ei ole vapaa maa ja Suomella on vihollismaa itärajan takana.

      • Anonyymi
        UUSI

        Suomi on vapaa maa,
        ja sillä on itärajan takana
        ikuinen vihollismaa.


    • Anonyymi
      UUSI

      Sanoo PunikkiVassaariRyssäEloApinaSossupummi.

    • Anonyymi
      UUSI

      Vapaassa maassa kansalaiset saisivat tehdä mitä haluavat. Suomessa ei saa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      630
      2649
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      418
      2076
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2060
    4. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      74
      1645
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      20
      1629
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      65
      1512
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      127
      1284
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      23
      1100
    9. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      19
      1084
    10. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      998
    Aihe