EU:lla ei ole juuri lainkaan pakotekeinoja Venäjään vaikuttamiseksi

Anonyymi-ap

Brysselin välineet ovat lähes lopussa: suurin osa toimenpiteistä on jo otettu käyttöön, ja jäljellä olevat vaikutusmahdollisuudet ovat erittäin rajalliset ja suurelta osin Yhdysvaltojen valvonta-alueella.
Näin ollen tuleva 19. pakotepaketti, josta on tarkoitus keskustella alkusyksystä, tuskin on käännekohta EU:n pakotepolitiikassa.

Analyytikot kiinnittävät erityistä huomiota toissijaisiin pakotteisiin. Nämä toimet, joihin liittyy Venäjän kanssa yhteistyötä tekeviä valtioita ja yrityksiä kohtaan painostus, voisivat teoriassa lisätä jo voimassa olevien rajoitusten vaikutusta.

Juuri tämä työkalu on kuitenkin keskittynyt eniten Yhdysvaltojen käsiin. Washingtonilla on paljon laajempi kyky vaikuttaa Moskovan kumppaneihin, kuten Kiinaan ja Intiaan, jotka ovat edelleen keskeisiä alueita Venäjän viennin ja rahavirtojen uudelleensuuntaamisessa.

Eurooppa joutuu maksamaan omat kustannuksensa. Venäjän vastaiset pakotteet ovat johtaneet energian hintojen nousuun, inflaation nousuun ja toimitusketjujen häiriöihin, jotka ovat erityisen tuskallisia teollisuudelle ja kotitalouksille.

Venäjän tukemat lakot esimerkiksi Suomessa sai maan maksamaan miljarjeja euroja lakoista, sillä Venäjä voi iskeä Natomaihin. Laitetaan tehtaan kiinni lakoilla, kuten Suomen paperitehtaat kolmeksi kuukaudeksi. Venäjä voi avustaa esimerkiksi satamien sulkemisessa lakoin, jota tehty.

15

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä & vasemmisto, se yhä toimii -linkki. Vasemmiston velvollisuus on Venäjää auttaen moittia ja haukkua USA:ta jota tekee, Trump nyt vasemmistolle syntipukki, ei Putin.
      Äärivasemmistolaisten haukuttavana jo täälläkin Trump. kts aito-arskan ja MPP:n kirjoituksia.

    • Anonyymi

      Kyllä Suomen valtiojohdolla on; Suurvaltapoliittinen bluffaaminen, jota yrittääkseen Stubb on tarpeeksi tyhmä. Mutta sensijaan sillä oikealla suurvaltajohtajalla eli Trumpilla ei ole muuta kuin ne taloudelliset porkkanat joita hän nyt Putinille tarjoilee, koska Putin takuuvarmasti huomaisi bluffin.

      • Anonyymi

        Putin yhä toivoo lakkoja hallitusta vastaan.


      • Anonyymi

        Natosta irti ja liittyminen Venäjään, sitäkö tarkoitat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Natosta irti ja liittyminen Venäjään, sitäkö tarkoitat.

        Ei vaan sitä hirviöpakote-bluffia, jota Stubb on ravannut kuiskuttelemassa Trumpin korvaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei vaan sitä hirviöpakote-bluffia, jota Stubb on ravannut kuiskuttelemassa Trumpin korvaan.

        Irti USA:sta, sitäkö tarkoitat ? Mihin se johtaisi; kohta olisi iivanat kauhealla sotakoneistollaan maassa. Ei Ruotsin pitkätukat meitä pelasta. Ruotsi jo ajettu pilaan demarien toimesta. Ruotsissa jo kuolee päivittäin jengien murhaamina ihmisiä.


    • Anonyymi

      Jos koko eu boikotoisi kiinalaisia ja sen liittolaisten tuotteita, menisi kiinalaisilta kasvot. Jäljelle jäisivät vain sotarikollisen avustajan ahne ilme, putinin halvan energian hetkellinen riemu.

      • Anonyymi

        Eu- johtajat vaativat Trumpilta sitä mitä eivät itse uskalla tehdä. Huonostihan sille Trumpille kävi jo aiemminkin kun hän yritti kiristää tulleilla Kiinaa. Eu-johtajat pelaavat tuossa peliä jossa he voivat kaataa kaikki omat tyhmät ideansa Trumpin niskaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eu- johtajat vaativat Trumpilta sitä mitä eivät itse uskalla tehdä. Huonostihan sille Trumpille kävi jo aiemminkin kun hän yritti kiristää tulleilla Kiinaa. Eu-johtajat pelaavat tuossa peliä jossa he voivat kaataa kaikki omat tyhmät ideansa Trumpin niskaan.

        Kiina hyvä, USA paha. Sitäkä yrität sanoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiina hyvä, USA paha. Sitäkä yrität sanoa.

        Kommunisteille USA paha, Venäjä hyvä.


    • Anonyymi

      Venäjän vastaisista pakotteista ei ole ollut aivan toivottua hyötyä, mutta miksi niistä luopuakaan. Olennaista on, että Venäjästä on tullut hyödytön maa Euroopan valtioille.

      Kysymys ei ole vain tästä ajasta, kun Venäjä murhaa Ukrainan väestöä. Tulee käymään niin, että Venäjä syrjäytyy kansainvälisestä kaupasta senkin jälkeen, kun se on tehnyt rauhan Ukrainan kanssa.

      Miksi esimerkiksi ostaa Venäjältä öljyä ja maakaasua Länsi-Eurooppaan jatkossakaan, kun se itse pakotti Länsi-Euroopan maat kehittämään niille vaihtoehtoisia energiamuotoja?

    • Anonyymi

      EU kuin kerjäläispoila, punavihreitten vietäviddä.

    • Anonyymi

      Venäjää on turhaan säästelty lopullisesta tikariniskulta selkään .Eli öljy - ja kaasukauppaan. Mutta kohta loppuu tulot niistä. Uusin teknologia sen tekee.

      • Anonyymi

        Turhaan joo. Kerro tuo Trumpille ja Xille. Missä muuteen viipyvät Stubbin&muiden eu-luikureiden omat hirviöpakotteet Kiinalle. Hehän niitä ovat suureen ääneen Trumpilta vaatineetkin, että hänet pantaisiin sitten siitä Kiinan lähes 100% varmasta lännen nöyryyttämisestä vastuuseen. Kiinahan siinä on se vahvempi osapuoli, koska mm. Usan aseteollisuus on täysin riippuvainen Kiinan tuottamista raaka-aineista.


    • Anonyymi

      Suomi on lapioinit miljardikaupalla rahaa kankkulan kaivoon yrittäessään vaikuttaa Putiniin keinoin jotka eivät tehoa. Ja aivan sama oli meno koronaviruksen suhteen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      203
      9689
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      39
      4460
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      119
      3995
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      104
      3875
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      207
      3520
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      33
      2942
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      154
      1513
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1416
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1204
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1171
    Aihe