Ensi vuonna köyhä köyhtyy lisää Petteri Orpon hallitus valmistelee myös toimeentulotuen muutosta ens

Anonyymi-ap

Ensi vuonna köyhä köyhtyy lisää
Petteri Orpon hallitus valmistelee myös toimeentulotuen muutosta ensi vuodelle 2026. THL teki alustavan arvion myös sen vaikutuksista köyhyyteen.

Tulos on karu.

– Se syventää köyhyyttä entisestään, Jussi Tervola toteaa.

Käytännössä ne jotka ovat köyhiä jo nyt, köyhtyvät arvion mukaan lisää.

Keskustelu aiheesta sulkeutuu 26.8.2025 kello 23.00.

Keskustele (574)
Aiheesta enemmän: Paketissa 5 linkkiä
Aiheesta enemmän
Työtön saa noin kolme euroa vähemmän rahaa päivässä – näin hallituksen leikkaukset näkyvät Kelan tuissa

18

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sosiaalitukikyttääjäministeri Sanni G-L:n johdolla sorvataan uutta
      sosiaalkiturvalakia. Hallituksen "uudistus"" on aina heikennnys sen uhreille.

      • Anonyymi

        SANNI Soe esittää eläkkeiden leikkaamista veronkorotuksiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        SANNI Soe esittää eläkkeiden leikkaamista veronkorotuksiin.

        PETTERI AVUSTAA KIVIÄ KÄÄNNELLEN.


      • Et sitten ymmärrä, jos menot ovat tuloja suuremmat on menoja vähennettävä. On saatava kansa ymmärtämään oman työn ja ansainnan tärkeys.

        Nykyisen hallituksen uudistukset ovat vieneet oikeaan suuntaan joskaan eivät vielä riitä. Vaan pitää jatkaa kunnes menot ovat korkeintaan 90% valtion tuloista, jolloin alkaa sitä puskuria kokoontumaan todella huonojen päivien varalle.

        Se on kuten Lapatossu jo melkein 100 vuotta sitten sanoi: Töihin, töihin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        PETTERI AVUSTAA KIVIÄ KÄÄNNELLEN.

        SOPEUTUKAA.
        ME SOPEUTAMME.


    • Anonyymi

      ELÄKELÄISIÄKIN MUISTAMME UUDELLA VERONKOROTUKSELLA,PETTERI KERTOO

      • Anonyymi

        Hianoo Spede !!! Spede ei sääli ketään. Eikä Purra. Ristus-puolue on kaikkein
        säälimättömin, koska siltä on oikeus odottaa armoa.


      • Anonyymi

        Syyskuussa saamme tietää keitä heikossa asemassa oleviaHallituksen "Onnenarpa" suosii.


      • Anonyymi

        Heti ensi vuoden alussa korota me taas eläkeverotusta.


      • Veroja on likaa mutta niin menojakin valtiolla. Niitä pitää saada alas ja porukkaa töihin, muutoin homma kaatuu omaan niskaan. Siksi vasemmistoa ei pidä äänestää koska jos ne pääsevät hallitukseen ei homma koskaan korjaannu!


    • Anonyymi

      Suomi on saanut 3 noottia Euroopan neuvostolta liian matalasta perusturvasta suhteessa elinkustannuksiin ja Suomi ei ole tehnyt mitään asian suhteen.

      • Työ on parasta perusturvaa, siihen pitää satsata ja saada ay mafia korjaamaan virheitään joilla se saa suurtyöttömyyttä aikaan!


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Työ on parasta perusturvaa, siihen pitää satsata ja saada ay mafia korjaamaan virheitään joilla se saa suurtyöttömyyttä aikaan!

        Se kyllä nykyinen hallitus joka saa suurtyöttömyyttä ja yritysten kaatumisia aikaan, kuten tilastot osoittaa. Sinulla väärä osoite kun pyydät virheitä korjaamaan.

        Onko sinulla vaikeuksia seurata asioita?


    • Anonyymi

      Lisää leikkauksia pientuloisille ja taas kulutus alenee. Itse olen ratkaissut tämän ongelman kun kotitalousvähennystä pienennettiin, että maksoin sähkömiehen palkan pimeänä kuten kampaajankin ja pihakaivuu työt eli hallitus saa mitä tilaa on meillä pientuloisillakin omat keinot selvitä paremmin.

      • Anonyymi

        Hyvä kaikki vaan pimenänä ja kaikki mahdollinen Temusta protestina Urpon paskahallitukselle


    • Ei pidä alkaa elämään muiden laskuun vaan alkaa ansaitsemaan työllä oma elämänsä. Se pn paras taopa välttää köyhyyttä, siitä minulla on omakohtaista kokemusta!

    • Anonyymi

      HEI, EMME UNOHDA VERO KOROTUKSIA.
      NIITÄ TULEE LISÄÄ.

    • Hallitus vaihtoon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      175
      5625
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5574
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      180
      4548
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4013
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3890
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      30
      3548
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1264
    8. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      940
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      938
    10. Kivitippu Forenomille

      Ei tiedä itkeäkö vai nauraa kun taas joukolla vakuutetaan kansainvälisten turistien ryntäystä kivitippuun, ja vielä rake
      Lappajärvi
      102
      898
    Aihe