Näin se alkaa ja usein vain 1 ihmisen toimesta

Juoruiliko työtoverisi jostakusta työyhteisössäsi? Muuttiko se omaa mielipidettäsi, miten näet pahan puhumisen kohteeksi joutuneen työkaverisi? Huomaatko nyt aiempaa paremmin, miten hankala, epäpätevä tai laiska ihminen työtoverisi on?
Jos mielipiteesi muuttui, saatat olla mukana työpaikkakiusaamisessa. Pahan puhumista kutsutaan myös mustamaalaamiseksi.
Mustamaalaamisen myötä työyhteisön jäsenet muodostavat yhteisen käsityksen siitä, että juoruilun kohteena oleva on esimerkiksi vaikea, epäpätevä tai laiska ihminen. Yhteinen käsitys kiusatusta oikeuttaa kiusaamisen ja tekee sen mahdolliseksi, sillä nyt saman mielipiteen vahvistavat useat työyhteisössä.
Pahan puhumisen jälkeen muut työtoverit alkavat yhä enemmän kiinnittää huomiota työtoverinsa huonoon puoliin samalla, kun he eivät kiinnitä itsessään ja toisissaan samoihin asioihin yhtä korostuneesti huomiota. Kaikki tekevät välillä virheitä tai ovat hankalia ja ärsyttäviä, ja nyt myös muut huomaavat nämä tilanteet tarkemmin, jos virheitä tekee kiusaamisen kohteeksi joutunut.
Ryhmän jäsenten väliset suhteet tuntuvat mustamaalaamisen myötä tiiviimmältä, sillä ryhmällä on yhteinen syntipukki, joka vahvistaa ryhmähenkeä. Kiusaamisen kohde saadaan näin suljettua ryhmän ulkopuolelle.
843087
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 84

Vanhimmat

Jos pahan puhuminen etenee liian pitkälle, voi kiusatulla olla jatkossa vakavia vaikeuksia toimia tai tulla kuulluksi työyhteisössä.
Tästä syystä myös osa työpaikkakiusaamisen määritelmää on, että kiusaaminen on heikentää kiusatun mahdollisuuksia puolustaa itseään. Se edellyttää pitkään jatkunutta mustamaalaamista, johon on osallistunut useita ihmisiä työyhteisössä. Silloin voi käydä näin, ettei hän tule edes esihenkilölleen kuulluksi.

1Äänestä
  • Mitkä olivat sinun virheesi tai huonot puolesi?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Mitkä olivat sinun virheesi tai huonot puolesi?

    Eihän niitä itse huomaa tietenkään

    Äänestä

  • Onkon surkeaa,et ei ole enää aiks purkaa tilanteita laajalla katanbalka mitä viikon kk aikana tapahtui.
    Siinä näkyy tilanteita.missä.mustamaalattu ollut edes töissä.
    Tämä olisi esimiehen tehtävä.
    Eikö kuululla juoruja.
    Tämä et moni sanoo,et kyseinen henkilö tehnyt nii n
    Kertoo jo viksullecesimiehelle et mitäs kulisessa tapahtuu.
    Sillä tämä on peite tarina.

    Äänestä

  • Anonyymi00064 kirjoitti:

    Onkon surkeaa,et ei ole enää aiks purkaa tilanteita laajalla katanbalka mitä viikon kk aikana tapahtui.
    Siinä näkyy tilanteita.missä.mustamaalattu ollut edes töissä.
    Tämä olisi esimiehen tehtävä.
    Eikö kuululla juoruja.
    Tämä et moni sanoo,et kyseinen henkilö tehnyt nii n
    Kertoo jo viksullecesimiehelle et mitäs kulisessa tapahtuu.
    Sillä tämä on peite tarina.

    Oikein selkeää oli

    Äänestä

Työpaikalla juoruileminen voi kertoa epävarmuudesta, tiedonpuutteesta, heikosta työkulttuurista tai turvattomuuden tunteesta, jotka yhdessä synnyttävät epäselvyyksiä ja myrkyllistä ilmapiiriä. Se voi myös olla merkki siitä, että työntekijät eivät tiedä tarpeeksi toistensa tehtävistä ja vastuista, mikä synnyttää epäluottamusta ja vääriä oletuksia.

Epävarmuus ja tiedonpuute:
Kun työntekijöille ei kerrota riittävästi tietoa työhön liittyvistä asioista, he alkavat arvailla ja levittävät huhuja.! 

Työtehtävien epäselvyys:
Epäselvyydet työn organisoinnissa ja toisten työntekijöiden vastuualueissa voivat aiheuttaa epäluottamusta ja heikentää yhteistyötä. 

Näinhän se menee.

Äänestä
  • Aika usein työpaikoilla on vähintään yksi ammattitaidoton tai laiska henkilö joka teetättää työnsä muilla ja kehtaa vielä haukkua työnantajaa, esimiehiä, työkavereita tai työilmapiiriä.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Aika usein työpaikoilla on vähintään yksi ammattitaidoton tai laiska henkilö joka teetättää työnsä muilla ja kehtaa vielä haukkua työnantajaa, esimiehiä, työkavereita tai työilmapiiriä.

    Valitettavasti näinkin on. Ja sitten on niitä, jotka pyrkivät pätemään ja loistamaan pomon nähden. Heitä, jotka niin sanotusti kiillottavat omaa kilpeään.Muuten haukutaan ja valitetaan , että onpa paska työ.

    Sellainen asia kuin työn arvostus on hävinnyt nykyisin kai kokonaan. En enää ihmettele Suomen työttömyyslukuja. Kaikille ei riitä hyviä duuneja hyvällä liksalla, kun korkeasti koulutetutkin koristavat työttömyys.tilastoja

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Aika usein työpaikoilla on vähintään yksi ammattitaidoton tai laiska henkilö joka teetättää työnsä muilla ja kehtaa vielä haukkua työnantajaa, esimiehiä, työkavereita tai työilmapiiriä.

    Ammatti taidoton niin alkaa miettiä onko hön saanut kunnon perehtymisen.
    Sillä Ammattitaidolla mennään vuosien kokemuksella.
    Onkin väärin,et uusi työntekijä taitaa tähän moodiin et osaa mitään
    Ryhmä alkaa pitää tyyppiä et osaa mitään
    No vuosien kokemuksella aamulla jaetaan työthtävöt ja näin pakko alkaa perehtyä
    Ei siis onnistu toisen siivellä meno pitkään.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Aika usein työpaikoilla on vähintään yksi ammattitaidoton tai laiska henkilö joka teetättää työnsä muilla ja kehtaa vielä haukkua työnantajaa, esimiehiä, työkavereita tai työilmapiiriä.

    Sanoit "kehtaa vielä haukkua..."
    Itse sanoisin, että näillä on niin suuri suu, että puhuvat työmääränsä pomolle ja lirkuttelevat päälle. Muut ne hommat on tehnyt.
    Riippuu varmaan alasta yämäkin toimintatapa.

    Äänestä

Jaahas. taasko on palvelutalolla juoruakkojen juorut lähteny käsistä ja pahamieli tullu jollekki. yhy yhy yy ei oo minun syy

Äänestä
  • Kenestä kyse??

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kenestä kyse??

    Yleensä työelämän ongelmista! Yleisellä tasolla! Elämää on muuallakin kuin täällä Rämsänrannalla. Ja onneksi niin.

    Äänestä

  • Kuulostaa hoitoalalla yleisesti olevan jotenkin vaikeaa tuo porukassa työskentely.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kenestä kyse??

    Hänestä joka juoksee porukasta porukkaan kuunnellen ja iskee sanan säilällä yllättäen.

    Äänestä

  • Niihin se et luulet ollaa hyviäkin kavereita.
    Mutta,sitten alkaa kuulua et mitäs puhutaan ja mistä oikein oli kyse puhutaan et olis porukka kohon ei pääse mukaan kuin valitut
    Asiat saavat aivan toisen mitta suhteen.
    Onkin parempi,et kuulu joukkoon
    Sillä monesti salaisuudet eivät kestä.päivänvaloa
    .Oma tuttu joukko onkin valuuttaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Kuulostaa hoitoalalla yleisesti olevan jotenkin vaikeaa tuo porukassa työskentely.

    Ihan vaan siitä syystä,et ollaan niin vähän tekemissä voi olla et oo puoleen vuoteen kuin yhdentyövuoron
    Loput on itse koitava ja puheet on puheita.
    Sijaiset ja Sijaiset .Niin vakivöki ei juuri toisiaan tapaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Hänestä joka juoksee porukasta porukkaan kuunnellen ja iskee sanan säilällä yllättäen.

    Selän takana puhuminen työpaikalla on myrkyllistä ja vahingollista käytöstä, joka vie luottamusta, heikentää työilmapiiriä ja voi kärjistyä työpaikkakiusaamiseksi. Siihen kannattaa puuttua kieltäytymällä osallistumasta keskusteluun, poistumalla tilanteesta tai ohjaamalla keskustelu rakentavampaan suuntaan. Jos et voi itse vaikuttaa tilanteeseen, on hyvä kääntyä esimiehen, työkaverin, luottamusmiehen tai työterveyshuollon puoleen avun saamiseksi. !

    2Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Kuulostaa hoitoalalla yleisesti olevan jotenkin vaikeaa tuo porukassa työskentely.

    Ei vain hoitoalalla, kyllä se on hyvin yleistä.
    "Myös varallisuus, rikokset tai oikeusprosessit sekä poliittiset, uskonnolliset ja seksuaaliset näkemykset ovat huonoja puheenaiheita. – Työkykyyn ja -kuntoon vaikuttavat asiat pitää kertoa esimiehelle, mutta lain mukaan tämä tieto ei kuulu muille työyhteisössä.!
    Harmaalle alueelle jää paljon aiheita. Työporukasta riippuu, kuinka valmiita ollaan tukemaan kollegaa avioeroprosessissa tai omaishoitajan tehtävässä. Lapsista puhumisen määrässäkin on sietoraja.
    Älä kerro edes luottamuksellisesti mitään sellaista asiaa itsestäsi, jota et halua koko osaston kuulevan. Tiedoilla on taipumus levitä, vaikka kukaan ei tarkoituksellisesti halua aiheuttaa sinulle harmeja.!


    kun työminään ei sekoita liikaa yksityiselämän minää, ei kotihuolia tarvitse riiputtaa mukana töissä. Tunteet ovat kuitenkin mukana myös työpaikalla, ja sekä miehillä että naisilla on tarvetta puhua niistä.

    – Olisi hyvä luoda työpaikan keskusteluun pelisäännöt, "
    E Kallio, työpsykologi

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Hänestä joka juoksee porukasta porukkaan kuunnellen ja iskee sanan säilällä yllättäen.

    Olet hyvä niin kauan kuin sinusta saadaan kaikki irti ja sinua voidaan käyttää hyväksi. Jos kieltäydyt tekemästä esim. muiden vuoroja, niin olet huono ja hyödytön. Ja perseennuolijat alkavat toimia. Hyeenat....

    1Äänestä

Onko kyseessä seurakunta?

Äänestä
  • Se tuli minunkin mieleeni. Siellä osataan kiusaaminen.

    Äänestä

  • Siellä jopa työntekijät kiroilee, herran huoneessa.

    Äänestä

Samaa kiusaamista on harrastuspiireissäkin. Pari käpynokkaa liittoutuvat ja kiusaavat porukalla uhrinsa pois yhteisöstä. Tämä tehdään järjestelmällisesti kaikille niille, jotka uskaltavat sanoa vastaan tai eivät suostu talutusnuoraan. Paha saa kuitenkin aina palkkansa ja uhrit nauraa partaansa kun käpynokat kusivatkin omiin muroihin.

5Äänestä
  • Siis odotellaan kun kiusaajat joutuu nöytymään.
    Sillähän ei oo mitää pohjaa .
    Pohja putoo niin ollaan aika heikoilla ja apu voimia tarvii.
    Onkin aika katsoa totuutta silmiin.
    Mitä on tullut tehtyä.
    Totuus tulee enemmin tai myöhemmin
    Miksi
    Vakipaikkaa nii nuoretkin saisivat tämän jatkumon.

    Äänestä

Nyt soapi loppuo kaekki kiusaamiset joka paekassa. Toesille tulloopi paha mieli kun kiusataan. Olokaapa kilttejä tästä lähin.
/ Teijjän ikioma LumperiA

Äänestä

Täyttä asiaa 🫡

1Äänestä

En olisi tiennyt koko asiasta mitään ellet olisi täällä palstalla sitä kertonut.

Äänestä

Kunnasta tässä on kysymys!

Äänestä
  • Eikä oo! "Hyvinvointialue"😂

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Eikä oo! "Hyvinvointialue"😂

    Miten hoitoalalla on mahdollista käyttää työaikaa juoruiluun, eikö siellä ole aina "kiire"?

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Miten hoitoalalla on mahdollista käyttää työaikaa juoruiluun, eikö siellä ole aina "kiire"?

    Hyvinvointialueella on myös muuta työtä kuin perus hommaa eli hoitoyötä.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Miten hoitoalalla on mahdollista käyttää työaikaa juoruiluun, eikö siellä ole aina "kiire"?

    Juoruilu ei olekaan työaika vaan yhteisiä.jutuissa joihin kaikki ei kelpaa.
    Ei kaikki edes tiedä mitä ympäril tapahtuu.
    Mut yksityisiä asloita ripotellaan .
    Ei totuuden häivää.
    Mutta kupla puhkee kun yllätys juttu tapahtuu.
    Tulee aivan epätodellinen olo,et miten paljon pahuutta ihmissä löytyy
    Mitä toinen hyötyy siitä,et mustamaalaa .
    No ei muuta,selitystä et kertojalla itsellä kaikki ei kestä päivävaloa

    Äänestä

Riittäähän näitä pomoa nuolevia ja työkavereita haukkuvia joka paikkaan. Muuallekin kuin Suomussalmelle.

Miksi sitten emme suvaitse omaa itseämme sellaisena, kuin olemme ja ymmärrä, että täydellisyyttä ei ole?

Äänestä
  • Kukaan ei ole täydellinen.
    Mutta nää jotka jauhaa yhtä ja samaa virttä pitäisi puolen vuoden kohdalla jo tajuta et kaikk ole i ei kohdallaan.
    Yhden ihmisen juttuja kerrotaan ilman,et osapuolta kuullaan missään kohtaa.
    Vuorovaikutus on silloin pielessä.

    Äänestä

Samanlaisia juoruÄMMIÄ löytyy 60vuotiaista "miehistä" jotka asuu puolangalla. Eikun kajaanissa. Nykyään.

Äänestä
  • Eikun eikun eikun, oletko angstinen teinin alku?

    Äänestä

Kertooko aloittaja omasta kokemuksestaan.

Äänestä

Joistakin työntekijöistä nuo arviot ovat valitettavan totta, eikä mustamaalaamista. Enemmän vaan pitäisi työpaikoilla puuttua asiaan.

Äänestä

Tätä on joka ikisellä työpaikalla missä akkoja,siellä juorut ja selän takana haukkumiset arkipäivää ja jono pomon ovelle,että pääsee parhaimmat jutut ensimmäisenä kertomaan ja omaa kilpeä kiillottamaan. Ja samat noitumiset kahvitauolla vuositolkulla pomoista,kaikesta ja samaan hengenvetoon mielistellään pomolle jos samaan pöytään sattuu istumaan,tämä on niin nähty monessa akka työ paikassa. Kiusaaminen on kyllä erittäin ikävää aikuisilta ihmisiltä,en tiedä mikä tuohon olisi avuksi,keinoksi yleensäkin parantamaan työilmapiiriä?siinä kun ei auta hiljaa oleminenkaan jos oikein porukalla päättävät kiusata?

Äänestä
  • Riittää, että yhdellä työntekijällä on tarpeeksi narsistisia luonteenpiirteitä ja liian vähän itsekuria, että saisi koulutettua itseään johtajaksi. Sellaiseen kun törmää niin kannattaa vetää hattu korville ja alkaa etsiä välittömästi uutta työpaikkaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Riittää, että yhdellä työntekijällä on tarpeeksi narsistisia luonteenpiirteitä ja liian vähän itsekuria, että saisi koulutettua itseään johtajaksi. Sellaiseen kun törmää niin kannattaa vetää hattu korville ja alkaa etsiä välittömästi uutta työpaikkaa.

    No jo on että pitäsi heti lähteä työpaikasta jonkun narsistin takia, löyhässä on sitten työpaikka ja helppoa uuden löytäminen.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Riittää, että yhdellä työntekijällä on tarpeeksi narsistisia luonteenpiirteitä ja liian vähän itsekuria, että saisi koulutettua itseään johtajaksi. Sellaiseen kun törmää niin kannattaa vetää hattu korville ja alkaa etsiä välittömästi uutta työpaikkaa.

    Ja se yksi, tarpeeksi äänekäs ja röyhkeä saa kyllä semmosen porukan kokoon, joiden kanssa ei työpaikalla monikaan haluaisi olla missään tekemisissä, vaikka asianomaiset muuta luulevatkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Ja se yksi, tarpeeksi äänekäs ja röyhkeä saa kyllä semmosen porukan kokoon, joiden kanssa ei työpaikalla monikaan haluaisi olla missään tekemisissä, vaikka asianomaiset muuta luulevatkin.

    No silloinhan on kyseessä enemmän kuin yksi henkilö.

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Ja se yksi, tarpeeksi äänekäs ja röyhkeä saa kyllä semmosen porukan kokoon, joiden kanssa ei työpaikalla monikaan haluaisi olla missään tekemisissä, vaikka asianomaiset muuta luulevatkin.

    Taidat olla henkilö jolla ei ole sosiaalisia taitoja ja yksin pyörittelet asioita ja olet hieman luulosairas.

    Äänestä

  • Älä ainakaan kotona jatka juttua.
    Lapset ovat julmia ottavat mallia vanhemmiltaan
    Itse sanoi aina, et ei on häpeä.olla kiusattu.
    Sillä kokemuksesta tiedä,et miten puolusta itseäsi kun tulee tiukaa paikkaa joo ole kiusaaja...ong näitä tv nähty.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Riittää, että yhdellä työntekijällä on tarpeeksi narsistisia luonteenpiirteitä ja liian vähän itsekuria, että saisi koulutettua itseään johtajaksi. Sellaiseen kun törmää niin kannattaa vetää hattu korville ja alkaa etsiä välittömästi uutta työpaikkaa.

    "yhdellä työntekijällä on tarpeeksi narsistisia luonteenpiirteitä ja liian vähän itsekuria, että saisi koulutettua itseään johtajaksi"
    Tämä jo kuulostaa niin huolestuttavalle, että huh huh!
    Narsisti johtajana on nähty omakohtaisesti. Voin kertoa että LÄHDE HETI! Maailma ei lopu edes lopputiliin omasta aloitteestasi.

    Äänestä

Ei tarvi olla työporukassa vaan kavereissa semmonen joka puhuu toisesta huonoa kun ei mee nallekarkit tasan.
Juoruaa kaiken mahdollisen mitä tietää toisesta.
Sehä on se karmanlaki mikä antaa kyllä takaisin.

Äänestä
  • Ihme porukkaa

    Äänestä

  • Mitä täällä sitten vingut jos karma hoitaa homman.

    Äänestä

Toisista pahaa puhuvaan kukaan järkevä ei voi luottaa.

Äänestä
  • Voihan jos jutut on totta.

    Äänestä

Niinhän se alkaa. Se kateus että ”minä se oon parempi ku tuo toinen”.
Ei pitäis sitä pilluo ruveta revittään toisten ukkoille tuola kievarin hämyssä.

Äänestä
  • Elekää päästäkö ukkojanne kievariin

    Äänestä

  • Anonyymi00044 kirjoitti:

    Elekää päästäkö ukkojanne kievariin

    Niin siellä taitaa olla yks munahaukka jolla kukan nimi!!

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Niin siellä taitaa olla yks munahaukka jolla kukan nimi!!

    En saa päähäni sen nimistä kukkaa. Kerro.

    Äänestä

  • Anonyymi00053 kirjoitti:

    En saa päähäni sen nimistä kukkaa. Kerro.

    Tarkemmin leinikkikasveja!

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    Tarkemmin leinikkikasveja!

    Kullero

    Äänestä

Lopeta! Ja heti! Sinussa se syy taitaa ollakki!

Äänestä

Kaikki asiat alkaa aina yhdestä ihmisestä.

Äänestä

Kievarissa meno kuin Sodomassa ja Gomorrassa

Äänestä
  • Näin on kuultu. Mitä hienoa siinä juopottelussa ja sillä kehumisella on? Humalainen nainen on vielä ällöttävämpi näky kuin humalainen mies. Näitä perseilyjä sitten huudetaan viikonlopun jälkeen.

    Elämä on parasta huumetta!
    T. Raitis

    Äänestä

  • Anonyymi00048 kirjoitti:

    Näin on kuultu. Mitä hienoa siinä juopottelussa ja sillä kehumisella on? Humalainen nainen on vielä ällöttävämpi näky kuin humalainen mies. Näitä perseilyjä sitten huudetaan viikonlopun jälkeen.

    Elämä on parasta huumetta!
    T. Raitis

    Ei kukaan näytä oikein järkevältä humalassa

    Äänestä

  • Anonyymi00048 kirjoitti:

    Näin on kuultu. Mitä hienoa siinä juopottelussa ja sillä kehumisella on? Humalainen nainen on vielä ällöttävämpi näky kuin humalainen mies. Näitä perseilyjä sitten huudetaan viikonlopun jälkeen.

    Elämä on parasta huumetta!
    T. Raitis

    jokasen raittiin ihmisen taustalla/takana on ennen raitistumista ollu se huutelevä hävytön irstas juoppo joka on kyvytön ottamaan vastuun teoistaan. vaikka tituleeraat ihteäsi raittiiksi niin ei se poista sinun aikaisempia virheitä mitä olet tehnyt.

    Äänestä

  • Anonyymi00082 kirjoitti:

    jokasen raittiin ihmisen taustalla/takana on ennen raitistumista ollu se huutelevä hävytön irstas juoppo joka on kyvytön ottamaan vastuun teoistaan. vaikka tituleeraat ihteäsi raittiiksi niin ei se poista sinun aikaisempia virheitä mitä olet tehnyt.

    Eihän kaikki ole RAITISTUNEITA! ON myös niitä jotka eivät ole ikinä juoneet viinaa, ei ainakaan humalahakuisesti.
    Puhut aika outoja.

    Äänestä

Kyllä se on karmea näky kun viiskymppinen homssuinen rouvaihminen roikkuu humalassa teinien seassa joka viikonloppu. Elää vissiin menetettyä nuoruutta.

1Äänestä
  • "Elämä on lyhyt kuin polvihame vain, siks ilo meillä pitää olla ain, Tapio Rautavaara"

    Joskushan se meno alkaa kiihtyä vasta aikuisena . Ja toisista ei tule aikuisia ikinä.

    Äänestä

  • Anonyymi00051 kirjoitti:

    "Elämä on lyhyt kuin polvihame vain, siks ilo meillä pitää olla ain, Tapio Rautavaara"

    Joskushan se meno alkaa kiihtyä vasta aikuisena . Ja toisista ei tule aikuisia ikinä.

    Ja kenestähän on kyse, taidanpa arvata?

    Äänestä

  • Anonyymi00067 kirjoitti:

    Ja kenestähän on kyse, taidanpa arvata?

    Se joka elää kulissiliitossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00086 kirjoitti:

    Se joka elää kulissiliitossa.

    Voi hyvän tähe! Onko täällä kulissiliittoja?🤔

    Äänestä

Tehkääpä niitä töitä älkääkä härvätkö kaikkea muuta.

Äänestä

Ei se juoruilu mitään oo vaan se pomon nuoleminen ja muilla teettää sitte tuösä kuitenki. Vuoroilla kyll tienaa öisin.

Äänestä

Olen nähnyt ja ollut kohteena edellisessä työpaikassa. Ei, ei se minua hetkauttanut, sitä enemmän tein töitä ns omissa oloissani. Naisvaltainen työpaikka on aivan karmea, tämän varmaan allekirjoittaa kaikki, jotka naisvaltaisella alalla on olleet. Dillä edes ei ole väliä, mikä ala on vaan sillä, onko naiset enemmistönä. Minä olin ja olen edelleenkin kovapäinen, minua ei akkojen jutut saa sekoamaan, mutta kaikilla ei valitettavasti ole vahvaa luonnetta. Sen, minkä opin, oli se, että mitä korkeammin koulutdttu, hyväpalkkainen on, sitä sividtymättömimpiä nämä naiset on. Ne hännystelijät, ns rividuunareita, jotka näitä mielisteli ja kuuluivat sitten ns sisäpiifiin, niin näiden kanssa sai varoa kyllä sanomisiaan. Olivat heti lässyttämässä "tietojaan" vähän väritettyinä näille johtonaisille. Voi juma, saisin tuodta aiheesta kirjan aikaiseksi ihan omista kokemuksistani. Alaa en viitsi mainita, mutta on monen ihannoima (ei terveydenjoito).

Äänestä
  • Kauheinta on se kun työpaikalla aletaan hoitaa yhden henkilön yksityisasioita lupaa kysymättä ja ymmärtämättä sitä, että häneltä olisi pitänyt kysyä lupa ensin..

    Äänestä

  • Anonyymi00076 kirjoitti:

    Kauheinta on se kun työpaikalla aletaan hoitaa yhden henkilön yksityisasioita lupaa kysymättä ja ymmärtämättä sitä, että häneltä olisi pitänyt kysyä lupa ensin..

    Se on yhtä kuin kidutus...

    Äänestä

  • Arvuutellaan sitten , kun ei kerrota .. KTK se ei ole kun ei akkojen juttuja ... vai .. entä TB:n munamartat .. mikähän tuo sitten ...?

    Äänestä

Tappara ja Jokerit kävi naurun alla rapakon tuolla puolen.....

Äänestä

Aina on joku joka kertoo kuka puhu ja mitä puhu 🤣

Äänestä

Nämä on narsisteja, jotka pelkäävät omaa varjoaan. Kannattaa tutkia millainen ihminen olet, hyvine ja huonoine puolinesi. Sitten muutut särkymättömäksi, jota ei tämä psykologinen peli kiinnosta.

Äänestä

Puhuuko tämä aloittaja omasta kokemuksestaan. Vai mikä homman nimi.

Äänestä

Jostainhan niiden juttujen on alkunsa saatava.

Äänestä

Rukous
Herra, suo minun rauhallisin mielin kohdata kaikki, mitä päivä tuo tullessaan. Suo minun varauksetta antautua sinun tahtoosi. Opasta ja tue minua kaikessa, päivän jokaisena hetkenä.

Kaikessa, mitä sanon ja teen, johdata ajatuksiani ja tunteitani. Ennalta aavistamattomissa tilanteissa auta minua muistamaan, että kaikki on sinun lähettämääsi.

Optinan isien rukouksesta sielunrauhaksi

Äänestä
  • Aamen saatana.

    Äänestä

Olin supsilla töissä , siitä yli 30 v aikaa ja yks miespuolinen duunari potkasi takamukseeni, en ymmrrä miksi kun edes minkäänlaisessa tekemisissä sen kans, liekö steroideja syöny vai muuten hullu. , maalivahtina ollu ja nepotismi sukua kun on niin ,,, sai ikusen viran. Olis pitäny tehä rikosilmotus silloin heti, nyt myöhästä mutta jospa se karmanlaki näyttäis tilaisuusuden tullen

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Juoruiliko työtoverisi jostakusta työyhteisössäsi? Muuttiko se omaa mielipidettäsi, miten näet pahan puhumisen kohteeksi joutuneen työkaverisi? Huomaatko nyt aiempaa paremmin, miten hankala, epäpätevä tai laiska ihminen työtoverisi on?
Jos mielipiteesi muuttui, saatat olla mukana työpaikkakiusaamisessa. Pahan puhumista kutsutaan myös mustamaalaamiseksi.
Mustamaalaamisen myötä työyhteisön jäsenet muodostavat yhteisen käsityksen siitä, että juoruilun kohteena oleva on esimerkiksi vaikea, epäpätevä tai laiska ihminen. Yhteinen käsitys kiusatusta oikeuttaa kiusaamisen ja tekee sen mahdolliseksi, sillä nyt saman mielipiteen vahvistavat useat työyhteisössä.
Pahan puhumisen jälkeen muut työtoverit alkavat yhä enemmän kiinnittää huomiota työtoverinsa huonoon puoliin samalla, kun he eivät kiinnitä itsessään ja toisissaan samoihin asioihin yhtä korostuneesti huomiota. Kaikki tekevät välillä virheitä tai ovat hankalia ja ärsyttäviä, ja nyt myös muut huomaavat nämä tilanteet tarkemmin, jos virheitä tekee kiusaamisen kohteeksi joutunut.
Ryhmän jäsenten väliset suhteet tuntuvat mustamaalaamisen myötä tiiviimmältä, sillä ryhmällä on yhteinen syntipukki, joka vahvistaa ryhmähenkeä. Kiusaamisen kohde saadaan näin suljettua ryhmän ulkopuolelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu