Turun joukkoliikenne toimii sittenkin

hyvä, kun arvokortin arvon tarkistaminen onnistui.
3142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Maahanmuuttajia aina täynnä

Äänestä

No jaa..
Menyt vähän oudoksi j tuntuu sekaiseltakin ainakin joidenkin linjojen suhteen, mutta ehkä se vain tuntuu tällaisesta satunnaiskäyttäjästä siltä.
Moni vakituisesti Fölin varassa kulkevista on kyllä manannut tämän uudistuksen alimpaan kastiin ja tuntuu ainakin, että aika isolta osin syystäkin.
Ainakin tuonne telakoille työmatkojaan kulkevat ovat ottaneet takkiinsa aika reilustikin tässä ja jotkut oppilaitokset, tai opiskelijat lähinnä, ovat myös helisemässä. Monesti osa porukasta joutuu odottamaan jopa tunninkin seuraavaa bussia, kun linjaa ajavien bussien määrä on vähennetty kahdesta yhteen. Vaikka tämän yhden pitäisi vastaavasti olla reilusti suurempi kuin aiempien vuorojen bussit.
Ja mitä nyt on saanutkin kuulla, luin eräästä lehdestä, kun yksi Fölin asiakaskin kertoi tarvitsevansa 6km matkaan uudistuksen jälkeen 3 bussia ja aika reilusti kävelemistä pysäkiltä toiselle, kun ennen saman välin pääsi yhdellä bussilla/yhdellä vaihdolla, mihin riitti, kun käveli vaihtokohdassa tien yli seuraavan vuoron pysäkille.
Omasta kotipaikastani sen verran, että nyt uudistuksen ansiosta bussilla pääsee suoraankin Runosmäkeen, missä joudun aika usein käymään, kun ennen täytyi joko kiertää keskustan kautta(tunnin matka muutaman kilsan vuoksi) tai vaihtaa Markulantien risteyksessä 99:stä 18:toista pitkähkön odottelun kera ja vielä kävelemään liki 2km päästäkseni määränpäähän.
Mutta keskustaan ei pääsekään enää melkeinpä kotioven edestä suoraan, kuten ennen, kun bussi nrot 54 ja 55 menivät siten. Nyt täytyy talssia jonkinmoinen matka Hämeentien varteen bussinro 6 odottamaan, jos meinaa päästä suoraan keskustaan. Tai sitten kiertää helvetin iso lenkki muulla linjalla, jos meinaa päästä vähemmällä kävelemisellä lähimmältä omapysäkiltä sinne ja siinäkin on vielä yksi vaihto välissä.
Eli en nyt taida vieläkään siirtyä Fölin vakituiseksi käyttäjäksi. No, osa menoistani ei sillä onnistunut vanhankaan järjestelmän aikaan, mutta uuden kanssa ei senkään vertaa, joten oma auto ja fillari on edelleenkin ne kulkuvälineeni, mitä bussi täydentää hieman. Sinänsä harmi, kun vähentäisin mielelläni autoiluani entisestään, jos olisi mahdollista.
Tuo tosin on kiva edistys tuo lipun vaihto-oikeuden säilyttäminen, minkä huomasin yhdessä vaiheessa.
Maksoin bussimatkan pankkikortilla ja sain asiani hoidettua sen 2 tunnin sisällä, minkä lipun vaihto-oikeus on voimassa, niin vaihtoon riitti se, että näytti pankkikorttia seuraavan bussin maksupäätteellä. Näyttöön tuli vain teksti "Vaihto-oikeus voimassa klo xx.xx asti". Kun ihmettelin aluksi, kun en sanut paperista lippua itselleni, mutta selvisi tosiaan sitten tuokin että miksei sitä tarvitse.

Äänestä

Siksi Sdp.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

hyvä, kun arvokortin arvon tarkistaminen onnistui.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu