Asioiden rahallinen vertailu keskenään

Anonyymi-ap

Jos ajatellaan erilaisia rahallisia hankintoja, niin oikeastaan niitä ei voida verrata keksenään.
Ruoka, harrastusvälineet, asunnot, autot, veneet yms. niin niillä on oma hintatasonsa.
Jos ajatelaan, että on kiinnostunut auringon havainnoinnista ja hankkisi tarvittavat harrastus välineet: kaukoputki/aurinkokaukoputki, halusta, havainnontikamera, jossa CMOS kenno, niin minimibudjetti lähtee 2500 eurosta riippuen kalustosta jopa kymmeniin tuhansiin.
Tavalliseen kaukoputkeen, joka on aurinkokaukoputkea edullisempi joutuu hankkimaan vetyalfa kromosfääri-suodattimen, jonka hinta on 1600€.
Aurinkokaukoputkessa on vetyalfa kromosfäärisuodatin.
Matkailua harrastava voi hankkia matkailuauton ja maksaa siitä yli 50 000€ tai yli 100 000€
Tai sitten kesämökistä kymmeniä tuhansia tai omakotitalosta yli 200 000€

Asioita ei oiken voi verrata rahallisesti keskenään. Helposti voisi ajatella, että aurinkokaukoputken hintahan ei ole mikään verattuna asuntoauton hintaan tai omakotitalon hintaan tai henkilöauton hintaan.
2500-3000 eurolla ei saisi edes vähän uudempaa autoa autoliikkeestä.

7

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Saahan niitä vertailla, kunhan pitää mielessä minkä vuoksi vertailua tekee.

      Esim. jos mietit, alatko harrastamaan auringontarkkailua kesämökiltä, on ihan suotavaa etukäteen laskea yhteen hankintakustannukset, jos kaiken ostaa omaksi. Ja vertailuksi mitä maksaisi silmien suojaaminen auringolta vuokramökin terassilla.

    • Anonyymi
      UUSI

      Oma kukkaro rajaa mahdollisia harrastuksia tai muita hankitoja. Siitä korista on valittava mihin rahat riittää. Ja mielellään jotain jää säästöönkin.

      Sivusta seuraajat voivat sitten itsekseen pohtia, onko käytetty rahaa holtittomasti harrastuksiiin tai muihin hankintoihin. Mutta sivustaseuraajat suhteuttavat hankinnat omaan kukkaroonsa ja omiin mielihaluihinsa, joten kovin objektiivista kommenntia ei sieltä saisi vaikka se ääneen sanottaisiinkin.

      Jos joku ei ymmärrä jotain harrastusta, näkee hän muutaman satasenkin siihen harrastukseen hukkaan heitetyltä ja putoaa aivan varmasti perseelleen kun kuulee rahaa menneen 25 000 ja lisähankintoja pitäisi tehdä....

    • Anonyymi
      UUSI

      Suomalaiseen luonteenpiirteeseen kuuluu olla pihi ja erityisesti arvostella jonkun toisen hankintaa täysin turhana rahantuhlamisena, jollei ole itse hankinnasta kiinnostunut.
      Parempi olla ostamatta mitään, laittamassa euroakaan harrastuksiin, vaikka pankkitilillä olisi muutama sata tuhatta, ostaa -50% aleruokaa ja syödä kaurapuuroa 0.37€/700g pikakaurahiutaleista.
      Elää pihistää ja kuvitella, että kaiken saamme mukaamme kuoltuamme, vaikka emme saa.
      Tai elää niissä kuvitelmissa, että koko elämän elää kituuttaa, että voi sitten eläkeelle päästyä joskus hamassa tulevaisuudessa harrastaa ja tehdä kaikkea mukavaa, mikä ei välttämättä edes toteudu, kun voikin olla niin sairas ja huonossa kunnossa, ettei mitään enää jaksa, eikä pysty tekemään/harrastamaan.

      • Anonyymi
        UUSI

        Ei kai kukaan kuvittele saavansa mitään mukaan. Asioista tulee helposti tapa. Osa tupakoi, osa säästää. Nuuka elämäntapa on helppoa kun sitä on tehnyt 50v, niin sitä ei koe rasitteeksi ja tuhlailusta tulee paha mieli. Eikä siinä ole mitään pahaa, että jättää jälkeensä perinnön.


      • Anonyymi
        UUSI

        Monelle säästeliäälle tuo onnellisuutta pelkästään tieto siitä, että talous on turvattu ja rahaa riittää melkein mihin tahansa. Ne jotka käyttävät rahaa ajatuksella, että mitään ei kuitenkaan mukaan saa, eivät yleensä pääse edes kokemaan sitä taloudellisen turvallisuuden tuomaa mielihyvvää.

        Monelle isälle ja äidille tulee mielihyvän tunne myös siitä, että tietää jättävänsä sukunsa jatkolle myös taloudellista turvallisuutta. Ihminen kuvittelee itsestään monesti jotain erikoista, mutta loppupeleissä ihmisellekin elämän tärkein tehtävä on jatkaa sukua ja turvata suvun menestys.

        Mutta vaikka ei kokisikaan tarvetta turvata jälkikasvun taloutta, eikä ole hurahtanut muinaisen egyptin uskontoihin maallisen mammonan siirtymisestä mukaan manalaan, niin joidenkin mielestä vaurastuminen sinällään on kiinnostava harrastus. Pörssin, korko- ja valuuttamarkkinoiden seuraamisessa voi hurahtaa muutamakin tunti päivässä ja onnistuneet sijoitukset tuottavat sellaisenaan mielihyvää.


    • Anonyymi
      UUSI

      Totta kai asioita voi vertailla keskenään. Jos niistä ei ymmärrä mitään, niin sitten se vertailun tulos on nolla kontenttia

    • Anonyymi
      UUSI

      Otetaan esimerkiksi, että saat liikennevirhemaksun eli sakon vaikka 500€
      Siinä tilanteessa tietekin harmittaa ja ajattelee, että sillä rahalla olisi saanut ostettua esim. uuden kannettavan tietokoneen, älypuhelimen tai muuta.
      Tosiasiassa et kutenkaan olisi mennyt kauppaan ostamaan mitään 500 eurolla, jos et olisi liikennevirhemaksua saanut, näihän ihminen ajattelee ja toimii siinä tilanteessa, kun sakko tulee ja se on maksettava, raha meni, eikä mitään vastiketta rahalle saanut.
      Eli ainakin pitäisi oppia, ettei enää sakkoja tulisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      511
      1908
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      379
      1586
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1378
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1377
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      113
      982
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      939
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      936
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      773
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      771
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      11
      764
    Aihe