Peugeot Kisbee EURO5 (2020 Alkaen)

Elikkäs tässä pikku info niille ketkä ajelee uudemmalla ruisku kisbeellä.
Jos haluat sitä viritellä niin se ei oo helppoo ja kaikki ei jaksa, kannattaa ostaa vanhempi skootteri/mopo kaasarilla nii helpottuu tilanne.
Mutta siis sitä tietoo löytyy tosi niukasti netistä ja mä oon tähän mennessä löytäny vaan 3 vaihtoehtoo millä sais rajottimen pois.
1. (Varmaan kukaan ei tee tätä) (Remap) Sun pitää ohjelmoida uudelleen ECU eli siis se moottorinohjausyksikkö joka korvaa perinteisen CDI:n joka yleensä moposta löytyy, tai lähettää sille koneelle koodia. Mitä oon netistä nähny nii yks ukko on sen tehny semmosella "arduino" ohjelmoitavalla piirilevyllä. Löytyy Redditistä https://www.reddit.com/r/scooters/comments/13rbkxj/2021_peugeot_kisbee_4t_euro5_derestriction_using/
2. Voit ostaa rajottamattoman ECU:n esim dopplerilta ja se maksaaki sitte sitä 200€ luokkaa.
3. (Todennäkösin tapa) Sun pitää avata variaattori ja kytkinkellosta hioo 2 vastakkaista magneettia tasaseks kytkinkellosta, magneetteja on yhteensä 4. Se on aika tarkkaa hommaa ja jos sen teet tarkasti niin skootteri kulkee rajottamattomasti, mutta jos se loppujen lopuks ei toimi vaan on rajotettu johonkin 20km/h yhtäkkiä niin sun pitää sitä sensoria sen kytkinkellon vierestä laittaa osottaan vinoon esim. irrottamalla eka toisen ruuvin jotta se ei tunnista sitä pientä magneettista vetoo niistä hiotuista magneeteista.
Sen sensorin pitää sitte olla aika paikallaan jos se heiluu niin voi olla että alkaa nykimään rajotinta.
Lyhykäisyydesään sun skootterin luulee että sä ajat tosi hitaasti koska se ottaa huomioon vaan 2 magneettia ja sitten ei rajota kierroksia enää.
Jos menet möhlimään sen kytkinkellon ja homma ei toimi vaikka mitä tekisit niin onneksi se maksaa uusi noin 20€ tekantilla.

2

693

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      68
      898
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      803
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      67
      738
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      654
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      548
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      523
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      497
    8. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      489
    9. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      24
      487
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      479
    Aihe